V Německu přibývá nakažených. Saský premiér varuje před českým scénářem

  • 64
Saský premiér Michael Kretschmer v rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag řekl, že počítá s dramatickým nárůstem nových případů koronavirové nákazy v Německu. Varoval před lehkomyslností, která podle něj v Česku vedla k nynější napjaté situaci. Požaduje pomoc armády a policie. Oproti Česku přibývá v osmkrát více lidnatějším Německu méně případů.

Saský premiér Michael Kretschmer v dnešním rozhovoru s nedělníkem Bild am Sonntag i s poukazem na situaci v sousední České republice řekl, že počítá s dramatickým nárůstem nových případů koronavirové nákazy v Německu, a požaduje proto větší podporu zdravotnickým úřadům ze strany armády a policie při boji s šířením infekce a trasováním.

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

„Jsme v exponenciální fázi,“ upozornil Kretschmer, podle něhož je třeba počítat s tím, že se počty nakažených budu zdvojnásobovat každé tři nebo čtyři dny.

„Zdravotnické úřady se tak při dohledávání kontaktů pozitivně testovaných dostanou na limity svých možností a my už nebudeme moci infekční řetězce přerušit,“ varoval křesťanskodemokratický (CDU) politik a poukázal na situaci se zatím mnohem silněji zasaženým Českem.

„V Česku panovala v uplynulých měsících stejně jako u nás lehkomyslnost v přístupu ke koronaviru. Dnes je tam mnoho lékařů a nemocničních pracovníků v karanténě a pro pacienty se instalují polní lůžka,“ ukázal Kretschmer přes hranici a zdůraznil, že v Německu situace nesmí tak daleko dojít. Tento týden přitom Kretschmer i jeho bavorský kolega Markus Söder vyjádřili ochotu poskytnout Česku případnou pomoc s covidovými pacienty.

Kretschmer považuje za nevyhnutelné přijetí přísnějších opatření, odmítl ale zavedení nových hraničních kontrol. „Na jaře jsme zažili, jaké negativní důsledky má pro zemi, lidi a hospodářství uzavírání hranic. A proto je tento nástroj nepřípustný,“ ujistil saský ministerský předseda s tím, že pendleři musejí mít při vstupu do Německa více možností testování a musí dodržovat hygienická opatření.

V lidnatějším Německu mají méně případů než v ČR

V Německu za posledních 24 hodin přibylo 5 587 nově nakažených koronavirem. To je méně než rekordních 7 830 případů v předchozím dni, v neděli a v pondělí však bývá tento údaj obvykle nižší. Ve srovnání s údajem z minulé neděle ale počet nově nakažených výrazně vzrostl z 3 483 případů. Vyplývá to z údajů Institutu Roberta Kocha (RKI).

Německo hlásí covidový rekord, soud přesto zrušil noční uzavření hospod

Úmrtí infikovaných covidem v Německu za poslední den přibylo deset. Bilance mrtvých od začátku pandemie tak vystoupila na 9 777. Nakažených země dosud zaznamenala 361 974. Téměř 292 000 lidí se v Německu podle odhadů RKI z koronavirové nákazy zotavilo.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je podle RKI v Německu 1,4, o den dříve to bylo 1,22. Sedmidenní reprodukční číslo, které je méně ovlivněné denními výkyvy, nyní podle RKI činí 1,37. Tento údaj podává obraz o dění před osmi až 16 dny.

Podle agentury DPA jde současné údaje o počtu nakažených s těmi na jaře srovnávat jen částečně, jelikož se v zemi provádí více testů, čímž se přichází na více nakažených. Experti rovněž upozorňují, že údaje vzhledem k prodlevám mezi nákazou, testem, výsledkem a jeho nahlášením ukazují, jak se virus šířil zhruba před týdnem. 

V sobotu přibylo 8 713 nakažených, víkendový nárůst je téměř dvojnásobný

V České republice, která je téměř osmkrát méně lidnatá než Německo, za poslední den přibylo 8 713 potvrzených případů koronaviru.

Je to sice o více než dva tisíce méně než v rekordní pátek, jde ale o nejvyšší nárůst o víkendovém dni, kdy se obvykle méně testuje, a celkově čtvrtý nejvyšší počet za jediný den od začátku epidemie.

Počet hospitalizovaných s koronavirem už je oproti konci září více než trojnásobný a pacientů ve vážném stavu je také trojnásobek.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video