Na Marsu má potíže i Opportunity

  • 1
Druhý robot amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír Opportunity už prozkoumal horninu na povrchu Marsu v místě nedělního přistání. Vědci se těší, že právě tady najde i známky toho, že na planetě byla kapalná voda. Ale i Opportunity má problémy, píše agentura AP.

Opportunity byl po víkendovém přistání v dobrém stavu. Vědce z NASA ale znepokojil malý patnáctiwattový pokles výkonu.

Technici se domnívají, že porouchaný termostat zapíná vnitřní ohřívač robotického ramena při poklesu teploty samovolně, bez příkazů z pozemního střediska v Pasadeně.

Vědci situaci sledují, ale nejsou si jisti, zda může závada rover poškodit, či zda ji lze odstranit. "Jsme velmi paranoičtí," podotkl vedoucí mise Jim Erickson.

Opportunity už vysunul svou vysoce výkonnou anténu, která mu umožní vysokorychlostní komunikaci přímo se Zemí bez zprostředkování amerických sond Mars Global Surveyor a Mars Odyssey.

Rover by se rovněž měl začít oprošťovat od svého ochranného pláště a vystrčit přední kola.

Opportunity prohledal okolí
Robot zatím prohledal vrstvu drobných kamínků v místě přistání. Úterní panoramatická fotografie ukazuje rovný cihlově červený mělký kráter.

Část prolákliny lemují ploské úlomky skalního podloží, které by mělo být mezi prvními předměty geologického průzkumu šestikolového badatele poté, co se vydá na vyjížďku.

Hlavní vědecký vedoucí mise Steve Squyres nešetřil nadšením, když si prohlížel černobílou fotografii kamenného podloží. "Bude to nevýslovně fascinující, až se na tu věc podíváme zblízka," řekl vědec.

Nález struskové struktury je významný: Každý centimetr vrstvy představuje v geologických dějinách rudé planety událost a Opportunity by měl být schopen s pomocí své soustavy kamer a vědeckých přístrojů tuto minulost rekonstruovat.

Vědci věří, že vrstvy se uložily před miliardami let a nahromadily se buď jako prach vychrlený několika následnými sopečnými erupcemi, anebo jde o usazeniny utvářené větrem a vodou.

Vědci věří, že část pětačtyřiceticentimetrové vrstvy jsou právě usazeniny. "Pokud je to usazená hornina, pak bylo zapotřebí tekuté vody," řekl stanici CNN paleobiolog Andrew Knoll. Pokud je to vulkanická hornina, voda ji podle Knolla formovat nemusela.

Pokud by platila první možnost, kameny by poskytly hmatatelný důkaz, že na Marsu kdysi byla voda v tekutém stavu, což je nutnou podmínkou pro uchycení života. Fotografie pořízené z oběžné dráhy ostatně naznačují, že po povrchu planety kdysi proudilo velké množství vody.

Opportunity by měl podle CNN během deseti až 14 dnů sjet ze svého modulu. Ještě tento týden použije svůj malý termální radiační spektrometr, který k odhalování nerostů v horninách využívá infračerveného záření.

Opportunity přistál v neděli v lokalitě Meridiani Planum, která má překypovat šedým hematitem - na železo bohatou horninou, která se obvykle tvoří v mořském nebo vulkanickém prostředí poznamenaném hydrotermální aktivitou.

Spirit se zotavuje
S vážnými problémy v počítačovém systému se od minulého týdne potýká jeho dvojče Spirit. - více zde

Experti však údajně už získali další data, která by jim měla pomoci problém lépe zmapovat.

Vědci v úterý pojmenovali pahorky na obzoru krajiny kolem Spirita podle tragicky zahynulých členů posádky lodi Apollo 1 z 27. ledna 1967. Při statické zkoušce na Kennedyho mysu v USA tehdy zahynuli astronauti Virgil Ivan Grisomm, Roger B. Chaffee, Edward White.

DÁLE ČTĚTE:
Další články o Marsu