Vražedné Mexiko. Loni tam zavraždili lidí, jako má Příbram či Znojmo

  10:02aktualizováno  10:02
Za loňský rok muselo Mexiko řešit nejvíce vražd za celou svou historii, oběťmi bojů mezi drogovými kartely se stalo více než třiatřicet tisíc lidí. Nový mexický prezident Andres Manuel Lopez Obrador chce nyní se zločinem bojovat prostřednictvím národních gard, které by převzaly většinu povinností police.

Mexiko řešilo v roce 2018 rekordní počet vražd. | foto: Profimedia.cz

Mexiko zahájilo v loňském roce vyšetřování celkem 33 341 případů vražd, které nejčastěji souvisely s násilím mezi drogovými kartely. Mezi oběťmi výrazně převládají muži, o život přišlo 861 žen. Je to největší zaznamenané číslo za posledních dvacet let, tedy od počátku národních záznamů. Jen od předešlého roku je to nárůst o patnáct procent. 

Fotogalerie

Zatímco v roce 2017 zaznamenalo Mexiko 28 866 vražd, sousední Spojené státy řešily 17 284 případů. Mexická populace přitom čítá 130 milionů obyvatel, Američanů je ve srovnání s tím 326 milionů.

Ačkoli se Mexiko snaží dlouhodobě vypořádat s organizovaným zločinem, země prohrává na celé čáře. Místní úřady se snaží bojovat  s drogovými gangy, které pašují a prodávají omamné látky především na americký trh. 

Zástupci kartelů navíc čile využívají úplatkářství a zastrašování, čímž se jim daří udržet svůj vliv mezi státními zaměstnanci.

Od roku 2006, kdy vláda nasadila do boje proti pašerákům armádu, zemřelo v Mexiku více než dvě stě tisíc lidí, včetně politiků, novinářů nebo soudců. Podle stanice Deutsche Welle přitom zůstává až devadesát procent všech násilných zločinů v Mexiku bez trestu.

03.ledna 2019 v 19:20, příspěvek archivován: 22.ledna 2019 v 15:12

In Mexico, solving a murder is an exception not the rule. Cases are filed, never closed, and nothing is done to solve them. https://t.co/FKpR3A8rO9 https://t.co/TCEOsxyCeX

Mexické úřady v pondělí infromovaly také o prvním zavražděném novináři v letošním roce. Obětí je ředitel rozhlasové stanice ve státě Jižní Dolní Kalifornie Rafael Murua, kterého policie našla mrtvého poté, co obdržel několik výhružek smrti souvisejících s jeho prací. Čtyřiatřicetiletý Murua vstoupil do programu státní ochrany v roce 2017 poté, co mu vyhrožoval místní starosta. 

Mexické matky prohledávají masové hroby, snaží se najít své děti

Vláda bývalého mexického prezidenta Enriqueho Peñi Niety se sice soustředila na dopadení vůdců zločineckých gangů, podle kritiků však tato strategie pouze roztříštila kartely a vyvolala kruté boje mezi jednotlivými frakcemi. Současný prezident Obrador se naopak snaží prosadit koncepci boje za pomoci legislativy.

Obrador chce vytvořit Národní gardu, kterou mají tvořit společně vojenská a civilní policie spadající pod jedno velení ministerstva obrany. Tento krok ale mnozí kritizují s tím, že armáda by neměla zastávat roli policie. Zákonodárci v dolní části mexického parlamentu plán na vytvoření gardy podpořili minulý týden, zastánci návrhu nyní potřebují získat ještě podporu dvou třetin senátu a poloviny z dvaatřiceti mexických států.

V roce 2016 odhalili Mexičané pašerácký tunel do USA:


Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

VIDEO: Karaoke jako zbraň propagandy. Číňané oslavují obchodní válku s USA

Karaoke jako zbraň propagandy. V Číně vznikla píseň o obchodní válce s USA

V Číně vznikla propagandistická píseň o obchodní válce s USA. Tamní vláda ji využívá jako nástroj upevnění moci Číny a...

Použijeme tajné zbraně a vaše lodě půjdou ke dnu, vyhrožuje Írán USA

Manévry americké armády v Arabském moři (17. května 2019)

Írán v sobotu pohrozil útokem na americkou armádu raketami a tajnými zbraněmi. USA posilují své vojenské jednotky v...

Tonoucí se viagry chytá. Vesnice ve Francii ji nabízí zdarma, aby byly děti

Viagra

Starosta severofrancouzské vesnice Montereau se rozhodl vyřešit problém s klesajícími počty obyvatel neobvyklým...

Najdete na iDNES.cz