Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Leonidy potěšily v různých částech světa

  18:51
- Očekávané roje meteorů zářily dnes před rozbřeskem nejintenzivněji nad pouštními písky blízkovýchodních zemí stejně jako nad střední Evropou v místech, kde se protrhala více či méně oblačná obloha. Astronomové, amatérští nadšenci i milióny zvědavců si libovali, že zažili jeden z nejvydatnějších náporů "padajících hvězd" za poslední tři desetiletí a místy fascinující podívanou.
Ve střední Evropě dosáhl déšť létavic největší intenzity mezi 3:00 a 3:30 SEČ. V té době vědci registrovali průměrnou hustotu 1700 až 1800 hořících kosmických částic za hodinu.

(Redakce iDNES se omlouvá za nesprávné informace o meteorickém roji Leonid, uveřejněné 18.11. Současně děkuje Pavlu Kotenovi z Astronomického ústavu AVČR v Ondřejově za informace, které vedly k opravě článku.)

Úkaz byl prý pětkrát až šestkrát intenzivnější než v loňském roce. Velmi silné "bombardování" vědci registrovali v roce 1966, kdy bylo místy k vidění v průměru i 15.000 létavic za hodinu.

Astronomové si od pořízených záběrů Leonid slibují důležité poznatky o vzniku planety. Meteorická show se filmovala z různých míst Země. Snímalo se také ze dvou letadel, jež k tomu účelu vypravil do Evropy americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Také jinde po světě se odborníci i laici vydávali na vrcholky hor a kopců či na opuštěné mořské pláže, odkud si slibovali nejlepší pohledy. "Vypadá to, jako když přišla bouře a zase odešla," komentoval úkaz expert NASA Jeff Anderson z Marshallova kosmického centra v Huntsville v americkém státě Alabama. "Přišlo to kvapem a stejně rychle to pominulo."

"Je to velkolepé," jásal dnes jordánský astronom Ali Abanda, který pozoroval meteorický roj se skupinou pěti desítek  odborníků v poušti na jordánsko-saúdském pomezí.

Nejlepší podmínky k pozorování Leonid měla v ČR podle astronoma Pavla Suchana přes částečnou oblačnost Praha a střední Čechy. Ze Štefánikovy hvězdárny na Petříně bylo možné po třetí hodině ráno vidět tři meteory za vteřinu, řekl Suchan.

K pozorování bylo potřeba trocha štěstí i zkušeností. Výprava iDNES například ve středočeském Masečíně mnoho meteorů nezaznamenala. Naopak na šumavském Churáňově pokryla oblohu hustá oblačnost, takže hvězdáři neviděli vůbec nic.

Ve stejnou chvíli (od tři hodin do půl čtvrté) pozorovali astronomové ve Španělsku podle údajů NASA okolo 30 meteorů za minutu, pozorování letectva USA (pravděpodobně prováděná pomocí radaru) hovoří o 1688 Leonidech za hodinu (ve 3.15 SEČ).

Obávané škody na umělých družicích kolem Země zatím nebyly zaznamenány. "Naše satelity dosud přestály meteorickou bouři beze škod," prohlásil Walter Flory z Evropského střediska pro kosmické operace (ESOC) sídlícího v německém Darmstadtu. Podle jeho názoru byl v noci na dnešek k vidění druhý nejmohutnější příval létavic v tomto století.

Podobný meteorický roj bude možné vidět znovu až za 33 let.

Jaké byly naděje na pozorování meteorického roje (večer 17.11.):

Přesně ve tři hodiny a osm minut nad čtvrtečním ránem poletí k Zemi meteorický roj Leonid, který ve své dráze zanechala kometa Tempel-Tuttle. "Na celém území republiky, ale i v okolních zemích bude zataženo," informoval v předvečer této unikátní události iDNES Marjan Sandev z Českého hydrometeorologického ústavu. "Vysoká oblačnost avízovaný kosmický ohňostroj nejspíš zakryje, naděje na její místní protržení jsou minimální."

