V pátek se do Velké mešity v Mekce přišlo podle saúdskoarabských úřadů pomodlit...

V pátek se do Velké mešity v Mekce přišlo podle saúdskoarabských úřadů pomodlit 1,5 milionu lidí (9. září 2016). | foto: AP

Prorok byl proti útokům na věřící, zní na pouti muslimů do Mekky

  • 298
Muslimští věřící v sobotu přecházejí ze saúdskoarabské Mekky do údolí Míná, kde přenocují a v neděli se odtud vydají na planinu Arafát. Tam vykonají vrcholný rituál poutě do Mekky - celodenní modlitbu a rozjímání. V pondělí pak budou symbolicky kamenovat Satana a v Mekce stejně jako ve zbytku muslimského světa začnou oslavy několikadenního svátku oběti - íd al-adhá.

Do údolí Míná v sobotu směřují statisíce lidí v autobusech, vlacích i pěšky. Údolí je vzdáleno asi pět kilometrů od Mekky, kde panuje čtyřicetistupňové vedro. V Míná na poutníky čekají nehořlavé stany, připravené ubytovat přes dva miliony lidí.

V pátek se do Velké mešity v Mekce přišlo podle saúdskoarabských úřadů pomodlit 1,5 milionu lidí. Šajch Fajsal Ghazzáví, který modlitbu vedl, označil zneužívání muslimské poutě k politickým výpadům a šíření nenávisti za nejhorší formu odpadlictví.

„Muslim by neměl narušovat klid ostatních muslimů. Prorok byl proti útokům na ostatní věřící. Naší povinností je následovat Proroka všemi našimi skutky, a to se týká také hadždže (poutě),“ sdělil šajch.

Modlitbu v mešitě ležící v okrsku pahorku Arafát, kde v neděli vyvrcholí obřady pouti do Mekky, poprvé za 35 let nepovede saúdskoarabský velký muftí šajch Abdal Azíz bin Abdalláh Šajch. Nedávno vyvolal pozdvižení kritikou íránských vůdců, jež označil za nemuslimy. Podle listu Ar-Rijád ho v neděli nahradí šajch Sálih ibn Humajd.

Šajch Abdal Azíz bin Abdalláh Šajch se sám rozhodl modlitbu nevést a odůvodnil to podle saúdskoarabského tisku zdravotními důvody.

Velký muftí tento týden reagoval prudce na kritiku z Íránu. Tamní duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí totiž v pondělí obvinil Saúdskou Arábii, že zavraždila muslimské poutníky zraněné při loňské tragédii v Mekce.

Při loňské pouti se při přesunu k rituálu symbolického kamenování Satana ušlapalo nebo udusilo přes dva tisíce lidí, z nichž více než 460 byli Íránci. Teherán letos občany Íránu do Mekky nepustil, i když Írán měl podle kvót nárok na 64 tisíc míst.

Mezi poutníky je letos podle dosavadních údajů 1,4 milionu cizinců, k nimž se připojí 300 tisíc místních. K jejich přepravě je k dispozici 18 tisíc autobusů a 60 tisíc lidí určených na zajištění bezpečnosti a pohodlí poutníků. Na trase, jíž se účastníci ubírají, je přes 150 ošetřoven, k dispozici pak 25 nemocnic s pěti tisíci lůžky. Připraveny k zásahu jsou i zdravotnické vrtulníky a mobilní kliniky. V neděli, kdy budou poutníci vystupovat na pahorek Arafát, bude rozdáno 1,5 milionu lahví s vodou z posvátné studny Zamzam.

Pouť je připomínkou událostí spojených s prorokem Ibráhímem (biblickým Abrahámem) i prorokem Mohamedem. Je ale také velkou komerční událostí, která přináší velké zisky hoteliérům i obchodníkům. Loni poutníci při pouti utratili skoro 20 miliard ríjálů (128 miliard korun).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video