Hillary Clinton na předvolebním setkání v New Hampshiru (2. listopadu 2014).

Hillary Clinton na předvolebním setkání v New Hampshiru (2. listopadu 2014). | foto: AP

Republikáni se jako šinkanzen řítí na Bílý dům. Rozdrtí i Hillary?

  • 175
Na první pohled to vypadá, že američtí republikáni mají po dobytí Senátu našlápnuto i pro prezidentské volby v roce 2016. Na rozdíl od minulosti pro ně hlasují i hispánci a ženy a zdá se, že demokraté jsou už předem vyřízení. Nebo ne?

Rok 2016 právě začal. Republikánský senátor Rand Paul prohlásil: „Nebylo to jen referendum o Obamovi, ale také o Hillary Clintonové. Byla to její epická prohra.“ Myslel tím, že Clintonová je předpokládanou hlavní uchazečkou demokratů o Bílý dům ve volbách, jež budou přesně za dva roky. Je to ale zatím příliš silná zkratka.

Je však pochopitelná. Na první pohled teď republikáni působí jako šinkanzen, jenž přejel demokraty a řítí se až do Bílého domu. A nynější volby nebyly do značné míry ničím jiným než přípravou pozic pro prezidentský úřad.

Americké volby

Pro demokraty je varovné třeba to, že Bill Clinton před volbami třináctkrát navštívil svůj domovský Arkansas, aby tam podpořil demokratického kandidáta, udělal z toho svoji osobní bitvu, ale demokrat stejně prohrál. Kouzlo nezabralo.

Ale jsou přesnější vodítka. Jak už to bývá, dostali republikáni dobrou i špatnou zprávu najednou.

Ale něco se asi děje

Nejdřív ta dobrá. Nezvítězili jen ve svých tradičních státech či konzervativnějších oblastech, jak to je obvyklé. Vítězili na východě i na západě, ve městech i na venkově, na jihu i na severu. Dá se to vyložit i tak, že hlasy nedostávali jen proto, že jim Barack Obama vypadl z oka.

Průzkumy říkají zajímavé věci. A také z nich plyne, jak zdánlivě odtažité události mohou vykolejit nejsilnější zemi světa. Ještě loni třeba Američané podporovali demokratický přístup k přistěhovalcům, například to, že kdo už se protáhl do USA, směl by si pobyt zlegalizovat. Jenže pak se dala do pohybu armáda dětí ze Střední Ameriky, lidé se zděsili a zjistili, že před takovými davy je lépe chrání republikáni.

Podobně je to s Islámským státem. Za nejvážnější ohrožení ho považuje skoro třetina Američanů. A protože republikáni kritizují demokraty, že proti džihádistům nezasáhnou pořádně, dvě třetiny z těchto lidí to přitáhlo k republikánům.

Ale taky se ukazuje, že republikáni překročili vlastní stín, když pomalu strkají nohu do dveří ke skupinám, jež patřily vždy demokratům. Jeden z jejich kandidátů dopředu přiznal homosexualitu, kandidátky hovoří o právu žen na pilulku i potraty. Republikánům se daří pomalu zbavovat obrazu, že „vedou válku proti ženám“. A ty vždy byly jedna z nejspolehlivějších voličských skupin demokratů.

Těm se ovšem drolí i jiné tradiční pevnosti. Dvě z klíčových skupin voličů, Hispánci a mládež, už hodně kolísají a přebíhají právě proto, že republikáni je už neodrazují svou konzervativností.

Podle amerických analytiků je to jedna z hlavních informací voleb. Pokud by to byla pravda, likvidovala by tradiční výhodu demokratů, že mají více přirozených příznivců, jen z nich musí taky udělat voliče a dostat je k volbám.

A teď přichází ta špatná republikánská zpráva. Výzkum přímo mezi voliči ukázal, že nevolili proto, že by je republikáni něčím oslovili a nabídli jim alternativu. Ne, oni jen hlasovali proti Obamovi. Jinak je pro ně politika prašť jako uhoď: nespokojeno s Obamou bylo 59 % lidí, kteří právě vhodili hlas, a s republikány 60 %. Nic dobrého o demokratech si nemyslí 53 %, o republikánech 54 %.

Tak si z toho vyberte... Jedině snad to, že dva roky jsou ještě dlouhá doba. Ale něco se asi děje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video