Pomník vojákům Rudé armády v berlínském Tiergartenu. Zdobí ho dokonce dva tanky sovětské výroby T-34. (28. března 2017) | foto: Profimedia.cz

Berlín má slabost pro válečné pomníky. Sověti nás osvobodili, říká historik

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Zatímco pobaltské státy nebo Polsko na protest proti ruské invazi na Ukrajinu strhávají své válečné památníky připomínající osvobození Rudou armádou, Německo se touto cestou nevydalo. Navzdory obecnému odporu k válce na Ukrajině a veřejné podpoře protiruských sankcí to vypadá, že přibližně tisícovka sovětských památníků v zemi zůstane na svém místě i nadále. Příkladem budiž jeho hlavní město.

Berlín se pyšní přinejmenším tuctem památníků sovětského osvobození země ve druhé světové válce. Mezi nejznámější se řadí impozantní svatyně padlých v parku Treptower poblíž řeky Sprévy nebo památník, jemuž vévodí dva sovětské tanky T-34 v Tiergartenu nedaleko Braniborské brány. Většina z nich se logicky nachází v někdejším Východním Berlíně, některé dodnes stojí i v sektorech, které byly po druhé světové válce pod kontrolou USA a Velké Británie.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video