Sobota 25. března 2023, svátek má Marián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 25. března 2023 Marián

Německo čelí soudu o zapomenuté genocidě. Potomci Hererů žádají odškodné

  19:55
Dávno před masakrem Židů za druhé světové války Němci provedli ještě jednu genocidu, veřejně se k ní však nehlásí. Na počátku 20. století povraždili desetitisíce lidí z kmenů Hererů a Namů, které se vzepřely koloniální nadvládě. Němci povstání rozprášili a ostatní poslali do koncentračních táborů. Omluvu a odškodnění teď u amerického soudu požadují potomci domorodců.

Namibijský kmen Hererů na snímku z roku 1905 | foto: Profimedia.cz

„Já, velký generál německých vojsk, posílám tento dopis lidu Hererů. Všichni musí toto území opustit. Každý Herero, kterého najdeme na německém území, ať už bude ozbrojen nebo ne, s dobytkem nebo bez něj, bude zastřelen. Přestaneme chránit ženy a děti. Musí se vrátit ke svému kmeni, nebo budou zastřeleni,“ zněl vyhlazovací příkaz, kterým se podle historiků spustila první genocida 20. století.

Vydal ho „velký generál mocného císaře“ Adrian Dietrich Lothar von Trotha 2. října 1904 několik měsíců po krvavé bitvě u Waterbergu, ve které Němci porazili povstalce z namibijských kmenů Hererů a Namů. Původní obyvatelé tehdejší Německé jihozápadní Afriky se bránili útlaku kolonizátorů a zabavování svých pozemků. 

Proti kanonům a samopalům však neměli šanci a ti, kteří přežili, utekli podle české mutace BBC do pouště Omaheke, odkud už je Němci nepustili. Genocida pokračovala i v nově postavených koncentračních táborech plných nucené práce a znásilňování a po třech letech z původních asi 80 tisíc Hererů zůstalo pouhých 15 tisíc. Dvacetitisícový kmen Namů pak přišel o polovinu svých členů. Všechnu zabavenou půdu dostali němečtí farmáři.

O 111 let později se potomci vyvražděných Hererů i Namů po Němcích dožadují omluvy a odškodnění. Německá stanice Deutsche Welle (DW) napsala, že se nyní projednává žaloba podaná loni ve Spojených státech. 

Podle DW žalobci chtějí být přizváni ke všem jednáním mezi Namibií a Německem a nárokují si také právo veta na všechno, co se mezi těmito státy dohodne. „Není tu jistota, že navržená pomoc Německa přímo pomůže domorodým menšinám, které byly přímo poškozeny. Nemohou tu být jednání nebo dohody o nich bez nich,“ uvedl advokát Ken McCallion.

Odškodnění pro Herery může spustit vlnu žádostí bývalých kolonií

Německá vláda se účasti u soudu dlouho vyhýbala, první stání tak podle agentury AFP bylo až toto úterý, kde si soudkyně vyslechla argumenty obou stran. Nijak ale nerozhodla a soud odložila. Američtí soudci navíc musí teprve rozhodnout, jestli případ vůbec spadá do jejich působnosti. Podle al-Džazíry proto musí žalobci dokázat, že má kulturní bohatství ukradené Německem v Namibii nějakou spojitost s majetky ve Spojených státech.

Samotná existence žaloby však podle experta na kolonialistickou éru Henninga Melbera dostala Berlín pod tlak, aby se ke zvěrstvům z počátku 20. století přihlásil stejně otevřeně jako k holocaustu.

„Historickou, politickou, morální a etickou odpovědnost a vinu“ Němců se slzami v očích přiznala už v roce 2004 tehdejší ministryně pro rozvojovou pomoc Heidemarie Wieczorek-Zeulová během své návštěvy Namibie. Její slova však krátce nato vzala německá vláda zpět s tím, že Wieczorek-Zeulová mluvila jen sama ze sebe.

Od té doby Namibijci čekají na oficiální omluvu za příkoří, které si pod německou nadvládou vytrpěli. Naděje podle DW sílí od příchodu současné vlády, která se zavázala, že se s koloniální minulostí Německa konečně vypořádá. „Chceme postavit most přes současnost až do budoucnosti,“ řekl neurčitě německý ministr zahraničí Heiko Maas letos v květnu v Tanzánii. 

I tato vláda se však slovům genocida a reparace v souvislosti se svým působením v Africe vyhýbá - pokud totiž přizná kompenzaci jedné bývalé kolonii, ozvat by se mohly i další. Už nyní kromě Namibijců požaduje kompenzace i Tanzanie neboli někdejší Německá východní Afrika.

