Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

  11:53aktualizováno  11:53
Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli častým násilným incidentům. Ve hře je i zavedení zvláštní policejní ochrany. V současnosti na bezpečnost na některých koupalištích a plovárnách dohlížejí soukromé firmy.

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním bazénu v berlínském městském obvodu Pankow. (5. června 2019) | foto: Profimedia.cz

Německá koupaliště, na nichž se vyskytly problémy, řeší situaci různě. Některá chtějí zavést ostrahu nebo navýšit počet jejích členů. V Kehlu na hranici s Francií zasahují na koupalištích konfliktní týmy ze sousedního francouzského Štrasburku. Kromě toho tu ohlásili i silnější policejní přítomnost a instalaci ostnatého drátu na plot kolem koupaliště, píše agentura DPA. 

Podle agentury se v červnu zvýšil počet incidentů na koupalištích. Nechyběly ani spory s použitím nožů, útoky na plavčíka nebo přelézání plotů na už přeplněná koupaliště. Vzhledem k počtu návštěvníků a koupališť a plováren jde však o ojedinělé případy, zdůrazňuje DPA.

Berlínský zastupitel z liberální strany (FDP) Marcel Luthe se nechal slyšet, že by se měla o bezpečnost na koupalištích v hlavním městě Německa starat speciální policejní jednotka. Poslanec Luthe také kritizoval, že berlínská radnice dosud přenechává řešení konfliktů na veřejných plovárnách soukromým bezpečnostním agenturám. To však podle něj vytváří podmínky ke vzniku konfliktů.

Některá koupaliště v Německu musela být podle DPA v červnu vyklizena, protože si návštěvníci vjeli do vlasů. Na některé berlínské plovárny musela být v minulosti přivolána policie.

Podle mluvčího berlínských koupališť Matthiase Oloewa se však situace mezitím uklidnila. Lutheho myšlenku zavedení „plovárenské policie“ Oloew odmítá, neboť provozovatelé koupališť podle něj pro posílení bezpečnosti dělají dost.

Hlídači se můžou domluvit v několika jazycích

Už několik let je na koupalištích v berlínských částech Neukölln a Kreuzberg, kde žije značný počet přistěhovalců, viditelná zvýšená přítomnost lidí ze soukromých bezpečnostních agentur. 

Muži v polokošilích s nápisem Security stojí u vchodu u bazénů a často provádějí ve dvojicích pochůzky po loukách. Přínosem je už jejich samotná přítomnost a cílem včas rozpoznat konflikty a urovnávat je. Stráž u vchodu rovněž prohledává tašky návštěvníků. I milovníci melounů tak musí své nože na ovoce nechat doma.

Mnoho statných hlídačů má turecké nebo arabské kořeny, což má tu výhodu, že diskuse při rozmíškách na okraji bazénu mohou vést například v turečtině. Více jazyků ovládají také příslušníci z protikonfliktního týmu Cool am Pool. Když to vše nepomůže, je přivolána policie, která je hned na místě, argumentuje Oloew.

Odlišné standardy jako znak rozmanité společnosti

Berlínský kulturolog Wolfgang Kaschuba, který se zaměřuje na život ve velkoměstě, považuje myšlenku policejní přítomnosti na koupalištích za zbytečnou. Kromě toho odmítá tezi některých komentátorů, že problémy vyvolávají především mladí migranti. „Týká se to všech,“ tvrdí Kaschuba.

Podle Kaschuby dnes koupaliště na rozdíl od minulosti přitahují lidi ze všech společenských vrstev a věkových skupin. Vzhledem k rozdílným životním stylům tak vzniká i více třecích ploch. „Koupaliště se mění společně se společností,“ zdůrazňuje expert.

Lidé podle něj hájí své zájmy sebevědoměji a také bezohledněji než dříve. „Spory se dnes vedou o to, co je legitimní: jaká hudba a jak nahlas, nahota nebo burkini, nechat na sebe cákat,“ vysvětluje Kaschuba. Veřejné koupaliště je také scénou pro předvádění. To vše jsou znaky živoucí společnosti, i když je pak třeba řešit konflikty, uzavírá expert.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Na chorvatské dálnici se kvůli nehodě vytvořila dvacetikilometrová kolona

Kolony na chorvatské dálnici 20. července 2019

Na hlavní chorvatské dálnici A1 způsobila pondělní dopravní nehoda kolonu vozidel, která dosáhla délky dvaceti...

VIDEO: Chladicí věže šly k zemi. A 40 000 Britů přišlo o elektřinu

Komíny odstavené anglické elektrárny šly k zemi (18. srpna 2019)

Párkrát se zablýsklo, zvedl se mrak prachu a bylo po nich. Ve Velké Británii v neděli ráno strhli tři chladicí věže...

Najdete na iDNES.cz