Experimentální antivirotikum proti covidu-19 podávané v podobě pilulky americké...

Experimentální antivirotikum proti covidu-19 podávané v podobě pilulky americké farmaceutické společnosti Merck nazývané molnupiravir. (29. září 2021) | foto: Reuters

Merck má první pilulku proti covidu. Snižuje riziko hospitalizace o polovinu

  • 309
Americká farmaceutická společnost Merck vyvinula experimentální antivirotikum podávané v podobě pilulky, po jejímž podání je podle předběžných studií poloviční riziko, že bude nakažený hospitalizován nebo zemře po nákaze koronavirem. Antivirová pilulka má jméno Molnupiravir, to odkazuje na kladivo Mjölnir severského boha hromu a války Thora.

Tabletu léku podávali lékaři během testů dvakrát denně lidem, u nichž se nedávno prokázal koronavirus. Výsledky klinických testů přitom byly podle Mercku tak dobré, že nezávislí poradci společnosti doporučili studie ukončit předčasně.

„Orálně podávané antivirotikum, které má takový dopad na riziko hospitalizace, by změnilo pravidla hry,“ řekl Amesh Adalja, specialista na infekční onemocnění z americké Univerzity Johnse Hopkinse.

Covid-19 se nyní léčí především antivirotikem remdisivir od společnosti Gilead Sciences a steroidem dexametazon. Oba léky však většinou pacienti dostanou až ve chvíli, kdy jsou přijati do nemocnice s těžkým průběhem onemocnění, přičemž se obvykle podávají infuzí.

Současné léky jsou podle Adaljy „těžkopádné a je logisticky náročné je pacientům podat“. „Jednoduchá pilulka určená k perorálnímu podání by byla přesně opačným případem,“ řekl expert.

Molnupiravir byl původně vyvinut k léčbě chřipky a je navržen tak, aby v genetickém kódu viru vytvořil chyby, čímž mu zabrání v dalším šíření v těle nakaženého. Merck přitom tvrdí, že lék bude účinný i proti případným budoucím variantám viru.

Vědci testovali lék na 775 pacientech, u nichž se koronaviru prokázal před méně než pěti dny. Jedné části z nich přitom dali molnupiravir a druhé placebo, tedy neúčinnou látku. U lidí s molnupiravirem vyžadovalo hospitalizaci 7,3 procenta pacientů, zatímco v kontrolní skupině s placebem to bylo 14,1 procenta. Mezi těmi, kterým byl podán pravý lék, nezemřel nikdo. Z pacientů, kteří dostali neúčinnou látku, jich zemřelo osm.

Průlom. Proti koronaviru bude stačit pilulka. Lék už se testuje

Portál Vox však podotýká že výsledky testů byly zveřejněny v tiskové zprávě společnosti, nikoliv na stránkách odborných časopisů, které mají vyšší vědeckou váhu. 

Merck je první firmou, která přišla s výsledky klinických testů u své antivirové pilulky, na podobných lécích však pracuje řada dalších společností. Společnost Pfizer nedávno zahájila klinické studie dvou svých antivirotik, na pilulkách proti covidu-19 pracují rovněž společnosti Atea Pharmaceuticals či švýcarská firma Roche.

Merck hodlá do konce letošního roku vyrobit dostatek léčiva pro 10 milionů pacientů, americká vláda přitom již potvrdila, že nakoupí molnupiravir za 1,2 miliardy dolarů (26.2 miliardy korun), pokud jej k léčbě covidu-19 schválí americký lékový regulátor FDA.

Šéf týmu pro boj s pandemií Bílého domu Jeff Zients v pátek prohlásil, že molnupiravir je „případným dodatečným nástrojem na ochranu lidí před nejhoršími dopady covidu-19“. Dodal však, že očkování je podle něj nadále nejlepším způsobem pro boj s koronavirem.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video