Bomby zničily na východě Aleppa asi čtyřicet budov, uvedla místní civilní obrana, která ve čtvrtek za pomoc obyvatelům města získala alternativní Nobelovu cenu. Zásahy otřásly objekty dobrovolných záchranářů, zničená jsou hasičská auta i sanitky. Syrská armáda nedlouho předtím oznámila zahájení nové vojenské operace.
Obyvatelé a aktivisté bombardování, které trvá od středeční noci, označují za bezprecedentní. Letouny útočí na obydlené čtvrti, na infrastrukturu a centra civilní obrany. Některé ulice jsou zcela zavaleny sutí a jsou uzavřeny. Podle zdravotníků jsou mezi mrtvými i ženy a děti, další oběti mohou být stále pod troskami.
„Je to opravdu krize. Za svého života jsem ještě takové bombardování neviděl, je to velmi intenzivní. Režim se pokusil prorazit v několika čtvrtích,“ řekl člen oddílů civilní obrany Ibráhím Hadž, podle něhož se zatím povstalcům podařilo tyto útoky odrazit.
Nálet zasáhl i městskou vodárnu
Armáda, kterou ze vzduchu podporuje ruské letectvo, ve čtvrtek uvedla, že nová operace se týká povstaleckých oblastí, ve kterých nyní žije nejméně 250 tisíc lidí. Východ města Aleppo se stal terčem ostřelování již v noci na čtvrtek, podle místních lékařů tehdy zahynulo nejméně 45 lidí.
Zástupce syrské armády v pátek prohlásil, že nálety a bombardování může pokračovat delší dobu a že armáda zapojí také pozemní jednotky.
Podle jednoho z civilistů, jehož citovala agentura AP, bomby zasáhly jednu ze dvou vodáren, které zásobují vodou celé město.
Jeden z místních záchranářů uvedl, že nad městem přelétalo pět vojenských letounů, které identifikoval jako ruské. Aktivisté ze SOHR informovali nejméně o třiceti náletech na Aleppo od páteční půlnoci.
„Syřané shazují barelové bomby a ruská letadla podnikají nálety,“ uvedl Ramí Abdar Rahmán ze SOHR. Barelové bomby jsou sudy naplněné trhavinou, naftou a kusy oceli.
V Sýrii platilo týdenní příměří, které dojednaly Spojené státy a Rusko. Po skončení klidu zbraní vypukly začátkem tohoto týdne násilnosti. Syrské a ruské letectvo v pondělí zaútočilo i na konvoj s pomocí, kterou do Aleppa vyslal Červený půlměsíc ve spolupráci s OSN. Při náletu zemřelo nejméně 20 řidičů a humanitárních pracovníků (psali jsme zde).