Řekové se baví novou únikovou hrou na motivy holokaustu. Židé jsou zděšeni

  19:00aktualizováno  19:00
Řecká mládež se baví novou únikovou hrou, kterou její tvůrci sepsali na motivy holokaustu. Hráči mají za úkol sestavit vlastní Schindlerův seznam a zachránit potenciální oběti před smrtí z rukou nacistických jednotek SS. Zápletka pobouřila řeckou židovskou komunitu, která za druhé světové války ztratila desítky tisíc blízkých v plynových komorách.

Na filmu Schindlerův seznam spolupracoval Starski se Stevenem Spielbergem. | foto: archiv LFŠ

V Řecku není Schindlerův seznam znám pouze jako jeden ze zásadních filmů o masovém vyvražďování Židů, ale také jako populární úniková hra, která zaujala řeckou mládež a pobouřila místní židovskou komunitu. Ačkoli reakce veřejnosti přinutila společnost Great Escape změnit název hry na „Tajný agent“, její obsah zůstává podle stanice Deutsche Welle přímým odkazem na děj oscarového snímku Stevena Spielberga.

Fotogalerie

Cílem hry je sestavit seznam lidí, kteří budou ušetřeni „strašlivé“ smrti ze strany nepřátelských ozbrojených sil. Jedna z rekvizit je dokonce přesnou napodobeninou seznamu, který se objevil ve slavném filmu.

Ačkoli firma na svých webových stránkách výslovně nepíše, že by měla únikovka něco společného s Židy či holokaustem, v popisku láká hráče, aby pomohli německému obchodníkovi Oskaru Schindlerovi „zachránit, co nejvíce nevinných lidí v polském Krakově před jednotkami SS“.

„Není to o antisemitismu. Úspěch těchto her závisí na nevědomosti, která se skrývá v řecké společnosti. Je velmi pravděpodobné, že když se zeptáte lidí kolem sebe, většina Řeků vám řekne, že Schindler byl rocková hvězda nebo fotbalista,“ popisuje Victor Eliezer, který je viceprezidentem řecké Centrální rady židů.

Skutečnost, že tvůrci hry pouze změnili její jméno, aniž by nahradili také zápletku, podle Eliezera signalizuje ještě větší projev neúcty. „Přál bych jim, aby se vypravili do Osvětimi a alespoň na zlomek vteřiny pocítili strach ze smrti v německém koncentračním táboře. Protože pouze tak může existovat naděje, že přestanou zlehčovat lidské utrpení,“ říká Eliezer.

Ačkoli pobouření židovské komunity zůstalo v Řecku podle Deutsche Welle zatím bez výraznější odezvy, do problému už se vložili odborníci ze Spojených států. „Pokud natolik strašnou událost jako holokaust proměníte v únikovou hru, banalizujete utrpení skutečných obětí,“ myslí si Victoria Barnettová z Muzea holokaustu ve Washingtonu.

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Únikové hry jsou v posledních letech po celém Řecku velmi oblíbené. Malé skupinky hráčů se při nich snaží najít stopy a vyřešit hádanky, které jim pomohou s cestou ven z tematicky vyzdobeného prostoru. Na rozluštění zápletky mají hráči obvykle jednu hodinu.

Celou aféru zhoršuje fakt, že únikovku na motivy holokaustu si mohou lidé zahrát v Soluni, která byla před druhou světovou válkou domovem jedné z největší židovské komunity na světě. V roce 1943 nacisté deportovali více než 44 000 soluňských židů do koncentračních táborů a město ztratilo 96 procent z této komunity. Válku přežilo asi dva tisíce z deportovaných. 

Úniková hra jako skrýš Anny Frankové nebo osvětimská cela

„Nemůžeme zapomenout. Neměli bychom zapomenout. Nesmíme zapomenout,“ uvedl prezident řecké centrální rady židů David Saltiel.

Ačkoli společnost Great Escape hru s názvem „Tajný agent“ alias „Schindlerův seznam“ prezentuje na svých webových stránkách jako „jednu z nejvíce vzrušujících únikových místností“, odmítla se ke celé záležitosti vyjádřit. 

Z nacistických baráků je školka, Německo řeší, co s historickými budovami

Popřela však, že by měla něco společného s holokaustem a poukázala na pozitivní recenze hráčů, kteří označili hru na stránkách TripAdvisoru za „zábavné dobrodružství“ či „skvělý zážitek“.

A není to poprvé, kdy někdo spojil únikovou hru s holokaustem. V roce 2016 vytvořila holandská společnost únikovou místnost coby úkryt židovské dívky Anny Frankové. O rok později nabízela jiná firma na okraji Atén únikovou hru tematicky zasazenou do koncentračního tábora v Osvětimi.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Celníci v NDR bránili útěkům na Západ svědomitě, kontrolovali i mrtvoly

Mezi roky 1949 až 1961 uprchlo z NDR na západ pět a půl milionu občanů. Od

Před pádem komunistického režimu ve východním Německu byli celníci na hranicích velmi důkladní, aby zabránili komukoliv...

Místo štěstí tragédie. Američan se utopil, když žádal přítelkyni o ruku

The Manta Resort

Z nejšťastnějších okamžiků v životě se během chvilky staly ty nejhorší pro Američanku, která trávila s přítelem...

Nejsem mrcha! Petice chce ze slovníku odstranit hanlivé výrazy pro ženu

ilustrační snímek

Téměř třicet tisíc lidí už podepsalo na portálu Change.org petici, která požaduje úpravu hesla žena v Oxfordském...

Z bláta do louže. Po útěku čeká Severokorejky otroctví

Sklizeň obilí v Severní Koreji.

Takhle si Severokorejky vysněný ráj jistě nepředstavují. Po riskantním útěku z temné Kimovy říše na ně v Číně často...

Najdete na iDNES.cz