Tragédii v Libyi šlo lehce předejít. Vědec odhalil smutnou pravdu o přehradách

  • 139
Když hydrolog Abdul Wanis Ašúr začal před sedmnácti lety zkoumat systém přehrad chránících přístavní město Darná na východě Libye, nebylo podle něj nebezpečí, kterému obyvatelé čelí, žádným tajemstvím. Ašúr ve své vědecké práci, kterou publikoval v loňském roce, varoval, že pokud nebudou přehrady urychleně udržovány, hrozí městu potenciální katastrofa.

„Když jsem shromáždil údaje, zjistil jsem v korytě řeky Darná řadu problémů: v přehradách jsou velké trhliny a celé údolí je tak neustále náchylné na obrovské záplavy,“ uvedl hydrolog.

Ašúr našel řadu důkazů, které varovaly před katastrofou, k níž v povodí údolí Darny dojde, pokud nebudou přehrady udržovány.

„Varování existovala již dříve. Stát o tom dobře věděl, ať už prostřednictvím odborníků z Veřejné vodohospodářské komise nebo zahraničních společností, které přijely přehradu posoudit,“ řekl. „Libyjská vláda věděla, co se v údolí řeky Derny děje, a o nebezpečnosti této situace už velmi dlouho.“

Tento týden se katastrofa, před kterou Ašúr varoval na stránkách časopisu Sebha University Journal of Pure & Applied Sciences, odehrála přesně tak, jak říkal.

Děsivé výjevy po záplavách v Libyi, mrtvé loví v moři, odkládají je v ulicích

V noci na 10. září se hráz Darná Wadi protrhla a nespoutaná řeka smetla velkou část stejnojmeného města pod sebou. Tisícovky lidí zahynuly a další tisíce se stále pohřešují.

Dvaadvacetiletý Abdulqader Mohamed Alfakhakhri se dostal na střechu svého čtyřpatrového domu a byl ušetřen, ale trpěl, když sledoval, jak sousedy na jejich vlastních střechách spláchla voda. „Drželi telefony s rozsvícenými světly, třásli rukama a křičeli,“ vzpomíná.

Ve zničených budovách lidé stále nacházejí mrtvá těla, stejně jako na mořském pobřeží, kam je vyplavuje voda. Mnoho Libyjců se zlobí, že varování vláda zcela ignorovala a dopustili tak nejhorší povodeň v dějinách Afriky.

„Je za to zodpovědná spousta lidí. Přehrada nebyla opravena, takže teď je z toho katastrofa,“ řekl v emotivním videu nahraném na internet Alwad Alshawly, učitel angličtiny, který strávil tři dny pohřbíváním těl jako dobrovolník záchranářů. „Je to lidská chyba a nikdo za ni nezaplatí,“ stěžuje si ve videu.

Nikdo z vlády na žádosti agentury Reuters o komentář nereagoval.

Řece vládla al-Káida a Islámský stát

Libye se pokoušela opravit přehrady nad Darnou již v roce 2007, kdy zakázku na jejich opravu získala turecká společnost. Hydrolog Ašúr ve své zprávě cituje nepublikovanou studii ministerstva vodních zdrojů z roku 2006. Studie mluví o řece Darná jako o „vysoce nebezpečné.“

Snahy libyjské vlády vzaly za své ve chvíli, kdy v roce 2011 vypukla občanská válka podporovaná NATO. Revolucionáři svrhli diktátora Muammara Kaddáfího a kontrolu nad řekou Darná a celým jejím údolím si mezi sebou prohazovala celá řada militantních islamistických frakcí včetně al-Káidy.

Dva pověření úředníci darnského magistrátu tvrdí, že práce na přehradách, které byly nasmlouvány před Kaddáfího pádem, nebylo možné provést, protože město bylo obsazeno Islámským státem a několik let obléháno.

Turecká společnost Arsel na svých internetových stránkách uvádí, že projekt opravy darnských přehrad byl zahájen v roce 2007 a dokončen v roce 2012. Po katastrofě ale společnost nezvedá telefon a ani nereaguje na e-mailové výzvy ke komentáři.

Omar al-Moghairbi, mluvčí komise ministerstva vodních zdrojů, která vyšetřuje kolaps přehrad, řekl, že Libye na opravu koryta přidělila rozpočet, ale neobjevil se žádný zájemce.

„I kdyby byly práce provedeny, přehrady by selhaly, protože hladina vody po bouři Daniel přesáhla kapacity všech hrází a řeka stále zůstává velmi rozvodněná,“ dodal Moghairbi.

Ničivé záplavy na východě Libye mají po řádění středomořské bouře Daniel více než 11 tisíc obětí, další tisíce lidí se pohřešují a nejméně 30 tisíc lidí přišlo o střechu nad hlavou. Podle dostupných údajů jde o nejtragičtější záplavy v dějinách Afriky. Nové záběry z místa dokazují, že bilance obětí nebude konečná. „Moře neustále vyplavuje další těla,“ uvedl ministr po civilní letectví ve východolibyjské vládě.

Ještě v době, kdy se katastrofa v neděli večer odehrávala, vydalo ministerstvo vodních zdrojů na své stránce na Facebooku příspěvek, ve kterém obyvatelům vzkazuje, aby se nebáli. „Přehrady jsou v dobrém stavu a věci jsou pod kontrolou,“ stálo v příspěvku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video