Vítězslava Kaprálová byla česká skladatelka a dirigentka.

Vítězslava Kaprálová byla česká skladatelka a dirigentka. | foto: ČTK

Učitelka vytvořila mapu hudebních skladatelek. Vadí jí, že se o nich neučí

  • 41
Zatímco Wolfgang Amadeus Mozart je oslavován jako jeden z nejlepších hudebních skladatelů na světě, jeho sestře Marii Anně se tolik obdivu nedostalo. Obě zázračné děti přitom v 18. století oslňovaly publikum po celé Evropě. Se sexismem a společenskými normami, kvůli kterým upadly skladatelky vážné hudby v zapomnění, bojuje nová interaktivní mapa.

„Nejsou v učebnicích hudebních dějin. Jejich skladby se nehrají na koncertech a nejsou nahrávány jinými hudebníky. Nikdy jsme jim nepřiznali místo v naší historii, které si zaslouží,“ říká Sakira Venturová, která vytvořila nástroj umožňující vyhledání více než 500 skladatelek klasické hudby.

Nápad se zrodil během studií, když si 28letá učitelka hudební výchovy ze španělské Valencie uvědomila, že o ženských skladatelkách slýchá jen vzácně.

Pak přišla ta těžší část. „Jsou chvíle, kdy se sami sebe ptáte, kde najdete informace?“ popisuje Venturová. Ponořila se proto do encyklopedií, procházela knihovny a komunikovala s lidmi na sociálních sítích.

530 hudebnic

„Když jsem začala, myslela jsem si, že nenajdu víc než pět skladatelek,“ říká autorka mapy. Po více než roce je na ní 530 hudebnic. Každou doprovází popisek o jejím životě a odkaz na stránky, kde je možné si přehrát její hudbu. Díky nástroji je možné najít abatyši Kassiu, která v 9. století skládala pravoslavné chvalozpěvy, i britskou teenagerku Almu Deutscherovou, která složila první klavírní sonátu v šesti letech. Česko reprezentuje brněnská rodačka Vítězslava Kaprálová.

Múza i dobyvatelka světa taktovek. Kaprálová se narodila před 105 lety

Mnoho skladatelek, které jsou na mapě, bylo zapomenuto kvůli zažité představě, že hudba je pro ženy zábavou, nikoli povoláním. Některé jako Maria Anna Mozartová přerušily kariéru ze strachu, že poskvrní jejich reputaci. Jiné byly stigmatizovány vírou, že ženy nejsou schopné složitého myšlení, které je potřeba ke skládání vážné hudby.

„Bylo považováno za samozřejmé, že hudba složená ženou nebude stejně kvalitní jako mužské dílo,“ říká Venturová. Skladatelky musely být kvůli překážkám kreativní. Některé se přihlásily do kláštera, aby mohly studovat hudbu, další působily pod mužskými pseudonymy.

Většina reakcí na mapu byla pozitivní, jen několik lidí si stěžovalo, že na ní chybí muži, uvedla Venturová. „Musím jim vysvětlovat, že když se chtějí seznámit se skladateli, stačí jim otevřít knihu, zajít na koncert nebo si je naladit v rádiu. Ale když dám dohromady mapu ženských skladatelek, je to kvůli tomu, že jsem je jinde nenašla,“ dodává.

Nejvíce ji nadchl zájem ostatních učitelů, kteří mapu zahrnují do svých hodin. „Je mi 28 let a nikdo se mnou skladatelky vážné hudby neprobíral. Ráda bych pro ostatní udělala něco, co jsem sama nezažila. Chci, aby studenti znali Mozarta a Beethovena, ale také, aby si uvědomili, že jsou i skladatelky ženy,“ říká Venturová.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video