Směrnice nabádá policisty, aby během olympiády nechali novináře volně pracovat. Příkazy centrální vlády se ale místní úřady v minulosti ne vždy řídily.

Směrnice nabádá policisty, aby během olympiády nechali novináře volně pracovat. Příkazy centrální vlády se ale místní úřady v minulosti ne vždy řídily. | foto: Profimedia.cz

Nechte olympijské novináře pracovat, nabádá směrnice čínské policisty

  • 3
Pekingská policie by měla přestat zasahovat do práce zahraničních novinářů, kteří budou působit v hlavním městě Číny během olympiády. Vyplývá to z interního policejního dokumentu získaného agenturou Reuters. Není ale jisté, zda se jím policisté budou opravdu řídit.

Olympijské hry vyvolaly globální vlnu kritiky za porušování práva novinářů informovat, za blokování přístupu médií k internetu či zacházení s disidenty, se signatáři peticí či s obyvateli Tibetu.

Na základě nových pravidel vydaných minulý týden by pekingští policisté napříště neměli zasahovat do protivládních veřejných projevů týkajících se zakázaného hnutí Fa-lun-kung, či nezávislosti Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, Tibetu nebo Tchaj-wanu.

Zakročit mají policisté jen v případě, že půjde o "významnou akci, která přiláká dav či naruší veřejný pořádek", anebo se bude konat na náměstí Tchien-an-men či jiném politicky citlivém místě.

Pravidla také zakazují policistům zakrývat či jinak blokovat objektivy fotoaparátů a kamer novinářů či poškozovat jejich vybavení. Zaměstnanci bezpečnostních sil nemají právo zabavovat paměťové karty z fotoaparátů a reportéři nesmějí být odvezeni na policejní stanici k výpovědi v "obyčejných případech".

"Zahraničním novinářům už nebude bráněno v natáčení na náměstí Tchien-an-men," dodal na dotaz agentury Reuters oficiální činitel, který si nepřál být jmenován. Podle tiskové agentury Nová Čína reportéři jen musejí požádat 24 hodin předem, chtějí-li točit na náměstí, které se v roce 1989 stalo dějištěm krvavého potlačení prodemokratického hnutí.

"Tohle je dobrá zpráva, pokud to tak opravdu bude platit," řekl k tomu opatrně Bob Dietz z Výboru na ochranu novinářů. "V minulosti jsme ale byli svědky toho, že centrální vláda vyhlásila nějaké změny pravidel, ale jakmile došlo na jejich zavedení do praxe, místní úřady se jimi neřídily," dodal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Témata: Petice, Výpověď

Video