Metan na Marsu: sopky nebo život

  • 141
Průzkum Marsu přinesl převratný objev. Teleskopy našly v atmosféře metan. Podle vědců to znamená, že jsou na planetě činné sopky nebo tam v tuto chvíli existuje život, uvádí server BBC.

PŘÍLOHA
Mars: rudá planeta
články * grafiky
fotografie * odkazy

Nejjednodušší uhlovodík odhalily pozemské teleskopy a jejich údaje potvrdila sonda Evropské kosmické agentury Mars Express na oběžné dráze planety.

Metan přežívá v atmosféře jen krátký čas a proto musí být obnovován. To mohou způsobovat dva  faktory. Jedním jsou aktivní vulkány, které dosud na planetě nebyly zaznamenány, nebo ho mohou produkovat mikroorganismy. 

Metan astronomové zaznamenali už loni největšími pozemskými teleskopy - infračerveným na Havaji a přístrojem chilské observatoře Gemini South. Nyní ji potvrdily údaje ze speciálního Fourierova planetárního spektrometru Mars Express.

Tomu, že se metan do atmosféry dostává vulkanickou činností a vyvěráním lávy na povrch Marsu, odporuje skutečnost, že žádná ze sond zatím takové místo neobjevila.

Kdyby se prokázalo, že je za produkcí metanu sopečná aktivita, znamenalo by to významný vědecký objev.

Podpovrchovým teplem by například tál led, jehož přítomnost už byla potvrzena. Tím  by mohlo vzniknout prostředí vhodné pro život.

Na Zemi metan produkují bakterie z vodíku a oxidu uhličitého. Tyto pozemské mikroorganismy nepotřebují kyslík, takže se předpokládá, že by mohly na Marsu přežít.

Astronom on-line 
V úterý se od 17:00 ptejte astronoma Jakuba Rozehnala z pražské Štefánikovy hvězdárny - ZDE

Spirit a Opportunity, roboty USA pracující od ledna na planetě, nebudou schopny na otázku původu metanu odpovědět - jsou totiž určeny zejména ke geologickým průzkumům.

Senzory na měření metanu v atmosféře nesl evropský modul Beagle-2. Ten měl na Marsu přistát v polovině prosince, ale zatím se s ním nepodařilo navázat spojení. - více zde

Odborníci: Objev mikrobů ve sluneční soustavě je jen otázkou času
"Po tomto objevu je pravděpodobnější, že by na Marsu mohl existovat život," řekl ČTK odborník na planety Pavel Příhoda.

"Objev mikroorganismů (dávných či současných) na Marsu nebo někde jinde v naší sluneční soustavě je jen otázkou času," dodal Zdeněk Pokorný, ředitel brněnské Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka.

Pak dodal, že metan v atmosféře může být i pozůstatkem střetu planety s jádrem komety, který jsme nepozorovali a který se mohl odehrát někdy v uplynulých stovkách let.

"Je to velmi zajímavé zjištění, nemusí však přímo znamenat přítomnost života... Dosud byl známý pouze dusík a oxid uhličitý," poznamenal Příhoda.

"Je docela možné, že na Marsu v počáteční formě vznikl život a byl později utlumen změnou prostředí," uvedl astronom. "Neshledám nic, co by hrálo proti existenci života na Marsu." Pro podle něj svědčí někdejší hustší atmosféra planety či prokázaná přítomnost tekuté vody.

Pokorný nicméně upozorňuje, že současné podmínky na Marsu k možnosti života nejsou příliš příznivé. Panují tam velmi nízké teploty, voda se vyskytuje jen na některých místech a planeta nemá magnetosféru, a není tudíž chráněná před kosmickou radiací.

"Avšak vzhledem k novým objevům, kterých biologové v posledních dvaceti letech dosáhli a které prokázaly přítomnost života ve velmi nepříznivých podmínkách, jsem velmi opatrný," dodal pro ČTK Pokorný.

"Všechno, co biologové znají, říká, že kde jsou vhodné podmínky, tak tam život vznikne. Nemusíme ho nějak transportovat odjinud. Pravděpodobnost vzniku života krátce po utvoření Marsu byla velká, avšak s tím, že se podmínky zhoršily natolik, že se to asi přerušilo," soudí ředitel brněnské Hvězdárny a planetária Mikuláše Koperníka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video