Hillary Clintonová na konferenci o budoucnosti Afghánistánu v Haagu

Hillary Clintonová na konferenci o budoucnosti Afghánistánu v Haagu | foto: Reuters

Na konferenci o Afghánistánu se sešly delegace USA a Íránu, spory zůstávají

  • 1
V Haagu se uskutečnila konference o budoucnosti Afghánistánu. Její účastníci se snažili najít klíč k míru v zemi. Setkání svedlo dohromady i dva rivaly - Írán a USA. Delegace se krátce setkaly. Vyslanci Teheránu prohlásili, že navyšování počtu jednotek USA v Afghánistánu je "neefektivní". Hillary Clintonová navrhla usmíření s talibanci, kteří se vzdají násilí.

Na úvod konference afghánský prezident Hamíd Karzáí prohlásil, že pro boj s teroristy je potřeba spolupráce se sousedy a také s mocnostmi, které v oblasti působí.

Jiskřičku naděje na takovou spolupráci zažehla už přítomnost íránské a americké delegace, kterou pozorovatelé označují za významný posun ve vzájemných diplomatických vztazích obou znesvářených zemí. Oproti původnímu plánu se delegace nakonec nakrátko setkaly.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová uvedla, že zvláštní americký vyjednavač pro Pákistán a Afghánistán Richard Holbrooke krátce hovořil s šéfem íránské delegace Mahdím Achúndzádem.

Holbrookovo setkání s náměstkem íránského ministra zahraničí označila za srdečné a oba diplomaté si prý slíbili, že zůstanou v kontaktu. Američané prý také předali Íráncům dopis s žádostí o propuštění Američanů vězněných v této zemi.

I přes neplánovanou schůzku ale konference ukázala, že Washington a Teherán mají na řešení situace v Afghánistánu stále odlišný názor. Íránu se nelíbí především nová taktika Baracka Obamy, který hodlá do země poslat další tisíce vojáků.

OBAMŮV PLÁN PRO AFGHÁNISTÁN

Obama ohlásil strategii pro Afghánistán. Zničíme Al-Kajdu, slíbil

Hlavním cílem strategie, kterou americký prezident ohlásil v pátek, je zničit Al-Kajdu a zabránit tomu, aby Afghánistán ovládla tato teroristická síť nebo radikální hnutí Taliban.

"Přítomnost cizích vojsk v zemi věci nezlepšila a vypadá to, že navýšení počtu vojáků také nebude efektivní," prohlásil na úvod konference náměstek íránského ministra zahraničí Mahdí Achúndzáde. Vzápětí ale dodal, že Teherán pomůže Afghánistánu v boji s drogovými dealery.

Clintonová: Budeme mluvit s umírněnými talibanci

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová před zahájením jednání v Haagu zdůraznila, že diplomacie musí být v Afghánistánu podpořena vojenskými operacemi a rozvojem civilní sféry. Zároveň zopakovala, že Spojené státy se budou snažit najít řeč s umírněnými členy Talibanu, kteří projeví ochotu vzdát se násilí.

"Měli bychom podpořit úsilí afghánské vlády oddělit extremisty Al-Kajdy a Talibanu od těch, kteří se k nim nepřipojili z přesvědčení, ale ze zoufalství. To je případ většiny bojovníků stojících po boku Talibanu," řekla Clintonová ve svém projevu.

"Je třeba jim nabídnout úctyhodnou formu usmíření a znovuzačlenění se do mírumilovné společnosti, pokud si přejí zříci se násilí, přerušit své styky s Al-Kajdou a respektovat ústavu," dodala.

Na haagskou konferenci byli pozváni ministři zahraničí zemí, které sousedí s Afghánistánem, jako Pákistán či Írán, nebo mají podobně jako Česká republika jednotky v mezinárodní bezpečnostní misi v Afghánistánu.

Schůzky se účastní zástupci více než 80 zemí a nevládních organizací a předsedají jí společně generální tajemník OSN Pan Ki-mun, afghánský prezident Hamíd Karzáí a ministr zahraničí pořádající země Maxime Verhagen. Česko zastupuje ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video