Pokud přece jen vyrazíte pozorovat Leonidy, zamiřte nejlépe do naprosté tmy, kam nezasahují světla žádného města, na místo, kde bude vidět co největší úsek oblohy, zejména pak její jihovýchodní obzor.

"Nezkušený a nepřipravený pozorovatel by si mohl myslet, že nastal konec světa," charakterizoval hvězdář Pavel Smutný nebývalý jev a označil ho za druhou nejvýznamnější událost na obloze hned po letošním zatmění Slunce.

Meteorický roj Leonidy, které dostaly jméno podle souhvězdí Lva, odkud se k Zemi řítí rychlostí větší než sedmdesát kilometrů za vteřinu, vyvrhla kometa Tempel-Tuttle. Právě tato rychlost však dává záruku, že všechny částice shoří v atmosféře nejméně sedmdesát kilometrů nad zemským povrchem. "Není proto třeba mít z něčeho strach," ujišťoval Spurný. Připustil jen, že by Leonidy mohly poškodit umělé satelity obíhající kolem Země.

Vědecká pracoviště pořádají v tento den expedice, které ho budou tento nebeský jev pozorovat, zkoumat a později vyhodnocovat. Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) chystá leteckou expedici, která zaručí astronomům meteorologickými vlivy nerušené pozorování z nejvhodnějších míst na Zemi. Nepoměrně chudší pražská Štefánikova hvězdárna, která bude tuto noc otevřena, připravila dvoudenní výlet na Churáňov. Mimořádnou noční směnu připravují také pracovníci královéhradecké hvězdárny.

Astronomové doporučují pozorovat Leonidy daleko od velkých měst, pokud možno v horách, kde je zaručena co největší tma a čistý vzduch. Pozorování však podle meteorologických předpovědí zřejmě znemožní nebo alespoň omezí oblačné počasí.

Snímek pořízený na Slovensku v noci ze 16. na 17. listopadu 1998. Je na něm 156 Leonidů.

Leonidy križující zajímavá místa na obloze. Pás Mléčné dráhy prochází na obrázku zhora od středu směrem dolu doleva, nahoře u pravého okraje je vidět Plejády a tři nejjasnější stopy meteorů přecházející souhvězdím Orion dole uprostřed.

Najvětší koncentrace meteorů s patnácti stopmi jasných Leonid.

Jasnost Leonid byla natolik velká, že na stopách meteorů je možné vidět jejich spektrum.

Roj Leonid na noční obloze, jak ho zachytili pozorovatelé v Jordánu.

Ohňostroj meteoritů z noci na 18. listopadu, zachycený v Jordánu.

Autor:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Někteří důstojníci nezasalutovali Putinovi během vojenské přehlídky

  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Ukrajině nastává „nejtemnější hodina“. Začíná mluvit o jednání s Rusy

3. května 2024

Premium Ukrajinské armádě se stále nedaří stabilizovat situaci na frontě a nálada v Kyjevě je čím dál...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

NATO určilo červené linie. Má dva scénáře zásahu proti Rusku, píší média

6. května 2024  12:35

Premium Severoatlantická aliance připravila krizové scénáře „červených linií“, při jejichž překročení...

Afghánistán zasáhly přívalové deště. Záplavy si vyžádaly nejméně 300 obětí

11. května 2024  10:53,  aktualizováno 

Záplavy na severu Afghánistánu, způsobené přívalovým dešti, si vyžádaly několik stovek obětí....

Moskva využije zpožděných dodávek zbraní, míní šéf ukrajinských pozemních sil

11. května 2024  13:36

Válka proti Rusku vstoupí v příštích dvou měsících do kritické fáze, soudí velitel ukrajinských...

Poprvé promluvil. Kellner byl po havárii vrtulníku naživu, tvrdí přeživší Čech

11. května 2024  12:50

Jediným přeživším havárie vrtulníku na Aljašce, který v roce 2021 převážel miliardáře Petra...

Pražským Klementinem lze brouzdat i mimo otevírací dobu. Virtuálně a z domova

11. května 2024  10:36

Tam, kde končí prohlídková trasa, teď začíná virtuální prohlídka. Díky moderním metodám mohou lidé...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...