Německo znovu zavádí hraniční kontroly, zastavilo vlaky z Rakouska

  17:00aktualizováno  20:15
Německá vláda chce v reakci na uprchlickou krizi přechodně znovu zavést hraniční kontroly. Oznámil to v neděli spolkový ministr vnitra Thomas de Maiziere. Německo zároveň přerušilo v podvečer železniční dopravu z Rakouska.

Uprchlíci, kteří v neděli dorazili na nádraží v bavorském Mnichově (13. září 2015). | foto: Reuters

Obnovení hraničních kontrol schválila podle ministra jednomyslně německá vládní koalice. Opatření bude zavedeno nejprve na hranicích s Rakouskem, s nímž krok Německo předem konzultovalo. Bavorský ministr vnitra k dodal, že kontroly by mohly být v případě nutnosti zavedeny i na hranicích s ostatními sousedními státy, tedy i s Českem.

De Maiziere v prohlášení k médiím dodal, že podle současného evropského práva není Německo zodpovědné za většinu žadatelů o azyl, a vyzval členské státy Evropské unie, aby uprchlíky v souladu s dublinskou úmluvou nejen registrovaly, ale zahájily s nimi i azylové řízení.

Fotogalerie

Podle Evropské komise je opětovné zavedení přechodných hraničních kontrol mezi členskými státy Schengenu výjimečnou možností, se kterou výslovně počítá Schengenský hraniční kodex v případech nouze. Podle komise je tak aktuální opatření Německa v mezích těchto pravidel.

„Německé rozhodnutí z dnešního dne podtrhuje naléhavou potřebu shodnout se na opatřeních, která navrhla Evropská komise za účelem zvládat uprchlickou krizi,“ stojí v komuniké.

O řešení krize budou na pondělním mimořádném setkání jednat ministři vnitra zemí osmadvacítky.

Největší evropská ekonomika se potýká s rostoucím přílivem běženců. Jenom do bavorského Mnichova v sobotu dorazilo přes dvanáct tisíc uprchlíků.

Německo v neděli odpoledne přerušilo železniční dopravu z Rakouska. Sdělily to rakouské dráhy ÖBB. Do Německa prý ve vlacích v tu chvíli mířilo zhruba osmnáct set uprchlíků.

Přechodné zrušení vlakové dopravy tento týden zavedly také rakouské dráhy, a to mezi Rakouskem a Maďarskem. Odřeknutí spojů ÖBB ve čtvrtečním prohlášení vysvětlila jako následek masivního přetížení.

Česká policie posiluje opatření na hranicích

Kvůli uprchlíkům posiluje svou přítomnost na hranicích s Rakouskem i česká policie, oznámil v neděli ministr vnitra Milan Chovanec. O dalším postupu se podle něj rozhodne podle počtu migrantů, kteří zamíří do Česka.

„V tuto chvíli to budeme řešit vlastním opatřením, a to je posílení výkonu služby v hraničních krajích,“ oznámila mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová, podle níž česká policie krok Německa očekávala. „Další naše postupy budou záviset na počtech příchozích migrantů,“ dodala Rendlová s tím, že se opatření budou týkat Jihomoravského a Jihočeského kraje.

„Evropská unie nebyla schopna při řešení migrační krize důsledně dodržovat vlastní pravidla a efektivně chránit vnější hranici Schengenského prostoru. Proto je nutné nyní přijímat operativní opatření k posílení bezpečnosti jednotlivých států a zvládnutí uprchlického proudu,“ komentoval zavedení kontrol premiér Bohuslav Sobotka.

Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se Sobotka v neděli při rozhovoru shodl s předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem na nutnosti hledat společné evropské řešení uprchlické krize bez toho, aby byly přehlasovány některé členské země EU.

Sobotka podle Ayrera podporuje takové řešení, mezi jehož klíčovými body musí být ochrana vnější hranice EU, aby bylo možné kontrolovat „příliv lidí do Evropy“.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš a Trump budou mluvit o obchodu, energetice či kyberhrozbách

Bílý dům, Washington

Bílý dům oficiálně potvrdil návštěvu Andreje Babiše. Český premiér s manželkou se s americkým prezidentem Donaldem...

Vězeň v Malawi třikrát přežil svou popravu, kat už byl unavený

šibenice, oprátka

Vězeň Byson Kaula v africkém státě Malawi čekal v cele smrti. Už třikrát jej málem popravili. Pokaždé však vyvázl,...

Papuánci hledají 284 luxusních aut. Zmizela po prvním summitu v zemi

Maserati Quattroporte

Papua-Nová Guinea stále pátrá po 284 drahých vozech, které si pořídila kvůli listopadovému Summitu zemí Rady pro...

Najdete na iDNES.cz