Merkelová dostala ránu od vlastní strany. Pomalu ztrácí moc, cítí Němci

  10:52aktualizováno  14:24
Angela Merkelová ztrácí půdu pod nohama a její moc se vytrácí, píše německý tisk. Reaguje tak na překvapivý výsledek volby šéfa poslanecké frakce CDU/CSU, v níž favorit německé kancléřky tvrdě prohrál. „Strana získává dojem, že Merkelová ztrácí kontrolu a není tak silný lídr, jako bývala,“ myslí si politolog Jakub Eberle.

Německá kancléřka Angela Merkelová a bývalý šéf poslanecké frakce CDU Volker Kauder na otevření nového technologického centra koncernu Daimler v Immendingenu (19. září 2018) | foto: Reuters

„To je ale úpadek autority: kancléřka ztrácí svého nejdůležitějšího důvěrníka Volkera Kaudera a přístup k centru své vládní moci. Velká koalice už nemá žádnou budoucnost,“ komentuje server Spiegel Online porážku muže, který poslanecké frakci šéfoval dlouhých třináct let (psali jsme zde: Merkelová utrpěla velkou porážku, její spojenec není šéfem frakce).

„Ztráta autority přichází plíživě. Úbytek důvěry, zklamání, hněv se nejprve určitou dobu hromadí a pak si prorazí cestu,“ míní web, podle něhož by v situaci Merkelové už někteří impulzivnější politici skončili.

Názory německých deníků potvrzuje i politolog Jakub Eberle. „Pro Angelu Merkelovou je to velká rána, protože přichází ze strany, odkud ji nikdo nečekal. Volker Kauder patřil k jejím spojencům a ona ho také v té volbě velmi silně podpořila,“ uvedl pro iDNES.cz odborník na německou politickou scénu, , který působí v Ústavu mezinárodních vztahů a Institutu mezinárodních studií FSV UK.

Fotogalerie

„Její vlastní frakce jí tak dala najevo velkou nespokojenost s tím, co se teď děje. Velká koalice se poslední tři měsíce potácí od krize ke krizi. Nejdřív to byl spor o hlídání bavorské hranice, teď spor o šéfa kontrarozvědky Maassena. Vláda řeší jen své vnitřní problémy a preference CDU i SPD padají,“ myslí si Eberle. 

Německá média jako jeden z důvodů ztráty kancléřčiny autority uvádějí třeba to, že Křesťanskodemokratická unie pod jejím vedením od roku 2000 opustila řadu pravicových pozic, což části poslanců vadí. Nejvýraznějším představitelem konzervativního proudu je ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Podle Eberleho ale v současnosti o vyklízení konzervativních pozic nejde, protože podobné hlasy se ozývaly od nástupu Merkelové do čela strany. „Průzkumy ukazují, že většina voličů si nemyslí, že by se CDU posunula příliš do středu. Jde spíše o to, že různé proudy strany získávají dojem, že Merkelová ztrácí kontrolu a není tak silný lídr, jako bývala,“ říká Eberle. 

„Eroze moci“

Některé německé deníky úterní hlasování považují dokonce za vyjádření nedůvěry kancléřce a signál, že uvnitř nejsilnější německé strany začínají debaty o změně v čele strany a vlády. „Angela Merkelová bude muset zvážit, zda frakci nebo Spolkový sněm jako celek požádat o vyjádření důvěry. Od tohoto úterý si kancléřka nemůže být jistá podporou vlastních lidí,“ konstatuje list Süddeutsche Zeitung. 

Nový šéf poslanců

Novým předsedou poslanecké frakce CDU/CSU bude Ralph Brinkhaus. Už kandidatura tohoto nevýrazného odborníka na ekonomiku a rozpočtovou politiku byla pro řadu lidí překvapivá, o to větším šokem bylo jeho vítězství. „Nemá žádný jasný politický profil. Není to žádný konzervativní revolucionář a pro všechny je trochu záhada, proč se vlastně rozhodl kandidovat. Je třeba také říci, že hned po svém vítězství podpořil Angelu Merkelovou. Ale to je takové usmiřování,“ myslí si Jakub Eberle. 

O vyjádření nedůvěry píše i řada dalších médií, včetně listu Freie Presse. „Eroze moci Merkelové pokračuje. Merkelová je stále slabší šéfkou nadále oslabujícího kabinetu. Podzim její vlády přišel,“ uvedl deník. 

Kancléřství ve středu dalo najevo, že Merkelová o nové žádosti o vyjádření důvěry v parlamentu neuvažuje. „Jasné ne,“ odvětil mluvčí kalcéřky Steffen Seibert. K tomu, aby Merkelová a její kabinet opět požádaly o důvěru, vyzval v úterý například šéf opozičních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Také další listy vnímají situaci Merkelové jako velmi složitou. Handelsblatt píše o povstání proti Merkelové, Stuttgarter Zeitung o tom, že její moc nyní nemá žádné základy, a Landeszeitung o tom, že kancléřka promeškala vhodný okamžik pro svůj odchod. „Německá politika je rozkolísaná tak, jako nebyla několik desetiletí. Může se stát naprosto cokoliv,“ myslí si Eberle. 

Podle něj se uklidnění v Berlíně nedá očekávat ani od bavorských voleb. Ty se konají v polovině října a podle mnoha analytiků byly důvodem, proč CSU šla v posledních měsících do tvrdých střetů s Angelou Merkelovou (více zde: Bavorsko se chystá na politický otřes).

„Od bavorských voleb lze očekávat další krizi. Pokud se nestane něco dramatického, tak CSU v nich výrazně ztratí a pak se uvnitř CSU rozjede hledání obětního beránka a je velmi pravděpodobné, že jím bude Horst Seehofer. To by pro koalici byl další šok,“ říká Eberle a zdůrazňuje, že ministr vnitra a šéf CSU, který v poslední době šel osobně proti Merkelové, ve volbě předsedy poslanecké frakce podpořil Volkera Kaudera.

Autoři: ,

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Albánii zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 20 let, zranilo se 108 lidí

Zničená auta před poškozenou fakultní budovou v albánské Tiraně. (22.9.2019)

Albánii zasáhlo v sobotu zemětřesení o síle 5,8 stupně. Záchvěvy země byly cítit i v okolních zemích, a to hlavně v...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

V Hongkongu se opět protestovalo. Policie použila slzný plyn a vodní děla

V Hongkongu se opět střetli protivládní demonstranti s policií, který proti nim...

V Hongkongu během soboty proběhla další protivládní demonstrace. Došlo i na potyčky s policí, během kterých použila...

Najdete na iDNES.cz