Situace před dopadem ruského modulu a po tom

Situace před dopadem ruského modulu a po tom | foto: Koláž fotek NASA

NASA zveřejnila snímky nového kráteru na Měsíci, kde se zřítil ruský modul

  • 136
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil snímky kráteru, který na Měsíci nejspíš vytvořil dopad ruské sondy Luna-25. Ta měla analyzovat půdu a pátrat po vodě, dostala se ale na nepropočtenou oběžnou dráhu a 19. srpna narazila do povrchu Měsíce.

Ruská vesmírná agentura Roskosmos zveřejnila 21. srpna odhad místa dopadu sondy. Týmy, které řídí americkou sondu LRO (Lunar Reconnaissance Orbiter), pak o den později vyslaly příkazy k pořízení snímků. Samotná sekvence začala podle NASA 24. srpna a trvala zhruba čtyři hodiny.

„Tým LROC (Lunar Reconnaissance Orbiter Camera) porovnal snímky pořízené před časem dopadu a sekvenci pořízenou po něm a zjistil malý nový kráter,“ uvedla NASA na svém webu.

Konec snu o návratu na Měsíc. Ruský modul po nárazu přestal existovat

Poslední snímek z místa pořídila sonda LRO v červnu minulého roku. Vzhledem k blízkosti odhadovaného místa dopadu ruského modulu je ale podle NASA pravděpodobné, že se vytvořila právě Luna-25.

„Nový kráter má průměr asi 10 metrů a nachází se na 57,865 stupně jižní šířky a 61,360 stupně východní délky v nadmořské výšce asi minus 360 metrů,“ uvedla NASA. Místo dopadu se nacházelo na strmém vnitřním okraji kráteru Pontécoulant G, asi 400 kilometrů od zamýšleného přistání ruské sondy.

Životní dílo ztraceno. Ruského akademika museli po zkáze modulu hospitalizovat

Ruská sonda Luna-25 narazila 19. srpna do povrchu Měsíce poté, co se vymkla kontrole a dostala se na nepropočtenou oběžnou dráhu. Nosná raketa s modulem odstartovala 10. srpna v 02:11 moskevského času (01:11 SELČ) z kosmodromu Vostočnyj na ruském Dálném východě.

Modul dosáhl oběžné dráhy kolem Měsíce ve středu 16. srpna. Vědecká zařízení poprvé zapnul 13. srpna a až do soboty hlásil bezproblémový průběh letu. V sobotu ovšem ohlásil nestandardní situaci při manévrech Luny-25, která měla před při přistáním na Měsíc upravit svou oběžnou dráhu.

Byl to první takový projekt v moderní ruské historii, původně na něm měla spolupracovat i Evropská kosmická agentura (ESA), ale kvůli ruské invazi na Ukrajinu se z něj stáhla. Odlet Luny-25 byl původně naplánován na uplynulé desetiletí, ale vlivem mnoha odkladů se uskutečnil až nyní.

Náraz modulu je v zahraničí považován za významný neúspěch ruského kosmického programu i s ohledem na to, že jen o čtyři dny později úspěšně přistála se svým modulem poblíž jižního pólu Měsíce Indie. Stala se tak teprve čtvrtou zemí světa, které se podařilo dopravit svou technologii na Měsíc.

10. srpna 2023

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video