Ruský investigativní novinář Maxim Borodin.

Ruský investigativní novinář Maxim Borodin. | foto: Facebook Maxima Borodina

Ruský novinář zemřel po pádu z okna, psal o korupci a žoldácích v Sýrii

  • 389
V Jekatěrinburgu zemřel ruský investigativní novinář Maxim Borodin poté, co vypadl z okna. Policie jeho smrt vyšetřuje jako sebevraždu, té však Borodinovi blízcí nevěří. Novinář psal o korupci i ruských žoldnéřích, kteří padli v Sýrii. Den před svou smrtí tvrdil, že se kolem jeho bytu pohybují maskovaní muži.

Dvaatřicetiletý žurnalista zemřel podle Rádia Svobodná Evropa v neděli na následky zranění poté, co ve čtvrtek vypadl z okna svého bytu v pátém patře. Oficiálně se jeho smrt vyšetřuje jako sebevražda, tu však jeho blízcí zpochybňují.

Proti tomu, že by si Borodin dobrovolně vzal život, svědčí i fakt, že policie nenašla žádný dopis na rozloučenou. Policejní mluvčí však uvedl, že dveře jeho bytu byly zamčené zevnitř a nejevily známky násilného vniknutí. 

Nejméně 81 novinářů bylo zabito při práci. Nejvíce jich zemřelo v Mexiku

Sebevraždě nevěří například Polina Rumjancevová, šéfredaktorka listu Nový den, pro který novinář pracoval, či Borodinův blízký přítel Vjačeslav Baškov. Ten na Facebook v neděli napsal, že mu reportér ve středu volal a popisoval, že je jeho byt obklopen maskovanými muži z jistých bezpečnostních složek.

Baškov popsal, že byl Borodin neklidný a věřil, že bude jeho byt brzy prohledán. Myslel si, že maskovaní muži venku čekají na soudní příkaz. Chtěl, aby mu Baškov našel právníka. Později mu však zavolal znovu s tím, že se spletl a že ony bezpečnostní složky tam mají pouze cvičení.

„Pak už jsem mu nevolal, ale čekal jsem, že o tom něco napíše na Facebook. Nenapsal a třináctého pak ve zprávách říkali, že ho našli pod balkonem a že je na jednotce intenzivní péče,“ dodal Baškov.

Při americkém náletu v Sýrii zahynuly až stovky Rusů, tvrdí ruská média

Borodin psal o zločinu a korupci v Rusku. V posledních týdnech pokrýval také případy ruských žoldnéřů, kteří padli v boji se syrskými povstalci. Ty podporují Spojené státy a více než 200 ruských žoldnéřů mělo v únoru zemřít při náletech, kterými Američané odpověděli na napadení povstalců. 

Rusko, které je spojencem režimu syrského prezidenta Bašára Asada, počet obětí nepotvrdilo. Podle agentury AP tisíce žoldnéřů najal ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, který má blízko k prezidentovi Vladimiru Putinovi a ve Spojených státech je obviněn, že založil „trolí farmu“, která se pokusila ovlivnit americké prezidentské volby.

Borodin není první novinář, který zemřel poté, co psal kriticky o Rusku. V červenci 2016 zemřel Bělorus Pavel Šeremet, který se po protirežimních reportážích přestěhoval do Ruska. Jako jeden z mála tam veřejně kritizoval ruskou anexi Krymu, kvůli čemuž se pak přesunul na Ukrajinu. V tamní metropoli Kyjevě ho zabila bomba nastražená v autě jeho kolegyně.

Měsíc po Šeremetově smrti byl na balkoně svého kyjevského bytu nalezen další kritik Kremlu Alexandr Ščetinin, zakladatel tiskové agentury Nový region. V den jeho narozenin jej s prostřelenou hlavou našli jeho přátelé. Podle Denníku N policie jeho případ vyšetřovala jako sebevraždu, stejně jako nyní u Borodina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video