Hitlerově knize Mein Kampf vyprší autorská práva. Němci řeší, co s tím

  13:07aktualizováno  13:07
Knize Mein Kampf, kterou napsal nacistický vůdce Adolf Hitler, vyprší na konci roku 2015 autorská práva. Dílo se dosud v Německu nesmí vydávat. Bavorští poslanci řeší, co se stane pak. A nejen oni. Termín vypršení copyrightu nechvalně proslulé knihy pozorně sledují také Izraelci.

Adolf Hitler: Mein Kampf | foto: AP

"Vydávání knihy se musí zabránit všemi dostupnými legálními prostředky," míní bavorský poslanec Burkhard Lischka z opoziční Sociálnědemokratické strany Německa (SPD). "Myslím, že tato ubohá kniha by měla navždy skončit v propadlišti dějin," řekl podle německé stanice Deutsche Welle.

Mein Kampf

Hitler knihu sepsal v polovině 20. let, když byl uvězněn za pokus o mocenský puč v Bavorsku. V díle promítl své životní a politické postoje - odpor k bolševismu, radikální antisemitismus a ideu vůdcovského státu. 

Až do začátku 30. let se prodalo jen pár desítek tisíc výtisků nenávistného textu, po roce 1933 se z Mein Kampfu stal bestseller. V letech 1933 až 1943 kniha skončila ve více než deseti milionech domácností. O dva roky později, po válce, byla kniha stažena z trhu.

To se však podle SPD nemusí stát. Copyright vlastní od druhé světové války spolkový stát Bavorsko, který dosud jakékoli publikaci knihy na území Německa brání.

Autorská práva na dílo neúspěšného malíře, jenž se v roce 1933 stal říšským kancléřem, však vyprší koncem roku 2015. A pak bude kniha volně k distribuci.

V Evropě totiž ochranná lhůta autorství končí sedmdesát let po spisovatelově smrti. Když tyto roky uplynou, dílo může kdokoli vydat nebo zveřejnit na internetu. Podle Lischky by publikace Mein Kampfu byla fackou do tváře obětem holokaustu.

Pokud vláda nezasáhne, Hitlerův spis bude od ledna 2016 k mání v knihkupectvích, případně na ulicích, kde ho zadarmo budou moci rozdávat příznivci krajní pravice a myšlenek národního socialismu.

Izrael se bojí šíření nehumánních idejí

"Vyslalo by to fatální signál," řekl o potenciálním vydání knihy Lischka. "Domnívám se, že coby německý stát, s ohledem na historii, máme mimořádnou zodpovědnost," zdůraznil s tím, že SPD požádala německou vládu o oficiální stanovisko k možnému vydání knihy. Kabinet je nevydal, slíbil ale, že zjistí, zda existují legální kroky, jak zajistit celkový zákaz knihy.

Termín vypršení copyrightu ale neřeší jen bavorští poslanci, téma se dostalo na přetřes i mezi izraelskou a německou vládou. Obě strany se shodly, že je v "kolektivním zájmu zajistit efektivní prevenci šíření nehumánních idejí".

Nekomentovaný překlad Hitlerova manifestu publikoval v České republice v roce 2000 Michal Zítko. Za podporu rasistického hnutí sice nejprve vyslechl tříletý podmíněný trest, Nejvyšší soud jej však později zprostil obžaloby. Městský soud v Praze v září 2010 nařídil společnosti KMa, aby stáhla z prodeje veškeré knihy Hitlera, které v Česku vydala (více čtěte zde). Loni v prosinci se na pultech českých knihkupců objevil výbor z Hitlerových projevů (více čtěte zde).

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Nemocnice si kvůli rekondičnímu pobytu „šťouchla“ do Zemana, Ovčáček se zlobí

Nařčení z neetického chování, kterým by se měl zabývat ministr zdravotnictví, si od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Premium

Do luxusu investoval i Jaromír Soukup. Nejdražší byt v Česku je dál na prodej

Na samém vrcholu stometrového mrakodrapu V Tower na pražském Pankráci jsou dva penthousy, obecně považované za...

iDNES Premium už používá 150 tisíc lidí. Cena nebude mít konkurenci

Unikátní služba iDNES Premium funguje měsíc. Už bezmála sto padesát tisíc čtenářů oslovil mix exkluzivního čtení a...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

USA se s Tureckem dohodly na příměří. Jde jen o přestávku, říká Ankara

Turecko a Spojené státy se dohodly na klidu zbraní v severní Sýrii. Oznámil to ve čtvrtek v Ankaře podle agentury...

Na hidžáb máme právo všude, i v ringu, soudí německo-libanonská boxerka

Zeina Nassarová je slibnou představitelkou německého ženského boxu, ale nebojuje jen v ringu. Usiluje rovněž o to, aby...

V Rusku se ztratil kocour pašující drogy, měl být korunním svědkem

Hlavní důkaz v případu pašování drog do jedné z ruských věznic zmizel. Řeč je o kocourovi, který podle obžaloby donášel...

Těhotné Číňanky pašují do Hongkongu krev, chtějí zjistit pohlaví dítěte

Těhotné čínské ženy touží znát pohlaví svého nenarozeného dítěte, a tak zasílají vzorky své krve do Hongkongu. Čína...

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.

Najdete na iDNES.cz