Naše nejlepší generace je bez práce, říká před volbami mladá Španělka

  9:26aktualizováno  9:26
Španělé se tuto neděli chystají k předčasným parlamentním volbám. Země se potýká s ekonomickou krizí a hrozivou nezaměstnaností, která dopadá především na mladé lidi. "Většina z mých kamarádů a spolužáků je nezaměstnaná," říká mladá Španělka Teresa Collazo Lugo.

Teresa Collazo Lugo | foto: archiv iDNES.cz

"Situace je velmi špatná. Nemohu to říci jinak: nezaměstnanost, sociální škrty, nulová důvěryhodnost politické třídy a korupce," svěřila se iDNES.cz osmadvacetiletá Španělka.

Fotogalerie

Jen málokdo pochybuje, že volby do obou komor španělského parlamentu neskončí drtivým vítězstvím Lidové strany (PP). Podle průzkumů získá až 45 procent hlasů, o 15 procent více než dosud vládnoucí Španělská dělnická socialistická strana (PSOE).

Lidovci by mohli získat většinu z 350 křesel v poslanecké sněmovně i mezi 208 volenými senátory, socialistům naopak hrozí nejhorší porážka od pádu diktatury Franciska Franka. Mnoho Španělů ale volby vůbec nevzrušují.

"Je to jedna z nejnudnějších kampaní demokratického Španělska. Jde jen o to, zda bude mít PP absolutní většinu, nebo ne," říká dívka žijící v Madridu.

Španělská bublina

Předčasnými volbami končí éra kdysi oblíbeného premiéra José Luise Zapatera. Španělé socialisty viní z neschopnosti resuscitovat skomírající ekonomiku. Zapatero proto v červenci oznámil předčasné volby, ve kterých sám už kandidovat nebude.

Hlavním tématem voleb je především 22procentní nezaměstnanost. "Většina mých kamarádů a spolužáků je nezaměstnaná. Firmy nenajímají nebo chtějí, abys pracoval zadarmo. Jsme nejlépe připravená generace v historii Španělska a přesto nemůžeme pracovat," říká Lugo, která vystudovala historii umění a naposledy pracovala v jedné madridské galerii. Nyní stejně jako její přátelé marně shání práci.

Dva kohouti

V čele PP stojí šestapadesátiletý vystudovaný právník Mariano Rajoy. Politologové mu vytýkají nedostatek charisma, malé mezinárodní zkušenosti a omezené znalosti angličtiny.V předvolební kampani své plány nastínil jen velmi vágně. Živnostníkům slibuje bonus ve výši 3 000 eur (kolem 75 000 korun) za každého nového zaměstnance v roce 2012. Slibuje také daňové úlevy, které by měly povzbudit španělskou ekonomiku.

Socialisty do volebního boje vede populární osobnost - šedesátiletý bývalý ministr vnitra, vystudovaný chemik a bývalý sprinter Alfredo Pérez Rubalcaba. Svého soupeře obviňuje, že zničí zdravotnictví a sociální jistoty. "Musíme chránit pracující a nezaměstnané a já se domnívám, že vy to dělat nebudete," prohlásil v televizní debatě. Podle průzkumu ale 6 procent diváků označilo za vítěze debaty šéfa lidovců.

ČTK

Příčiny současných španělských problémů leží poněkud jinde, než je tomu v případě Řecka nebo Portugalska. Zatímco vláda se příliš nezadlužovala, Španělé se během ekonomického boomu založeného na realitní bublině těšili neúměrně rostoucím platům a brali si drahé hypotéky.

Když v roce 2008 udeřila finanční krize, stavební sektor se zhroutil a počet lidí bez práce hrozivě vzrostl. Domácnosti se nyní potýkají se splácením hypoték a vláda si musí půjčovat, aby zacelila díry po příjmech z daní a získala finance na podpory v nezaměstnanosti. Hrozí navíc, že bude muset zachraňovat banky oslabené kolapsem stavebnictví a nesplácenými hypotékami.

Čeká Španěly řecký scénář?

Trhy si už zdaleka nejsou jisté, že Madrid své závazky dokáže splácet. Čeká ho tedy podobný osud jako Atény či Lisabon? "Vždy se počítalo s tím, že Španělsko se potopit nenechá, protože je příliš velké a mohlo by to destabilizovat celou Evropu. Pokud se už ale naklání i Itálie...jsme další na řadě," obává se Lugo.

Volby se konají půl roku poté, co ulice měst zaplavily tisíce lidí protestujících proti nezaměstnanosti, zkorumpovaným politikům a mocným finančníkům. Hnutí 15-M (pojmenované podle 15. května, kdy vzniklo) inspirovalo mnoho podobných iniciativ po celém světě. Podle politologů ale na volby nebude mít velký vliv.

"Ovlivnilo to hlavně levici. Myslím, že to byl velký revoluční impuls pro španělskou společnost. Od pádu Franka nevzniklo žádné důležité společenské hnutí a vždy jsme byli vnímáni jako víceméně apatická společnost," vyzdvihuje přínos demonstrací mladá Španělka.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Brit odletěl z Prahy do Newcastlu na cizí pas. Letiště o tom nic neví

Ruzyňské letiště bylo 5. října přejmenováno na Letiště Václava Havla Praha.

Jak projít čtyři kontroly na cizí pas bez povšimnutí předvedl třiačtyřicetiletý Brit při své nedělní cestě z Prahy....

Německo stále vyplácí Belgičany a Brity, kteří za války kolaborovali s nacisty

Američtí vojáci se zajmutými belgickými příslušníky jednotek Waffen SS v lednu...

Desítky důchodců ve Velké Británii a Belgii stále dostávají každý měsíc od Německa tajné platby, a to za jejich...

Maduro označil Guaidóa za šaška a vyzval ho, ať vyhlásí volby

Nedaleko místa projevu venezuelského prezidenta Nicoláse Madura explodovala...

Venezuelský prezident Nicolás Maduro pohrozil šéfovi parlamentu Juanu Guaidóovi, kterého od 23. ledna uznala jako...

Najdete na iDNES.cz