Němci připomínají, že do Namibie už dlouhá léta posílají miliony eur v rámci rozvojové pomoci. Regionům, v nichž dnešní Hererové a Namové žijí, navíc slíbili další peníze. Žalobcům to však nestačí. Tvrdí, že k rodinám, které byly genocidou postiženy nejvíc, se odškodnění vůbec nedostane. Ať už kvůli korupci nebo proto, že potomci původních obyvatel mnohdy nežijí v Namibii, ale v zahraničí.

„Německo bylo jen jednou z koloniálních velmocí a nebylo jediné, kdo se nezdráhal, pokud šlo o potlačení obyvatelstva v koloniích. Ostatní mocnosti sledují vyjednávání mezi Německem a Namibií s velkými obavami. Bojí se, že Německo odsouhlasí něco, co otevře dveře požadavkům i u nich,“ upozorňuje navíc Melber. Své kolonie totiž v Africe měla i Francie, Velká Británie či Belgie.

Nambie leží na jihozápadě Afriky a sousedí s Jihoafrickou republikou, Botswanou, Zambií a Angolou.

Nambie leží na jihozápadě Afriky a sousedí s Jihoafrickou republikou, Botswanou, Zambií a Angolou.

Autor:

Gottwald věděl o mučení, procesy řídil. Měl ale politický talent, říká historik

  • Nejčtenější

„Rezignujte, dobře zaplatíme.“ Vyhozený Najmon si nahrál rozhovor s Jurečkou

Premium Vyhazov ředitele Úřadu práce Najmona provázely podivné okolnosti. Ministr Jurečka mu nabídl mimořádnou odměnu – pokud v...

Záběry ukázaly, jak vojáci zbili českého „lžibojovníka“. Už je z Ukrajiny doma

Neposílejte na Ukrajinu peníze, nejsou tu žádné západní zbraně. To prohlásil Matouš Bulíř, který odešel bojovat na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ukrajinský výsadkář vylíčil poměry na frontě, hned ho degradovali

Ukrajinská armáda uprostřed sílící ruské ofenzivy hasí nepříjemný problém na informační frontě. Respektovaný velitel...

Jako kdyby spal... Fotka utopeného batolete dala lhostejným Evropanům facku

Seriál Při uprchlické krizi v roce 2015 se Evropa více než o utrpení běženců zajímala o to, jak je dokáže integrovat. Ve změti...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Železný se omluvil za konflikt s policisty. Vyčetl jim řvaní a sestříhané video

Moderátor České televize Jakub Železný se v úterý poprvé vyjádřil k incidentu s městskou a státní policií v centru...

Finsko není mistr světa ve vzdělání. Naopak. Mýtus, který trval 20 let, padá

Premium Ještě nedávno se do Finska jezdilo jako na safari, aby jiné země okoukaly tajemství tamního školství, nejlepšího na...

Revma vzniká v plicích. Nyní došlo ke zlomu v léčbě, říká profesor Vencovský

Premium Bolest, ztuhlost, otoky a deformace kloubů, především na rukou. Tak si většina lidí představuje revmatoidní artritidu,...

V Česku neměl šanci, v cizině metastázy zmizely. Léčbu hradí pojišťovna

Premium Na rakovinu prostaty umírá v Česku asi 1 500 mužů ročně. Když vyčerpají všechny metody léčby, nezbývá jim než čekat na...

Nacisté na Ukrajině nejsou, s NATO nebojujeme, překvapil Prigožin

Šéf ruské žoldnéřské Wagnerovy vojenské společnosti Jevgenij Prigožin překvapivě zmírnil svou útočnou rétoriku vůči...

Chybí nám džihád, stěžují si tálibánci. Kancelářská práce jim přijde únavná

Bojovníci islamistického hnutí Tálibán, kteří po předloňském ovládnutí Afghánistánu dostali v metropoli Kábulu místa ve...

Ruské síly postoupily v okolí Bachmutu. Potřebujeme munici, naléhá Zelenskyj

Sledujeme online Ukrajině se daří stabilizovat situaci u města Bachmut na Donbase. V sobotu to uvedl náčelník ukrajinského generálního...

Nizozemští aktivisté protestovali na letišti Eindhoven, provoz nenarušili

Ekologičtí aktivisté z hnutí Extinction Rebellion (Vzpoura proti vyhynutí) v sobotu pronikli k letišti v nizozemském...

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...