Macron po zvláštním zasedání vlády řekl, že francouzský cíl ohledně snižování emisí je dosažitelný. Aby ho ale země dosáhla, musí podle něj více než zdvojnásobit své úsilí. „Musí se nám podařit snižovat emise o pět procent ročně v období let 2022 až 2030,“ řekl Macron. Připomněl přitom, že v předchozích pěti letech šlo snižování emisí tempem dvou procent ročně.
„Celá tato strategie umožní snížit naši závislost na fosilních palivech, zejména uhlí, ropě a plynu, z 60 procent na 40 procent do roku 2030,“ zdůraznil šéf Elysejského paláce.
Švédsko otočilo, zvýší objem emisí. Protestující Thunbergové vláda nenaslouchá |
Macron potvrdil, že dvě zbývající francouzské uhelné elektrárny budou vypnuty a do roku 2027 přestavěny na spalování biomasy, tedy dřeva, rostlin a dalšího organického materiálu. Elektrárny spalující uhlí nyní představují méně než procento francouzské spotřeby elektřiny.
Obě elektrárny měly být uzavřeny už loni, ale energetická krize vyvolaná válkou na Ukrajině a odstávky francouzských jaderných reaktorů kvůli různým problémům vedly vládu k odkladu tohoto kroku. Francie vyrábí z jádra více než 60 procent elektřiny, což je více než jakákoli jiná země.
Pomohou i dotace
Další výzvou je podle Macrona podpořit používání elektromobilů výrobou těchto automobilů a baterií přímo ve Francii. Vláda v listopadu oznámí systém státních dotací, který umožní domácnostem s nízkými příjmy pořídit si v Evropě vyrobený elektromobil na leasing při splátkách zhruba 100 eur (přes 2 400 korun) měsíčně.
Už v příštím roce program začne s několika tisíci automobily, slíbil Macron. Do roku 2027 Francie vyrobí nejméně milion elektromobilů a otevře čtyři továrny na baterie na severu země, dodal francouzský prezident.
Conseil de planification écologique :https://t.co/WpXoHSqrbd
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) September 25, 2023
Kromě toho stát podpoří 13 projektů na budování sítě příměstských vlaků kolem několika velkých měst balíčkem v objemu 700 milionů eur, aby lidé, kteří nyní jezdí autem, mohli místo toho využívat veřejnou dopravu, oznámil Macron.
Macron už letos oznámil sérii pobídek na podporu inovativního průmyslu a přechodu na zelenější technologie. Zahrnuje například slevy na dani v oblasti výroby baterií, elektromobilů a vodíkové a větrné energie. Ve srovnání s letoškem má Francie v příštím roce investovat do energetické a klimatické transformace o sedm miliard eur více.
Macron rovněž uvedl, že pět desítek průmyslových zařízení, které nejvíce poškozují klima, do listopadu formálně podepíše plán na snížení svých emisí skleníkových plynů o 45 procent do roku 2030. Těchto 50 průmyslových provozů přitom vypouští zhruba deset procent celkových emisí skleníkových plynů ve Francii.