Merkelová dostala ránu od vlastní strany. Pomalu ztrácí moc, cítí Němci

  10:52aktualizováno  14:24
Angela Merkelová ztrácí půdu pod nohama a její moc se vytrácí, píše německý tisk. Reaguje tak na překvapivý výsledek volby šéfa poslanecké frakce CDU/CSU, v níž favorit německé kancléřky tvrdě prohrál. „Strana získává dojem, že Merkelová ztrácí kontrolu a není tak silný lídr, jako bývala,“ myslí si politolog Jakub Eberle.

Německá kancléřka Angela Merkelová a bývalý šéf poslanecké frakce CDU Volker Kauder na otevření nového technologického centra koncernu Daimler v Immendingenu (19. září 2018) | foto: Reuters

„To je ale úpadek autority: kancléřka ztrácí svého nejdůležitějšího důvěrníka Volkera Kaudera a přístup k centru své vládní moci. Velká koalice už nemá žádnou budoucnost,“ komentuje server Spiegel Online porážku muže, který poslanecké frakci šéfoval dlouhých třináct let (psali jsme zde: Merkelová utrpěla velkou porážku, její spojenec není šéfem frakce).

„Ztráta autority přichází plíživě. Úbytek důvěry, zklamání, hněv se nejprve určitou dobu hromadí a pak si prorazí cestu,“ míní web, podle něhož by v situaci Merkelové už někteří impulzivnější politici skončili.

Názory německých deníků potvrzuje i politolog Jakub Eberle. „Pro Angelu Merkelovou je to velká rána, protože přichází ze strany, odkud ji nikdo nečekal. Volker Kauder patřil k jejím spojencům a ona ho také v té volbě velmi silně podpořila,“ uvedl pro iDNES.cz odborník na německou politickou scénu, , který působí v Ústavu mezinárodních vztahů a Institutu mezinárodních studií FSV UK.

Fotogalerie

„Její vlastní frakce jí tak dala najevo velkou nespokojenost s tím, co se teď děje. Velká koalice se poslední tři měsíce potácí od krize ke krizi. Nejdřív to byl spor o hlídání bavorské hranice, teď spor o šéfa kontrarozvědky Maassena. Vláda řeší jen své vnitřní problémy a preference CDU i SPD padají,“ myslí si Eberle. 

Německá média jako jeden z důvodů ztráty kancléřčiny autority uvádějí třeba to, že Křesťanskodemokratická unie pod jejím vedením od roku 2000 opustila řadu pravicových pozic, což části poslanců vadí. Nejvýraznějším představitelem konzervativního proudu je ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Podle Eberleho ale v současnosti o vyklízení konzervativních pozic nejde, protože podobné hlasy se ozývaly od nástupu Merkelové do čela strany. „Průzkumy ukazují, že většina voličů si nemyslí, že by se CDU posunula příliš do středu. Jde spíše o to, že různé proudy strany získávají dojem, že Merkelová ztrácí kontrolu a není tak silný lídr, jako bývala,“ říká Eberle. 

„Eroze moci“

Některé německé deníky úterní hlasování považují dokonce za vyjádření nedůvěry kancléřce a signál, že uvnitř nejsilnější německé strany začínají debaty o změně v čele strany a vlády. „Angela Merkelová bude muset zvážit, zda frakci nebo Spolkový sněm jako celek požádat o vyjádření důvěry. Od tohoto úterý si kancléřka nemůže být jistá podporou vlastních lidí,“ konstatuje list Süddeutsche Zeitung. 

Nový šéf poslanců

Novým předsedou poslanecké frakce CDU/CSU bude Ralph Brinkhaus. Už kandidatura tohoto nevýrazného odborníka na ekonomiku a rozpočtovou politiku byla pro řadu lidí překvapivá, o to větším šokem bylo jeho vítězství. „Nemá žádný jasný politický profil. Není to žádný konzervativní revolucionář a pro všechny je trochu záhada, proč se vlastně rozhodl kandidovat. Je třeba také říci, že hned po svém vítězství podpořil Angelu Merkelovou. Ale to je takové usmiřování,“ myslí si Jakub Eberle. 

O vyjádření nedůvěry píše i řada dalších médií, včetně listu Freie Presse. „Eroze moci Merkelové pokračuje. Merkelová je stále slabší šéfkou nadále oslabujícího kabinetu. Podzim její vlády přišel,“ uvedl deník. 

Kancléřství ve středu dalo najevo, že Merkelová o nové žádosti o vyjádření důvěry v parlamentu neuvažuje. „Jasné ne,“ odvětil mluvčí kalcéřky Steffen Seibert. K tomu, aby Merkelová a její kabinet opět požádaly o důvěru, vyzval v úterý například šéf opozičních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Také další listy vnímají situaci Merkelové jako velmi složitou. Handelsblatt píše o povstání proti Merkelové, Stuttgarter Zeitung o tom, že její moc nyní nemá žádné základy, a Landeszeitung o tom, že kancléřka promeškala vhodný okamžik pro svůj odchod. „Německá politika je rozkolísaná tak, jako nebyla několik desetiletí. Může se stát naprosto cokoliv,“ myslí si Eberle. 

Podle něj se uklidnění v Berlíně nedá očekávat ani od bavorských voleb. Ty se konají v polovině října a podle mnoha analytiků byly důvodem, proč CSU šla v posledních měsících do tvrdých střetů s Angelou Merkelovou (více zde: Bavorsko se chystá na politický otřes).

„Od bavorských voleb lze očekávat další krizi. Pokud se nestane něco dramatického, tak CSU v nich výrazně ztratí a pak se uvnitř CSU rozjede hledání obětního beránka a je velmi pravděpodobné, že jím bude Horst Seehofer. To by pro koalici byl další šok,“ říká Eberle a zdůrazňuje, že ministr vnitra a šéf CSU, který v poslední době šel osobně proti Merkelové, ve volbě předsedy poslanecké frakce podpořil Volkera Kaudera.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Moskvané demonstrují. Bojí se, že Putin vrátí Japonsku Kurilské ostrovy

Ruský prezident Vladimir Putin na tradiční výroční tiskové konferenci o stavu...

Několik stovek lidí v Moskvě demonstrovalo proti údajným plánům vrátit Japonsku sporné jihokurilské ostrovy. Těch se...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Základna Praha. Čínští agenti sem údajně chtěli unést ženu exšéfa Interpolu

Nový šéf Interpolu, Číňan Meng Chung-wej (10. listopadu 2016)

Manželka bývalého šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-weje, kterého loni v září v Číně zadrželi...

Najdete na iDNES.cz