ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

CDU čeká v neděli klíčový střet s AfD, zemské volby v Sasku-Anhaltsku

  • 7
Na Sasko-Anhaltsko, které s 2,2 milionu obyvatel patří k nejméně lidnatým spolkovým zemím, se kvůli nedělním regionálním volbám upíná pozornost celého Německa. Volební průzkumy totiž naznačují, že protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) ohrožuje očekávané vítězství Křesťanskodemokratické unie (CDU) tamního premiéra Reinera Haseloffa. Úspěch AfD, kterým by bylo i zopakování výsledku z roku 2016, bude pro stranu vzpruhou pro nadcházející zářijové parlamentní volby. Před pěti lety v Sasku-Anhaltsku podpořila AfD čtvrtina zúčastněných voličů.

V Sasku-Anhaltsku může v neděli hlasovat asi 1,8 milionu lidí. Zemské volby před pěti lety, kdy byla volební účast 61 procent, učinily z AfD druhou nejsilnější stranu po CDU. Konzervativci tehdy získali 29,8 procenta a druhá AfD 24,3 procenta. Nyní průzkumy slibují CDU i AfD podobný výsledek.

Ne každý ale v předvolebních sondážích přizná, že volí AfD, tedy stranu s nálepkou populistického až krajně pravicového uskupení, upozorňují analytici. To se ukázalo i před pěti lety, kdy v Sasku-Anhaltsku průzkumy k AfD přisuzovaly před volbami podporu jen zhruba 18 procent voličů.

Německý novinář a odborník na krajní pravici Michael Kraske se domnívá, že volební souboj v Sasku-Anhaltsku může být velice těsný. Zemský poslanec Volker Olenicak z AfD, který po nedělních zemských volbách v Sasku-Anhaltsku chce vést okres Anhalt-Bitterfeld, nechtěl v rozhovoru s ČTK o konkrétním výsledku spekulovat. „Nechme voliče rozhodnout, právě to dělá volby také trochu napínavé,“ řekl. Dodal nicméně, že podle jeho názoru má AfD dostatek podpory k tomu, aby se dostala mezi trojici nejsilnějších stran.

Mezi některými účastníky čtvrtečního mítinku AfD v polabském Akenu však byly patrné obavy, že strana úspěch z roku 2016 nezopakuje. „Myslím, že to bude sotva do 20 procent,“ řekl bývalý policista, který jméno odmítl sdělit ze strachu z možné msty. Svůj pesimismus zdůvodnil tím, že na volební shromáždění přišlo jen málo lidí a že mladí se o politiku nezajímají.

Průzkumy očekávají, že CDU s AfD nechají své konkurenty daleko za sebou. O třetí místo svedou souboj zřejmě sociální demokraté (SPD), Zelení a postkomunistická Levice, kterým aktuální sondáže dávají okolo deseti či jedenácti procentních bodů. Do zemského sněmu by se mohli rovněž vrátit liberálové (FDP), kterým v roce 2016 vstup do regionálního parlamentu těsně unikl. Nyní mohou získat až osm procent hlasů.

Voliči v Sasku-Anhaltsku rozdělují ve volební místnosti dva hlasy. První je pro konkrétního kandidáta v daném volebním okresu, pro stranickou kandidátku je určen ten druhý, podle kterého je určován počet křesel ve sněmu.

Volby v Sasku-Anhaltsku se měly původně konat v březnu, kvůli pandemii byly ale přeloženy na červen. Zemský sněm po volbách čeká vedle nového rozložení sil ještě další změna, kterou je snížení počtu poslaneckých křesel z 87 na nejméně 83. Tento počet ale nemusí být konečný kvůli vyrovnání případného nepoměru vzešlého výběrem kandidátů pro přímý mandát a skutečným volebním ziskem stran.

Vedle voleb do zemského sněmu budou obyvatelé pěti sasko-anhaltských okresů vybírat také nové vedení tamních samospráv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video