Doteď nevím, co jí přesně je, řekla při čekání v Brně matka zraněné

  20:04aktualizováno  20:04
Na brněnském letišti vyčkávala na přistání armádního speciálu se zraněnými Čechy z Chorvatska řada rodin. Se svými dvěma dcerami čekala na třetí dceru i Hermína Jandová. Ta sama ještě neví, co se její osmačtyřicetileté dceři stalo. "Víme jen, že má něco s nohou a že ji v Chorvatsku operovali," vysvětluje.

Na letišti v Brně už čekají na své příbuzné jejich rodiny. Hermína Jandová, matka jedné ze zraněných, odpovídá na otázky novinářů | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Nejvíc se prý o zdravotním stavu dcery dozvěděla z neoficiálních zdrojů. "Volaly nám to holky, které s ní jely v autobuse a samy byly jen trochu pořezané," poznamenala. Cestovní kancelář se s rodinou spojila až později, aby jí oznámila, kdy se zranění vracejí zpět do republiky.

Jandová nezastírá, jak psychicky náročné období právě prožívá. I na letišti neskrývala slzy. Na strach a bolest byla dlouhé dva dny sama. "Manžel je právě v nemocnici. Až dnes jsem mu dokázala říct, co se dceři stalo," plakala.

"Zajistili jsme převoz sestry do Úrazové nemocnice v Brně," uvedla sestra zraněné Ivana Rumlová.

Před letištěm stojí minimálně desítka policejních aut. Policisté jsou připraveni na to, aby mohli zraněné bezpečně přepravit do sanitek, které mají k letišti být přistaveny.

Na brněnském letišti nejsou zdaleka samy. Shromáždila se tu řada novinářů i dalších rodin. Všichni netrpělivě vyhlíželi armádní letoun se zraněnými. Příbuzní čekají v salonku, ale řada jich nervózně popochází po letištní hale. Panuje nervozita z doby příletu. Již potřetí se totiž mění informace o čase, kdy má letoun přistát.

Dění na letišti má pod dohledem policie, která se stará o absolutní soukromí rodin obětí chorvatského neštěstí a jejich ochranu. Příbuzné obětí odvádí stranou z letištní haly. Tak, aby se k nim nikdo cizí nemohl dostat.

Na maminku sem přišel čekat i Miroslav Kočka. "Věděli jsme, že jela ve třetí řadě. Když jsme pak viděli fotku vraku autobusu, říkali jsme si, že nemohla přežít," říká. "Je zázrak, že přežila jen s odřeninami," dodal.

Filip Malota zde čeká na svou manželku, její sestru a dvě neteře ve věku sedm a pět let. Mají štěstí. Celá čtveřice seděla na zadních sedadlech, takže vyvázli téměř bez zranění. Jen s oděrkami a drobnými tržnými ranami na hlavě.

"Manželka si celou událost pamatuje, protože v tu chvíli nespala. Pamatuje si první náraz do sloupku, který byl nejtvrdší. Pak zřejmě omdlela, protože víc v paměti nemá," říká Malota.

"Naštěstí jsme s nimi ve styku od první hodiny po nehodě, protože ani v nastalém zmatku neztratili mobil. Máme obrovskou radost, že jsou v pořádku,“ dodává.
Jeho tchán Antonín Slavík potvrzuje, že ženy telefonovaly bezprostředně po nehodě okolo čtvrté ráno. "Pak ale byly asi dvě a půl hodiny nedostupné, to nás trošku vyděsilo," uvedl.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Jak fungují influenceři. Přípravou fotky stráví i měsíce, smlouvy neřeší

Vytvořit krásnou fotku nebo napsat zajímavý komentář někdy znamená i několik...

Za jedinou fotkou na Instagramu se může skrývat i několikaměsíční spolupráce a domlouvání. To často zprostředkovávají...

Albánské dobrodružství ČEZ končí, podezření z údajné korupce se neprokázalo

Ilustrační snímek

Vyšetřování převodu více než 200 milionů korun z účtů energetické společnosti ČEZ na konto kosovského lobbisty Nue...

Konec hledání trubek. Digitální mapa stavbařům ukáže, co je pod povrchem

Kdo staví, musí si zjistit, zda pod jeho pozemkem nevedou kabely.

Ve čtyřtisícových Dolních Břežanech kousek za Prahou právě staví mateřskou školu. Nedávno se jim ale stalo, že bagrista...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz