Řekové se baví novou únikovou hrou na motivy holokaustu. Židé jsou zděšeni

  19:00aktualizováno  19:00
Řecká mládež se baví novou únikovou hrou, kterou její tvůrci sepsali na motivy holokaustu. Hráči mají za úkol sestavit vlastní Schindlerův seznam a zachránit potenciální oběti před smrtí z rukou nacistických jednotek SS. Zápletka pobouřila řeckou židovskou komunitu, která za druhé světové války ztratila desítky tisíc blízkých v plynových komorách.

Na filmu Schindlerův seznam spolupracoval Starski se Stevenem Spielbergem. | foto: archiv LFŠ

V Řecku není Schindlerův seznam znám pouze jako jeden ze zásadních filmů o masovém vyvražďování Židů, ale také jako populární úniková hra, která zaujala řeckou mládež a pobouřila místní židovskou komunitu. Ačkoli reakce veřejnosti přinutila společnost Great Escape změnit název hry na „Tajný agent“, její obsah zůstává podle stanice Deutsche Welle přímým odkazem na děj oscarového snímku Stevena Spielberga.

Fotogalerie

Cílem hry je sestavit seznam lidí, kteří budou ušetřeni „strašlivé“ smrti ze strany nepřátelských ozbrojených sil. Jedna z rekvizit je dokonce přesnou napodobeninou seznamu, který se objevil ve slavném filmu.

Ačkoli firma na svých webových stránkách výslovně nepíše, že by měla únikovka něco společného s Židy či holokaustem, v popisku láká hráče, aby pomohli německému obchodníkovi Oskaru Schindlerovi „zachránit, co nejvíce nevinných lidí v polském Krakově před jednotkami SS“.

„Není to o antisemitismu. Úspěch těchto her závisí na nevědomosti, která se skrývá v řecké společnosti. Je velmi pravděpodobné, že když se zeptáte lidí kolem sebe, většina Řeků vám řekne, že Schindler byl rocková hvězda nebo fotbalista,“ popisuje Victor Eliezer, který je viceprezidentem řecké Centrální rady židů.

Skutečnost, že tvůrci hry pouze změnili její jméno, aniž by nahradili také zápletku, podle Eliezera signalizuje ještě větší projev neúcty. „Přál bych jim, aby se vypravili do Osvětimi a alespoň na zlomek vteřiny pocítili strach ze smrti v německém koncentračním táboře. Protože pouze tak může existovat naděje, že přestanou zlehčovat lidské utrpení,“ říká Eliezer.

Ačkoli pobouření židovské komunity zůstalo v Řecku podle Deutsche Welle zatím bez výraznější odezvy, do problému už se vložili odborníci ze Spojených států. „Pokud natolik strašnou událost jako holokaust proměníte v únikovou hru, banalizujete utrpení skutečných obětí,“ myslí si Victoria Barnettová z Muzea holokaustu ve Washingtonu.

I Finové za války masakrovali Židy. Na Ukrajině jich povraždili šest tisíc

Únikové hry jsou v posledních letech po celém Řecku velmi oblíbené. Malé skupinky hráčů se při nich snaží najít stopy a vyřešit hádanky, které jim pomohou s cestou ven z tematicky vyzdobeného prostoru. Na rozluštění zápletky mají hráči obvykle jednu hodinu.

Celou aféru zhoršuje fakt, že únikovku na motivy holokaustu si mohou lidé zahrát v Soluni, která byla před druhou světovou válkou domovem jedné z největší židovské komunity na světě. V roce 1943 nacisté deportovali více než 44 000 soluňských židů do koncentračních táborů a město ztratilo 96 procent z této komunity. Válku přežilo asi dva tisíce z deportovaných. 

Úniková hra jako skrýš Anny Frankové nebo osvětimská cela

„Nemůžeme zapomenout. Neměli bychom zapomenout. Nesmíme zapomenout,“ uvedl prezident řecké centrální rady židů David Saltiel.

Ačkoli společnost Great Escape hru s názvem „Tajný agent“ alias „Schindlerův seznam“ prezentuje na svých webových stránkách jako „jednu z nejvíce vzrušujících únikových místností“, odmítla se ke celé záležitosti vyjádřit. 

Z nacistických baráků je školka, Německo řeší, co s historickými budovami

Popřela však, že by měla něco společného s holokaustem a poukázala na pozitivní recenze hráčů, kteří označili hru na stránkách TripAdvisoru za „zábavné dobrodružství“ či „skvělý zážitek“.

A není to poprvé, kdy někdo spojil únikovou hru s holokaustem. V roce 2016 vytvořila holandská společnost únikovou místnost coby úkryt židovské dívky Anny Frankové. O rok později nabízela jiná firma na okraji Atén únikovou hru tematicky zasazenou do koncentračního tábora v Osvětimi.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

V Mexiku zemřelo při přestřelce 15 civilistů, tento týden je již 29 obětí

Při střetu vládních sil se zločineckým gangem v mexickém státě Guerrero zemřelo 15 lidí. Tento týden je to v zemi již...

Azylové centrum u hranic s Českem, kde útočil Afghánec, uzavřou do konce týdne

Ubytovna pro žadatele o azyl v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic, kde v pondělí Afghánec pobodal...

Při demonstracích v Katalánsku zadrželi 51 lidí, nejméně 170 je zraněných

Podle španělské vlády bylo při nepokojích od úterý zadrženo 51 lidí a zraněno 72 španělských a katalánských policistů....

Severokorejský princ na bílém koni. Kim se nechal zvěčnit na posvátné hoře

KLDR zveřejnila fotky severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak jede na bílém koni na nejvyšší hoře Korejského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz