Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Na Sicílii vítají jaro květy a buldozery

  15:19
Na Sicílii přišlo jaro. Louky se zelenají, bledí turisté zaplňují pláže a k lidským příbytkům se blíží buldozery. Místní vláda se totiž už léta potýká s často ne příliš bezpečnými a nevzhlednými stavbami, z nichž většina byla postavena bez povolení a bez dodržení územního plánu. Úřady proto přitvrdily a hodlají černé domy strhnout.

"Snažím se zachránit dům, který postavil můj otec," říká Giuseppe Micciche, obyvatel městečka Licata na jihu ostrova. Jeho příbytek však stojí příliš blízko pobřeží a při stavbě nebyly respektovány všechny příslušné úpravy a nařízení.

Pouze v oblasti Agrigenta srovnaly loni buldozery se zemí stovky domů. Někde ještě na prádelních šňůrách viselo čerstvě vyprané prádlo. Hotel na břehu moře byl zase vytlačen do vln, i když si hosté ještě nestihli vzít zavazadla. Pod buldozery skončily i automobily v garážích, stánky se soškami papeže a Davida i obchůdky s ovocem a zeleninou. Letošní rok zřejmě nebude lepší.

Bourá se každé jaro
Drastické bourání se koná každé jaro, před nástupem vrcholné turistické sezony. Malebné Agrigento, které je domovem nejokázalejšího souboru antických chrámů mimo území Řecka, je pro buldozery cílem číslo jedna.

V okolí archeologického parku je nová výstavba zakázána už od roku 1968. Přesto jsou okolní kopce posety stovkami nových a napůl dokončených domů. Nezákonní usedlíci si postavili i kostel. Nejenže domy hyzdí krajinu, ale mnoho z nich nesplňuje ani bezpečnostní a hygienické normy. Některé stoky ústí do moře a smetí se hromadí kolem silnic, protože majitelé těchto obydlí nemohou zažádat o městské služby.

Některé stavby jsou na nebezpečných útesech a na místech, která by na základě přísných italských zákonů o výstavbě nikdy nemohla být schválena.

Podle zdejších obyvatel byla situace ale vždy taková. "Tímto způsobem se to tady nedělá," odpověděl Micciche na otázku, proč jeho otec nepožádal o stavební povolení. Zdlouhavé běhání po úřadech a vyřízování četných žádostí o legální povolení může trvat i několik let. Navíc je to drahé, získat všechny potřebné dokumenty někdy stojí až několik tisíc eur.

Výsledkem je, že každý rok jsou položeny základy k 8500 nových domů. Do dneška bylo ve vzdálenosti 150 metrů od dříve nedotčeného sicilského pobřeží postaveno na 170 tisíc černých staveb, převážně hotelů a soukromých obydlí. 

Za všechno může mafie
Podle ekologické organizace Legambiente, podporující likvidaci domů, řídí stavební společnosti, které zajišťují výstavbu ilegálních budov, 22 různých mafiánských klanů. Jejich volební příspěvky dlouho určovaly způsob, jakým věci na Sicílii fungují.

Nyní přichází další zvrat - regionální prezident Sicílie Salvatore (Toto) Cuffaro přislíbil obnovit kontroverzní mandát z roku 1994, který některým nezákonným stavbám zaručuje "milost" za podmínky, že mají opodstatnění a že jejich majitel přistoupí na vysokou pokutu. Po této zprávě bylo na Sicílii téměř přes noc postaveno mnoho nových nezákonných staveb, jejichž stavitelé směle uskutečňovali své plány a doufali, že oprávnění časem získají.

Legambiente společně se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF) označila tuto "amnestii" za neslýchané popření likvidační kampaně a vyhlásila válku italské pravicové vládě. Itálie navíc uvažuje o přijetí opatření, které by umožnilo rozprodat větší část půvabného sicilského pobřeží, což by mělo za následek další nezákonné stavění.

Zdá se, že z tohoto kruhu není cesta ven. Kromě ekologických aktivistů je totiž těžké najít někoho, kdo ze současné situace netěží. Nezaměstnanost nejmladší sicilské generace se pohybuje okolo 40 procent a celý proces, ať už ilegální výstavba nebo legální ničení, vyžaduje pracovní sílu. Mnoho Sicilanů se také živí prodejem stavebního materiálu - betonu, zdiva a jílu pro známé terakotové střechy.

Možná nejlepší způsob, jak by se mohla Sicílie sama dostat z této pasti, je, aby likvidační týmy za dne pracovaly rychleji než stavební skupiny v noci. Do té doby bude jaro na Sicílii ve znamená buldozerů.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Doba míru je pryč, říká poradce premiéra Pojar

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Těžkooděnec udeřil obuškem muže na Majálesu, policie incident prověřuje

29. dubna 2024  18:43

Policie prověřuje jednání těžkooděnce, který udeřil obuškem muže na sobotním festivalu Majáles v...

Rakety ATACMS spásu samy nepřinesou, Rusy na Ukrajině si ale najdou všude

29. dubna 2024  18:29

Jedna z položek nové mnohamiliardové vojenské pomoci Ukrajině, kterou po měsících průtahů schválil...

Do osmi let zanikne 300 tisíc pracovních míst, horuje Jurečka za rekvalifikace

29. dubna 2024  18:13

V příštích sedmi až osmi letech zanikne v Česku 300 tisíc pracovních pozic a milion pozic kvůli...

Kvůli letním teplotám a silnému větru hrozí požáry. Ochladí se koncem týdne

29. dubna 2024  6:33,  aktualizováno  18:10

V neděli meteorologové zaznamenali letní den, teplota ve středočeské Tuhani vystoupala k 25,5...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu. Taková je Hello Kitty,...

KOMENTÁŘ: Z Davida Černého se stal parazit. O umění už dávno nejde

Premium Když se David Černý v televizi pohádal s kurátorkou Marií Foltýnovou, spory o jeho plastiku na obchodním domě Máj...