V Chemnitzu se opět protestovalo, uniklý zatykač prozradil počet bodnutí

  • 1011
Uniklý zatykač na migranty podezřelé z vraždy Němce v Chemnitzu zmiňuje detaily útoku, jehož cílem bylo zjevně oběť zabít. Další protest se v saském městě u českých hranic obešel bez problémů. Podle stanice MDR se nedaleko od místního fotbalového stadionu sešla více než tisícovka lidí.

Dalších zhruba 550 lidí v areálu stadionu debatovalo se saským premiérem Michaelem Kretschmerem (CDU) a starostkou Chemnitzu Barbarou Ludwigovou (SPD).

Kvůli napjaté situaci ve městě po nedělní vraždě pětatřicetiletého Němce panovaly obavy, že by se i čtvrteční protest stejně jako ty z neděle a pondělí mohl zvrhnout ve střety či útoky na přistěhovalce. Saská policie proto požádala o pomoc spolkovou policii i strážce zákona z dalších německých zemí.

Obavy se ale nenaplnily a demonstrace, při níž zástupci hnutí Pro Chemnitz vystoupili s projevy, se nesl v poklidném duchu. Davem občas zaznělo skandování typu „My jsme národ“ nebo „Prolhaná média“. Časté byly také požadavky na odstoupení kancléřky Angely Merkelové (CDU), s jejíž migrační politikou přítomní nesouhlasí.

Pár desítek metrů od protestu proběhla dlouho dopředu naplánovaná debata saského ministerského předsedy s občany. Diskuze začala minutou ticha a krátkým vystoupením Kretschmera, který obyvatele čtvrtmilionového města vyzval, aby se postavili za demokracii a právní stát. Vyjádřil také pochopení pro demonstrace, ale nikoli pro to, když někdo zůstává i na protestu, při kterém se hajluje. Právě to se stalo během pondělní protestní akce pravicového hnutí, při které bylo zraněno na 20 osob.

Zatímco Kretschmera přijali občané Chemnitzu poměrně klidně, při slovech starostky Ludwigové se publikem opakovaně neslo bučení a pískot.

Zatykač pravici poslal justiční úředník

Pravicové skupiny ve středu na Facebooku zveřejnily zatykač na 22letého Iráčana, který je hlavním podezřelým z vraždy 35letého truhláře Daniela H. Policie ve stejný den pravost dokumentu potvrdila a úřady zahájily vyšetřování úniku informací.

Zatykač pravicovým uskupením poslal devětatřicetiletý justiční úředník Daniel Zabel. Přiznal se k tomu deníku Bild. Saské ministerstvo spravedlnosti muže postavilo mimo službu. Zabel údajně chtěl, aby vyšla najevo pravda. Nebyl si ale podle svého vyjádření vědom toho, že by se mohl dopustit trestného činu.

Částečně začerněný text zatykače uvádí jméno oběti, pravděpodobných pachatelů, soudkyně i svědků. Obsahuje také rekonstrukci činu. Veřejnost se tak dozvěděla i to, kolik bodných ran zabitý otec dítěte utrpěl. 

Podle zatykače měli u sebe nůž oba zadržení žadatelé o azyl. Iráčan Jusuf Ibrahim A. bodnul Daniela H. pětkrát. Na jeho útoku se ale podílel i 23letý Syřan Alaa S. Daniel H. zemřel na zranění v oblasti hrudi, poznamenal server listu Focus. Podle něj stojí za vraždou neupřesněná hádka mezi migranty a skupinou kolem Daniela H.

Podezřelý Iráčan byl v podmínce

Iráčan byl za poslední dva roky dvakrát odsouzen k pokutě za držení drog. Pokutu musel platit také za podvod, poškození věci a nebezpečný zásah do silniční dopravy.

Muž, který v Německu nedostal azyl, ale kvůli situaci ve své rodné zemi prozatím mohl zůstat, si nejvyšší trest od soudu odnesl v červenci loňského roku. Za to, že několika lidem při sporu v ubytovně pro uprchlíky nastříkal do obličeje pepřový sprej, byl uznán vinným z ublížení na zdraví, za což dostal osmiměsíční trest s odkladem na dva roky.

Deník Die Welt ve čtvrtek napsal, že Júsif A. podle svých spolubydlících pracoval šest dní v týdnu u jednoho holiče v Chemnitzu. Německé úřady ho ale vedly jako člověka bez povolání.

Smrt Němce s kubánskými kořeny vyvolala masové protesty, v rámci kterých někteří napadali cizince. Podle Focusu však Daniel H. na Facebooku rasismus kritizoval. 

Další pochod městem svolaly protiimigrační strana AfD a hnutí Pegida na sobotu odpoledne. Chtějí tak truchlit za „Daniela H. a všechny oběti násilí, které zemřely v důsledku nucené multikulturalizace Německa“. 

Na pondělí se naopak v Chemnitzu chystá velký koncert proti pravicovému radikalismu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video