Major, který zabil 13 kolegů, nechtěl do války. Policii se zdál podezřelý

  7:18aktualizováno  15:08
Americký major, který ve čtvrtek postřílel na základně Fort Hood v Texasu třináct kolegů, odmítal svou účast ve válce. Doufal v ukončení americké mise v Iráku i v Afghánistánu, řekl jeden z jeho bývalých kolegů. Už brzy ale měl do jedné z těchto dvou zemí vyrazit. Policisté ho při zatýkání postřelili a nyní leží ve vazební nemocnici.

Podle agentury AP se o něj policie začala zajímat už před půl rokem. Důvodem byly diskuse na internetu o sebevražedných atentátech a jiných hrozbách. Policisté mají podezření, že jejich autorem byl právě major a psychiatr Nídal Malik Hasan. Nicméně se jim to zatím nepodařilo potvrdit.

Nídal Malik Hasan

Narodil se ve Virginii před 39 lety, jeho předkové pocházejí z Jordánska. Kromě psychiatrie vystudoval biochemii na Polytechnické univerzitě ve Virginii. Vojákem byl od roku 1995. V armádě působil jako psychiatr ve zdravotním středisku ve Washingtonu, letos ho armáda převelela do Fort Hood. Vyznával islám a často chodil do mešit, většinou prý v uniformě.

Hasanův bývalý kolega Terry Lee televizi Fox řekl, že major doufal ve stažení amerických vojsk z Iráku i Afghánistánu a často se hádal s ostatními vojáky, kteří vojenské akce podporovali.

Pak přišel podle jeho bratrance Nadera Hasana příkaz k odvelení do Iráku. Některé zdroje tvrdí, že měl jet do Afghánistánu. Nídal Malik Hasan nasazení každopádně odmítal a najal si prý kvůli tomu i advokáta.

Původně sloužil jako psychiatr ve zdravotním středisku ve Washingtonu, kde pomáhal vojákům poznamenaným psychickými problémy po návratu z války. Do Fort Hood ho armáda převelela letos.

Včera o půl druhé místního času začal voják se dvěma pistolemi pálit ve zdravotnickém zařízení, kde vojáci procházejí poslední prohlídkou, než se vydají do zahraniční mise. Jeho běsnění, které údajně zahájil výkřiky Alláhu Akbar! (Bůh je veliký), stálo život třináct lidí, dalších 30 je zraněných. Většina jeho obětí byli američtí vojáci, při střelbě ale zemřeli i dva civilisté.

Samotného Hasana zneškodnila čtyřmi ranami policistka Kimberly Munley, která na jeho palbu reagovala jako první. Sama přitom byla raněná. Její zdravotní stav je nyní stabilizovaný. "Její úsilí bylo jedinečné," poznamenal důstojník John Rossi. Žena se okamžitě stala hrdinkou, úřady ji přiznávají hlavní podíl na tom, že masakr nebyl ještě horší.

Střelba na vojenské základně v Texasu

Major s arabským jménem zabil třináct lidí

Policie po střelbě zadržela další dva muže, které považovala za podezřelé. Prvotní informace nasvědčovaly tomu, že střílet mohlo více lidí. "Pokračujeme ve vyšetřování, ale předběžné zprávy ukazují, že byl jen jeden střelec," přiblížil velitel prestižní americké základny Robert Cone.

Popřel prvotní informaci o tom, že policie útočníka zabila. "Nezemřel, jak bylo oznámeno předtím, ale byl zraněn. Nyní je ve vazební nemocnici." V současné době je v bezvědomí a na dýchacím přístroji.

Vyšetřovatelé zatím neví, co přesně ho k zabíjení vedlo. Prohledali jeho byt, nesdělili však, zda něco našli. Americké úřady nevyloučily, že jednal v zájmu nějaké radikální skupiny.

Záběry bezpečnostní kamery na nichž je vidět Nídal Malik Hasan v muslimském oděvu při nákupu v den, kdy zabil dvanáct lidí

Americký prezident Barack Obama označil střelbu na základně Fort Hood za "strašný výbuch násilí". Vyjádřil rodinám pozůstalých soustrast a řekl, že Bílý dům zajistí důkladné vyšetření incidentu. "Je velmi těžké vidět umírat statečné Američany na bitevním poli v cizině, ale vidět, že jsou terči na vojenské základně a na americké půdě, je příšerné."

Čtvrteční střelba je podle agentury AP vůbec nejhorším masakrem na vojenské základně Spojených států. Například v roce 1993 zabil střelec ve Fort Knox tři civilní pracovníky a sebe. Letos v květnu zabíjel americký voják na základně v iráckém Bagdádu, zastřelil pět kolegů a pak sebe.

Fort hood

Fort Hood je největší základnou svého druhu v USA, je domovem zhruba 50 tisícům vojáků a jejich rodinám. Byla založena v roce 1942 a rozkládá se na 878 kilometrech čtverečních. V Texasu je největším zaměstnavatelem. Leží na půli dvousetkilometrové cesty mezi texaským hlavním městem Austin a městem Waco.

Přezdívá se jí prý "Skvělé místo" kvůli podmínkám, které tam vojáci a jejich rodiny mají. Zároveň od invaze do Iráku v roce 2003 tu napočítali nejvíce sebevražd ze všech amerických základen. Jen letos si vzalo život devět vojáků z této základny, celkem jich tam spáchalo sebevraždu 75.

Fort Hood v Texasu

Zdroj: Google.maps.com


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Další z rubriky

Válka o vodu? Indie po útoku v Kašmíru odřízne Pákistán od tří řek

Hráz přehrady Baglihar na řece Čanáb, která vede z indického Kašmíru do...

Valentýnský útok na indické vojáky v Kašmíru, při kterém zemřelo více než čtyřicet lidí, vyvolává čím dál větší napětí...

Botswana povolí omezený odstřel slonů, z jejich masa bude krmivo

Botswaně patří s odhadovaným počtem 130 000 slonů světové prvenství ve výskytu...

Vláda v jihoafrickém státě Botswana doporučila, aby byl zrušen dosavadní zákaz lovu slonů. Povolí jejich omezený...

Rodiče z domu hrůzy přiznali mučení 13 dětí, prokurátor požaduje doživotí

Louise a David Turpinovi. Oba manželé se přiznali, že věznili ve sklepě svých...

Minulý rok v lednu v kalifornském městě Perris na západním pobřeží USA policie zadržela rodiče, kteří po mnoho let...

Pronájem bytu 2+1, Kralupy nad Vltavou
Pronájem bytu 2+1, Kralupy nad Vltavou

nám. Mládežníků, Kralupy nad Vltavou - Lobeček, okres Mělník
10 000 Kč/měsíc

Najdete na iDNES.cz