Pojďte k nám. Německo nemá dostatek ošetřovatelů, láká je i z Kosova

  14:19aktualizováno  14:19
Nedostatek ošetřovatelů a pomocného personálu v nemocnicích nebo domovech důchodců Německo pociťuje stále silněji. Na sto vypsaných míst se hlásí jen 19 zájemců, což je dvakrát méně než před pěti lety. Pomoci mají ošetřovatelé ze zahraničí včetně Kosova, kteří doma práci shánějí jen velmi těžko.

ilustrační snímek | foto: iDNES.czProfimedia.cz

Ani před pěti lety to sice nebylo žádné terno, přesto byl poměr o něco příznivější. Na jednoho uchazeče připadala přibližně tři volná místa. I proto Německo shání posily všude, kde se dá. Naposledy ministr zdravotnictví Jens Spahn podepsal dohodu s Kosovem. Zavázal se, že zjednoduší uznávání diplomů z místních škol, a stejně tak by se měl zrychlit celý proces získání pracovních povolení.

Fotogalerie

V kosovském hlavním městě Prištině od roku 2011 funguje německá zdravotnická škola pro ošetřovatele, ale i její absolventy, kteří chtějí pracovat v Německu, čeká dlouhý proces. Musí počítat s lhůtou až deseti měsíců, než jejich žádost projde přetíženými úřady.

Kosovský ministr zdravotnictví Uran Ismajli Spahnovu iniciativu vítá. „Máme tu mladé a kvalifikované lidi, kteří chtějí z Kosova beztak odejít. Jsou mezi nimi snad i tací, kteří se po čase zase vrátí,“ řekl Ismajli na dotaz, zda se neobává odchodu kvalifikovaných sil.

V Německu jsou reakce rozporné. Na jedné straně zástupci ošetřovatelů se Spahnovou iniciativou souhlasí, současná situace je podle nich neudržitelná a stát potřebuje kvalifikované lidi ze zahraničí. Naopak německé odbory upozorňují na problém, který leží v samém základu současného stavu: nízké mzdy a nízká atraktivita oboru, který nedokáže přitáhnout nové lidi.

Zavřít polovinu klinik?

Nejen ošetřovatelství trpí nedostatkem, s problémy se potýkají také německé nemocnice. V mnohých z nich chybí vybavení a přístroje, stejně jako personál. Podle odborníků je řada z nich ve stavu, kdy nedokážou pacientům zajistit odpovídající péči.

Řešení? Více než každá druhá nemocnice v Německu by se měla zavřít, navrhuje nová studie Bertelsmannovy nadace. Ze současných 1 400 by jich zůstalo zhruba šest stovek. Jen tak se podle závěrů výzkumu podaří udržet dostatečnou kvalitu a úroveň.

„V provozu by nadále měla zůstat jen větší zařízení s dostatečným personálem, které dokážou pojmout větší počet pacientů,“ píší autoři studie. Tak se podle nich podaří zabránit zbytečným úmrtím, ke kterým může docházet na menších a hůře vybavených klinikách.

Ministr zdravotnictví Spahn se nicméně k tak razantnímu kroku nechystá. Regionálním nemocnicím chce naopak v příštím roce přidat celkem 48 milionů eur. 


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Zneužil jsem děti, ale bez penetrace, hájí se pedofilní chirurg ve Francii

V nemocnici v Dunkerque hrozila žena bombovým atentátem (7. listopadu 2018)

Francouzská policie vyšetřuje případ, který by mohl být největší kauzou zneužívání dětí v historii země. Bývalý chirurg...

Měl s gayi sex kvůli chudobě. Začal je vraždit. Popravili ho po 25 letech

V USA popravují smrtící injekcí, elektrickým křeslem téměř výhradně na přání...

Muže odsouzeného za vraždu tří gayů, které uškrtil v roce 1994, popravili ve čtvrtek v americkém státě Florida. V cele...

Grónsko naopak koupí USA, a to lacino. Dánská satira obrací Trumpův návrh

Trump většinou hovoří s novináři na zahradě Bílého domu před nastartovaným...

Grónsko naopak koupí Spojené státy, a to levně, protože jsou strašně zadlužené. Tak si dánský deník Politiken utahuje z...

Najdete na iDNES.cz