Gigantická kra v Antarktidě visí na vlásku, ukazují snímky NASA

  20:13aktualizováno  20:13
Vědci varují, že v následujících měsících se v Antarktidě může od ledového příkrovu oddělit území o ploše pěti tisíc čtverečných kilometrů. Byla by to jedna z deseti největších ker, která se kdy vydala na moře. Prudké změny v místě zlomu vědci poprvé zaznamenali v prosinci loňského roku.

Šelfový ledovec Larsen C je nyní spojen s příkrovem Antarktidy pouhými dvaceti kilometry ledu. Má tloušťku asi 350 metrů a nachází se v západní Antarktidě.

Vědci u něj sledují nepříznivý vývoj po mnoho let. Obavy vzrostly v roce 1995, kdy se od Antarktidy oddělil příkrov Larsen A. O sedm let později potkal stejný osud Larsen B (podrobně na stránkách NASA).

Trhlina u ledovce Larsen C se začala podle výzkumníků prudce zvětšovat v prosinci. Jen za několik týdnů se prodloužila o 18 kilometrů, ukazují snímky NASA. „Pokud se neodpojí v následujících měsících, budu překvapený,“ sdělil serveru BBC profesor Adrian Luckman ze Swansea University.

Trhlina se začala prudce zvětšovat v prosinci.

Trhlina se začala prudce zvětšovat v prosinci.

Jak fungují „krajinotvorné“ procesy v Antarktidě?

Jak funguje „krajinotvorné“ procesy na Antarktidě?

„V oblasti je zatím hodně mraků, takže nemáme čisté satelitní snímky. Rozšíření trhliny jsme ale zaznamenali kombinací snímků z družice Esa Sentinel-1. Jsme blízko bodu, kdy už bude vývoj nevratný,“ dodal. Pokud se led odlomí, zařadí se podle Luckmana k deseti největším podobným tělesům v historii.

Odtržení obřího ledovce vytvořilo z moře u Antarktidy živou laboratoř

Vědci upozorňují, že rychlé rozšíření praskliny nemá nic společného se změnami klimatu. Nyní bádají, jaký vliv bude mít otržení na zbytek ledového příkrovu v oblasti. „Jsme přesvědčeni, že okolní led se stane více nestabilním,“ vysvětluje Luckman. Přiznává však, že někteří jeho kolegové z oboru s ním nesouhlasí.

Pokud by v budoucnu roztál všechen led z šelfového ledovce Larsen C, hladina světových moří a oceánů by podle odhadů stoupla o deset centimetrů. To však podle Luckmana v dohledné době nehrozí.

„Ani úroveň hladiny v této oblasti nyní není důvodem k obavám. Jedná se jen o velkou geografickou událost, která zde změní ráz krajiny,“ míní. Gigantická kra by po odlomení plula mořem a postupně by se rozpadla na menší tělesa. Škody by však pravděpodobně nenapáchal.

Kra o velikosti Jamajky

Šelfový ledovec je zvláštním typem přírodního tělesa tvořeného ledem, které pokrývá moře v souvislé vrstvě při pobřeží pevnin a ostrovů v polárních oblastech. Larsen C je se svými pěti tisíci čtverečných kilometrů velký přibližně jako Olomoucký kraj.

Vůbec největší kra v historii dostala označení B-15. Od největšího šelfu v Antarktidě se oddělila v březnu 2000. Na délku měřila 295 kilometrů, na šířku 37 kilometrů. Zaujímala plochu 11 tisíc čtverečných kilometrů a velikostí se tak vyrovnala například ostrovu Jamajka.

Postupem let se kra rozpadla na několik částí. Některé odpluly stovky kilometrů od místa oddělení (na trasu se můžete podívat zde). Pozůstatky kdysi největší kry v moři pluly ještě v roce 2015, jak ukázaly snímky NASA.

Podívejte se, jak se v roce 2002 odlomil šelfový ledovec Larsen B:

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Policie odkryla identitu pachatele, který hrozil střelbou na českých školách

Zásahové jednotky na soutěži likvidovaly gang i toxickou látku.

„Pražská policie právě zjistila identitu pachatele, který na Twitteru hovořil o hrozbě střelbou ve školách v Praze....

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Přišel čas vzít si naši zemi zpátky, řekl Klaus. Představil hnutí Trikolóra

Václav Klaus mladší představil nové politické uskupení Trikolóra, na snímku se...

Poslanec Václav Klaus mladší představil nové hnutí Trikolóra, které zakládá poté, co ho vyloučila ODS. „Přišel čas vzít...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Další z rubriky

Egyptský exprezident Mursí zkolaboval a zemřel u soudu v Káhiře

Egyptský exprezident Muhammad Mursí u soudu (8. května 2014)

Bývalý egyptský prezident Muhammad Mursí v pondělí zemřel u soudu v Káhiře. S odvoláním na egyptskou státní televizi o...

Ve slovenské zbrojovce se střílelo, zaměstnanec se mstil za propuštění

Slovenská policie

Dva mrtvé si v pondělí vyžádala střelba ve firmě, sídlící v areálu někdejší zbrojovky ZŤS v Dubnici nad Váhom na západě...

Úřady ignorují volání o pomoc, migranty loví tuniští rybáři místo sardinek

Na pláži u španělského města Tarifa přistál čluna s asi 30 migranty (27....

Když tuniský rybář Šamsaddín Burasin spatřil na moři loď v nesnázích se 69 migranty, zavolal pomoc a lovil dál. Po dvou...

Najdete na iDNES.cz