Merkelová dostala ránu od vlastní strany. Pomalu ztrácí moc, cítí Němci

  10:52aktualizováno  14:24
Angela Merkelová ztrácí půdu pod nohama a její moc se vytrácí, píše německý tisk. Reaguje tak na překvapivý výsledek volby šéfa poslanecké frakce CDU/CSU, v níž favorit německé kancléřky tvrdě prohrál. „Strana získává dojem, že Merkelová ztrácí kontrolu a není tak silný lídr, jako bývala,“ myslí si politolog Jakub Eberle.

Německá kancléřka Angela Merkelová a bývalý šéf poslanecké frakce CDU Volker Kauder na otevření nového technologického centra koncernu Daimler v Immendingenu (19. září 2018) | foto: Reuters

„To je ale úpadek autority: kancléřka ztrácí svého nejdůležitějšího důvěrníka Volkera Kaudera a přístup k centru své vládní moci. Velká koalice už nemá žádnou budoucnost,“ komentuje server Spiegel Online porážku muže, který poslanecké frakci šéfoval dlouhých třináct let (psali jsme zde: Merkelová utrpěla velkou porážku, její spojenec není šéfem frakce).

„Ztráta autority přichází plíživě. Úbytek důvěry, zklamání, hněv se nejprve určitou dobu hromadí a pak si prorazí cestu,“ míní web, podle něhož by v situaci Merkelové už někteří impulzivnější politici skončili.

Názory německých deníků potvrzuje i politolog Jakub Eberle. „Pro Angelu Merkelovou je to velká rána, protože přichází ze strany, odkud ji nikdo nečekal. Volker Kauder patřil k jejím spojencům a ona ho také v té volbě velmi silně podpořila,“ uvedl pro iDNES.cz odborník na německou politickou scénu, , který působí v Ústavu mezinárodních vztahů a Institutu mezinárodních studií FSV UK.

Fotogalerie

„Její vlastní frakce jí tak dala najevo velkou nespokojenost s tím, co se teď děje. Velká koalice se poslední tři měsíce potácí od krize ke krizi. Nejdřív to byl spor o hlídání bavorské hranice, teď spor o šéfa kontrarozvědky Maassena. Vláda řeší jen své vnitřní problémy a preference CDU i SPD padají,“ myslí si Eberle. 

Německá média jako jeden z důvodů ztráty kancléřčiny autority uvádějí třeba to, že Křesťanskodemokratická unie pod jejím vedením od roku 2000 opustila řadu pravicových pozic, což části poslanců vadí. Nejvýraznějším představitelem konzervativního proudu je ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Podle Eberleho ale v současnosti o vyklízení konzervativních pozic nejde, protože podobné hlasy se ozývaly od nástupu Merkelové do čela strany. „Průzkumy ukazují, že většina voličů si nemyslí, že by se CDU posunula příliš do středu. Jde spíše o to, že různé proudy strany získávají dojem, že Merkelová ztrácí kontrolu a není tak silný lídr, jako bývala,“ říká Eberle. 

„Eroze moci“

Některé německé deníky úterní hlasování považují dokonce za vyjádření nedůvěry kancléřce a signál, že uvnitř nejsilnější německé strany začínají debaty o změně v čele strany a vlády. „Angela Merkelová bude muset zvážit, zda frakci nebo Spolkový sněm jako celek požádat o vyjádření důvěry. Od tohoto úterý si kancléřka nemůže být jistá podporou vlastních lidí,“ konstatuje list Süddeutsche Zeitung. 

Nový šéf poslanců

Novým předsedou poslanecké frakce CDU/CSU bude Ralph Brinkhaus. Už kandidatura tohoto nevýrazného odborníka na ekonomiku a rozpočtovou politiku byla pro řadu lidí překvapivá, o to větším šokem bylo jeho vítězství. „Nemá žádný jasný politický profil. Není to žádný konzervativní revolucionář a pro všechny je trochu záhada, proč se vlastně rozhodl kandidovat. Je třeba také říci, že hned po svém vítězství podpořil Angelu Merkelovou. Ale to je takové usmiřování,“ myslí si Jakub Eberle. 

O vyjádření nedůvěry píše i řada dalších médií, včetně listu Freie Presse. „Eroze moci Merkelové pokračuje. Merkelová je stále slabší šéfkou nadále oslabujícího kabinetu. Podzim její vlády přišel,“ uvedl deník. 

Kancléřství ve středu dalo najevo, že Merkelová o nové žádosti o vyjádření důvěry v parlamentu neuvažuje. „Jasné ne,“ odvětil mluvčí kalcéřky Steffen Seibert. K tomu, aby Merkelová a její kabinet opět požádaly o důvěru, vyzval v úterý například šéf opozičních svobodných demokratů (FDP) Christian Lindner.

Také další listy vnímají situaci Merkelové jako velmi složitou. Handelsblatt píše o povstání proti Merkelové, Stuttgarter Zeitung o tom, že její moc nyní nemá žádné základy, a Landeszeitung o tom, že kancléřka promeškala vhodný okamžik pro svůj odchod. „Německá politika je rozkolísaná tak, jako nebyla několik desetiletí. Může se stát naprosto cokoliv,“ myslí si Eberle. 

Podle něj se uklidnění v Berlíně nedá očekávat ani od bavorských voleb. Ty se konají v polovině října a podle mnoha analytiků byly důvodem, proč CSU šla v posledních měsících do tvrdých střetů s Angelou Merkelovou (více zde: Bavorsko se chystá na politický otřes).

„Od bavorských voleb lze očekávat další krizi. Pokud se nestane něco dramatického, tak CSU v nich výrazně ztratí a pak se uvnitř CSU rozjede hledání obětního beránka a je velmi pravděpodobné, že jím bude Horst Seehofer. To by pro koalici byl další šok,“ říká Eberle a zdůrazňuje, že ministr vnitra a šéf CSU, který v poslední době šel osobně proti Merkelové, ve volbě předsedy poslanecké frakce podpořil Volkera Kaudera.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Další z rubriky

Mayová ustupuje. Parlament má hlasovat o celní unii nebo o novém referendu

Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády (2. dubna 2019)

Premiérka Theresa Mayová v úterý představila kompromisní plán, který má pomoci napočtvrté prosadit v britském...

Drogy už v Mexiku nebudou zločinem. Válka s kartely selhala, říká prezident

Marihuana zabavená kartelu Independiente de Acapulco. Mexičtí mafiáni při...

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador představil radikální plán reformy protidrogového zákona. Navrhuje užívání...

Nejsem opilec, bouřil se Juncker a označil novináře za hlupáky

Německá kancléřka Angela Merkelová a předseda EK Jean-Claude Juncker na...

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker znovu velmi razantně popřel, že by měl problém s alkoholem. Svoje pády a...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz