Bohoslužba a pak potyčky. Pravoslavní mniši chtějí udržet kyjevský klášter

  • 332
Mniši Ukrajinské pravoslavné církve, které ukrajinské úřady obviňují z vazeb na Moskvu, zůstávají i přes výzvy úřadů v kyjevském klášteře Kyjevskopečerská lávra. Ve čtvrtek dopoledne v nejposvátnějším místě ukrajinských pravoslavných křesťanů sloužili bohoslužbu. Úředníky, kteří mají areál převzít, dovnitř nevpustili. Kyjevský soud pak zamítl odvolání církve.

Slavný klášterní areál rozkládající se nad Dněprem je majetkem ukrajinské vlády. Stát ukrajinské ortodoxní církvi k 29. březnu vypověděl nájemní smlouvu, mniši ovšem neodešli. Metropolita Pavlo, představený kláštera, ve středu věřícím řekl, že mniši komplex neopustí, dokud v tomto sporu nerozhodne soud. Církev rozhodnutí úřadů u soudu napadla minulý týden.

Kyjevský soud ve čtvrtek odvolání proti rozhodnutí ministerstva kultury zamítl. Uvedl, že církev nebyla schopna doložit tvrzení, že opuštění kláštera by znamenalo ohrožení tamních prostor. Ve čtvrtek dopoledne mniši v areálu zapsaném na seznam UNESCO sloužili bohoslužbu, kterou vysílali živě na Facebooku.

Úředníci ministerstva kultury, kteří měli začít s přebíráním majetku, nebyli vpuštěni do areálu kláštera a někteří věřící se s nimi pouštěli do slovních potyček, uvedl zpravodaj stanice RFE/RL. „Stůjte tiše, pokorně, modlete se,“ vyzýval jeden z mnichů rozjitřené věřící, kteří se kolem lávry shromáždili. „Žádná komise tu nemůže nic dělat. Nemá k tomu povolení, žádné právo,“ cituje jeho slova portál Ukrajinska pravda.

Na místo se podle ruskojazyčného serveru BBC vrátí zase v pátek, v deset hodin ráno místního času (09:00 SELČ).

Boj o svaté srdce pravoslaví. Schizma v ukrajinské církvi spěje do finále

Metropolita také pohrozil božím trestem ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, který s vykázáním mnichů z kláštera už dříve vyjádřil souhlas. „Říkám vám, pane prezidente a celé té vaší smečce, že naše slzy nepadnou na zem. Padnou na vaši hlavu,“ apeloval představený pravoslavných mnichů s tím, že Bůh by Zelenskému ani jeho rodině tento čin neodpustil. Ministra kultury Oleksandra Tkačenka označil za „posedlého ďáblem“.

Tkačenko ve středu v televizi Suspilne řekl, že komise ve čtvrtek „začne pracovat na přebírání těch budov, které mají být převedeny do využití státu“. Podle vlády mniši porušili podmínky nájmu tím, že v 980 let starém komplexu provedli technické změny. Mniši to odmítají, jde podle nich jen o záminku, jak je z kláštera dostat.

Ukrajinská pravoslavná církev byla až do května loňského roku podřízena moskevskému patriarchátu, než se s Moskvou oficiálně rozešla a odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, nařízenou ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ukrajinské úřady však nadále podezírají tuto církev ze spolupráce s Moskvou. Církevní prostory loni několikrát prohledávala policie a tajná služba.

Kromě Ukrajinské pravoslavné církve působí v zemi také „národní“ Pravoslavná církev Ukrajiny, která v roce 2019 získala autokefální (samosprávný) status od ekumenického patriarchátu v Konstantinopoli (Istanbulu) a která v sobě sdružila trojici do té doby oficiálně neuznaných ukrajinských pravoslavných církví.

,

Atentát na Roberta Fica

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili v obci Handlová před kulturním domem, kde předtím zasedala slovenská vláda. Politika odvezli do nemocnice.

Video