Anděl z Budapešti. Španělský diplomat zachránil tisíce Židů před smrtí

  19:30aktualizováno  19:30
Tisíce přeživších holokaustu unikly nacistům jen díky pomoci španělského diplomata Ángela Sanze Brize, kterému zachránění přezdívali „Anděl z Budapešti“. Svým hrdinstvím uchránil v roce 1944 více než pět tisíc maďarských Židů před deportací do koncentračního tábora Osvětim. Brizovy skutky zemřely spolu s ním a stal se jedním ze zapomenutých hrdinů druhé světové války.

Legitimace Angela Sanze Brize z roku 1942. | foto: Courtesy of Centro Sefarad

„Je to hrdina větších rozměrů, než byl Schindler,“ říká Eva Benatarová, kterou matka jako novorozence umístila společně s bratrem do jednoho z bezpečných domů v nacisty okupované Budapešti. Svými slovy odkazuje na německého průmyslníka Oskara Schindlera, kterému se podařilo za druhé světové války zachránit před jistou smrtí více než tisícovku Židů.

Fotogalerie

Po nacistické invazi do Maďarska, která vešla do dějin jako Operace Margarethe, se hlavní organizátor holokaustu a šéf jednotek SS Adolf Eichmann přestěhoval do Budapešti, a to za jediným účelem - zlikvidovat zhruba jeden milion Židů v rekordně krátkém čase. 

Třiatřicetiletý Sanz Briz tou dobou sloužil na španělském velvyslanectví jako obchodní atašé.

V polovině roku 1944 se mu podařilo dosáhnout nejen povýšení, ale také se přidal ke skupině diplomatů, kteří se rozhodli zachránit maďarské Židy. Nacisté totiž jen několik týdnů po okupaci deportovali více než čtyři sta tisíc Židů do koncentračního tábora v Osvětimi. Ke španělskému spiknutí se přidal také švédský diplomat Raoul Wallenberg, jehož příběh je známější.

Wallenbergovi se dařilo vydávat ochranné pasy a zachránit desítky tisíc Židů. Později však zmizel, když ho při okupaci zajali Sověti. Briz se obrátit na svou vlast a informoval fašistickou vládu Francisca Franca o děsivé genocidě Židů. Ačkoli do Španělska zaslal zprávu dvou uprchlých vězňů Rudolfa Vrby a Alfreda Wetzlera o vyhlazovacích táborech, španělský režim jeho informace celé měsíce ignoroval kvůli válečné spolupráci s Hitlerem.

25.března 2019 v 11:19, příspěvek archivován: 26.března 2019 v 16:13

Ángel Sanz-Briz, the Spaniard who saved thousands of Jews in IIWW https://t.co/lq5VchhJhr https://t.co/N26hqMV64c

Briz vzal tedy právo do vlastních rukou a začal s falšováním konzulárních dokumentů, které udělovaly uprchlíkům občanství na základě španělského práva z roku 1924 zaměřeného na sefardské Židy, přestože v Maďarsku žili především Aškenázové. Své chráněnce ukrýval na ambasádě v Budapešti a místním úředníkům dával úplatky. Sám přitom riskoval odhalení a tedy i život.

„Podařilo se mi přimět maďarskou vládu, aby povolila ochranu 200 sefardských Židů ze strany Španělska. Potom jsem 200 jednotek změnil na 200 rodin. Tento počet jsem ještě mnohonásobně rozmnožil tím, že jsem nikoho nezapsal pod vyšším číslem, než je 200,“ napsal Briz ve své zprávě pro španělskou vládu v prosinci 1944.

Židé trpěli hladem i zimou, nejhorší byl strach z deportace

Rostoucí agrese nacistů a maďarských fašistů přiměla Brize k pronájmu jedenácti bytových domů, ve kterých postupně ubytoval pět tisíc lidí umístěných pod španělskou ochranu.

„V bytě nás žilo jednapadesát, a to ve dvou pokojích. Tísnili jsme se, měli jsme hlad, byla nám zima a všude byly blechy. Hygiena byla příšerná, všichni jsme používali jednu toaletu. Nejhorší byl ale strach z deportace,” popsal v roce 2013 svoje vzpomínky na úkryt v Maďarsku Jaime Vándor, který se po válce odstěhoval se svou rodinou do Barcelony.

Jak poznat Žida. Polsko pobouřil článek jak z dob nacistického Německa

Také rodina Evy Bentarové byla jednou z těch, které Briz nakonec zachránil. Ačkoli její otec zemřel v roce 1945 při pochodu smrti, zbytku rodiny se podařilo utéct do Španělska, kde se usadila.

Briz opustil Budapešť v listopadu 1944 na výzvu svého nadřízeného v Madridu. Ten se obával odvety blížící se sovětské armády, která se utkala se Španěly na východní frontě. Briz pokračoval ve své diplomatické kariéře, frankistický protiizraelský režim mu však znemožnil převzetí čestného ocenění Spravedlivý mezi národy od památníku obětí a hrdinů holokaustu Jad Vašem.

K řadám spravedlivých se Briz nakonec připojil roku 1966. Ve Španělsku se však o jeho hrdinství za Frankovy éry nepsalo. „Nikdy jsem s ním o tomto tématu nemluvil. Musel velmi vytrpět, ale neřekl nám to,“ popisuje jeho syn Juan Carlos Sanz Briz. „Lidská práva stavěl nad zákony země a byl jedním z prvních diplomatů, kteří využili svoji imunitu k ochraně uprchlíků,“ dodává.  Ángel Sanz Briz zemřel v roce 1980 v Římě. 

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Smrt na člunu. Při pokusu o rekord zahynul v Benátkách známý podnikatel

Záchranáři zasahují u incidentu, při kterém na člunu s dieselovým motorem...

Při pokusu o překonání vlastního rychlostního rekordu na člunu s dieselovým motorem zahynul v úterý v Benátkách italský...

Francouzský prezident Macron obrátil. Slibuje tvrdší přístup k imigraci

Francouzský prezident Emmanuel Macron vystoupil každoroční konference...

Je to chvíle, pár měsíců, kdy francouzský prezident Emmanuel Macron udílel moralizující lekce Itálii, která se snažila...

Ganc chce v Izraeli vládu národní jednoty, volby míří k patu

Šéf centristické koalice Modrá a bílá Benny Ganc sleduje výsledky voleb v...

Chci širokou vládu národní jednoty, prohlásil centrista Benny Ganc po úterních předčasných volbách v Izraeli. Vyjádřil...

Najdete na iDNES.cz