Den po tragédii v Chorvatsku jsou zranění Češi zpět, tři zůstali u moře

  15:24aktualizováno  19:59
Čeští turisté se po nehodě autobusu v Chorvatsku vrátili domů. V Zadaru je odpoledne čekal armádní speciál, který naložil 23 zraněných a před šestou hodinou se vydal do Záhřebu, kde na palubu přibral těžce zraněnou ženu z místní nemocnice. V 19:50 armádní speciál dosedl na letiště v Brně, po 21:00 pak v Praze.

Soukromí rodin zraněných zajišťovali na brněnském letišti policisté (více čtěte zde). Po vyložení dvaceti cestujících se letoun vydal do Prahy, kam dopravil zbývající pasažéry z havarovaného autobusu a několik politických činovníků. Těžce zraněnou šedesátiletou ženu z letiště v pražských Kbelích dopravil do nemocnice vrtulník.

"Armádní speciál poveze 21 sedících a sedm ležících cestujících," uvedla v 15:00 česká konzulka v Rijece Jindra Malá. Podle ní se tři turisté rozhodli jet k moři, tři pacienty už odvážejí domů sanitky a dva lidé odjeli vlastním autem.

Tři turisté se ale na poslední chvíli rozhodli do České republiky odcestovat automobilem spolu s rodinou a počet osob na palubě armádního speciálu je tedy čtyřiadvacet, upřesnilo v neděli v podvečer ministerstvo zahraničí.

Fotogalerie

Letoun v odpoledních hodinách čekal v Zadaru, kam chorvatské úřady zraněné schopné převozu odvezly z nemocnice v Gospiči. Konvoj musel po cestě minout místo nehody autobusu. Vážněji zraněné vezly sanitky, lehce zranění jeli policejními vozy.

Po cestě se konvoj opozdil, na letiště dojel krátce po 16. hodině. Před odletem lidé dostali zpět svá zavazadla z havarovaného autobusu.

Před šestou hodinou večerní letoun odstartoval z letiště v Zadaru a vydal se směrem k Záhřebu, kde se k posádce přidala šedesátiletá těžce zraněná žena.

V Záhřebu tak zůstanou jen dvě třináctileté sestry-dvojčata, které se v noci podrobily operacím. Jsou u nich jejich rodiče. Primář chirurgické kliniky záhřebské univerzitní nemocnice Mate Majerović portálu slobodnadalmacija.hr řekl, že vážněji zraněná dívka ještě není zcela mimo nebezpečí.

"Kromě těžkých zranění nohou, které jsme jí včera operovali, má poraněný i mozek, a proto ji udržujeme v umělém spánku a napojenou na umělou plicní ventilaci," upřesnil. Mladá pacientka má i několik dalších poranění.

V nemocnici v Gospiči zůstává podle portálu večernji.hr ještě pět zraněných, dva jsou na jednotce intenzivní péče. O tom, jak dlouho budou ještě potřebovat léčbu, se rozhodne v nejbližších dnech.

Sobotní nehodu českého autobusu v Chorvatsku už začaly řešit pojišťovny, na asistenční lince je i psycholog. Škody a léčebné výlohy se uhradí z pojištění, uvedli mluvčí Kooperativy a ČSOB Pojišťovny, u nichž je pojištěna většina cestujících.

Z pojištění se běžně hradí i repatriace, tedy návrat klientů do vlasti. Podle mluvčího Kooperativy Milana Káňi se bude z prostředků pojišťoven hradit i let.

Armádní speciál s českými turisty má odpoledne přistát v Brně, kde sídlí cestovní kancelář Atlas Adria. Její pracovníci zatím nedostali informace o tom, zda by kancelář měla zaplatit část nákladů za vypravení speciálního letu.

Čeští turisté mířili autobusem, kterým cestovalo celkem 51 lidí včetně dvou řidičů, na dovolenou do kempu Baška Voda na Makarské riviéře. Zájezd zorganizovala brněnská cestovní kancelář Atlas Adria, která si autobus najala u jindřichohradecké dopravní společnosti JH Bus.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Merkelová v Německu přivítala Johnsona, oba chtějí brexit s dohodou

Německá kancléřka Angela Merkelová přivítala v Berlíně s vojenskými poctami...

Velká Británie a Německo upřednostňují brexit s dohodou, shodla se německá kancléřka Angela Merkelová s britským...

Bolsonaro má jasno. Za požáry v Amazonii mohou být nevládní organizace

V Brazílii letos registrují přes 70.000 požárů

Brazilský prezident Jair Bolsonaro nepřímo obvinil nevládní organizace, že zapalují les v Amazonii, aby poškodily jeho...

Dva američtí vojáci zahynuli v Afghánistánu, účastnili se tajné akce

Výbuch způsobil Mattovi velmi vážná zranění. Vojáci ho nesou k vrtulníku...

V Afghánistánu ve středu padli dva američtí vojáci. Podle agentury Reuters to bez bližších podrobností oznámilo tiskové...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz