Drogy už v Mexiku nebudou zločinem. Válka s kartely selhala, říká prezident

  17:45aktualizováno  17:45
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador představil radikální plán reformy protidrogového zákona. Navrhuje užívání drog dekriminalizovat a ušetřené peníze soustředit do léčebných a osvětových programů. Válku proti drogám Mexiko vede již třináct let, kromě četných obětí na životech však nepřinesla žádné výsledky, píše se v návrhu.

Marihuana zabavená kartelu Independiente de Acapulco. Mexičtí mafiáni při zátahu přišli o 945 kilogramů zboží. (5. prosince 2011) | foto: Profimedia.cz

Mexiko zahájilo válku proti tamním drogovým kartelům už v roce 2006. Tehdejší prezident Felipe Calderón nasadil do boje desetitisíce vojáků s cílem organizovaný zločin bleskově rozdrtit. O třináct let později je obchod s drogami stále na vzestupu, stejně jako násilí spojené s bojem proti němu a mezi kartely navzájem.

Fotogalerie

Jen v roce 2017 bylo ve spojení s drogami násilně zabito na 30 tisíc lidí. To je třikrát více, než když Calderón válku ohlásil, uvádí BBC. Situace se zhoršuje navzdory miliardám, které Mexiko každoročně vynakládá na bezpečnostní opatření a stíhání drogových bossů. 

„Válka proti drogám pouze přeměnila ohrožení veřejného zdraví, které zakázané látky představují, v bezpečnostní hrozbu veřejnosti,“ uvádí Obrador v návrhu, který je součástí jeho Národního rozvojového plánu pro roky 2019 až 2024. Současná prohibiční strategie není podle prezidenta dále únosná, informuje časopis Newsweek.

Obrador místo prohibice navrhuje lehké i tvrdé drogy dekriminalizovat po evropském způsobu. V Portugalsku přestalo být užívání drog zločinem už v roce 2001, ačkoliv zcela legální není. Pakliže je však člověk chycen s dávkou tvrdé drogy, neputuje do vězení, nýbrž před komisi složenou z doktora, právníka a sociálního pracovníka. 

Komise závislým pomáhá najít léčbu, informují je o zdravotních rizicích nebo jim radí v dalších potřebných oblastech. Díky reformě Portugalsko zaznamenalo postupný úbytek drogově závislých, počtu úmrtí kvůli předávkování a také dramatické snížení počtu nakažených virem HIV, shrnuje The Guardian.

A teď přesvědčit Trumpa

Pro mexické voliče není prezidentův plán žádným překvapením. Zásadní reforma protidrogového přístupu byla jedním z hlavních témat Obradorovy předvolební kampaně. 

Ve velmi malém množství u sebe Mexičané mohou mít tvrdé drogy již od roku 2009, kdy se vláda pokusila vyřešit problém s přeplněnými věznicemi a korupcí městských strážníků, kteří od drogově závislých systematicky vybírali úplatky. Letos v říjnu pak mexické úřady rozhodly, že trestání lidí za užívání marihuany je protiústavní.

Mexické kartely se soustředí na výrobu heroinu a pervitinu, pašují také kokain původem z Bolívie, Kolumbie nebo Peru. Jejich největším odbytištěm jsou Spojené státy. USA proto Mexiku na boj s kartely každoročně přispívají miliony dolarů, vojenským vybavením a tréninkem vyšetřovatelů. 

Acapulco celebrity milovaly. Stalo se však nejvražednějším městem Mexika

Obradora teď čeká nelehký úkol přesvědčit Washington, že dekriminalizace drog je dobrým nápadem. Jeho návrh zároveň neupřesňuje, zda držení velkého množství narkotik, která nejsou určena k osobní spotřebě ale k pašování, zůstane zločinem. Není proto jasné, jak by opatření změnilo přístup mexické vlády k drogovým kartelům.

Odborníci nicméně Obradorův návrh chválí jako krok správným směrem. „Vynucování prohibice způsobilo lidem a celým komunitám více škod, než drogy samotné, po letech se přitom ani nepřiblížilo k eliminování poptávky nebo nabídky,“ poukazuje Steve Hawkins, ředitel centra Marihuana Policy Project, které se snaží o reformu přístupu k drogám v USA.

Od prohibice odrazuje také Mezinárodní společenství pro politiku proti drogám (IDPC). Organizace zjistila, že počet úmrtí ve spojení s návykovými látkami se po celém světě zvýšil o 145 % za posledních 10 let. Jen za rok 2015 zemřelo kvůli násilí spojeným s obchodem s drogami na 450 tisíc lidí. Více lidí umírá také v důsledku předávkování, cituje organizaci Newsweek.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Další z rubriky

Nucený odsun. Ruská obec nechala kvůli potyčkám vystěhovat stovky Romů

Obec Čemodanovka na západě Ruska. Po hromadné rvačce se odtamtud musely...

Více než 600 Romů minulý týden spěšně opustilo své domovy v ruské vesnici Čemodanovka poté, co se dostali do sporu se...

Dítě údajně ukradlo panenku. Policista zatkl rodiče a hrozil jim zabitím

Holčička ukradla ve Phoenixu panenku. Policie pak hrozila rodině zbraní (18....

Spojené státy šokoval videozáznam z minulého měsíce, na kterém policisté míří zbraněmi na muže a těhotnou ženu poté, co...

Neposlušnou ženu můžete uhodit, ale ne moc, kázal imám z mešity v Detroitu

Šíitský imám z Iráku Basim Širá, který vede kázání v americkém Detroitu.

Žena je jako dítě a občas je nezbytné ji uhodit, pokud předchozí slovní domluva nepomůže. Nemělo by se ale s tím...

Najdete na iDNES.cz