Slováci si připomínají rok od Kuciakovy vraždy. Skandovali proti Ficovi

  • 137
Slováci v řadě měst po celé zemi vyšli do ulic na vzpomínková shromáždění na zavražděného novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenku Martinu Kušnírovou. Patrně nejvíce lidí přišlo na demonstraci v Bratislavě, kde dav skandoval také hesla proti expremiérovi a šéfovi nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) Robertu Ficovi.

„Dvanáct měsíců, které změnily Slovensko. Vražda Jána a Martiny nás vytrhla ze sladké nevědomosti. Po jejich smrti už nikdy nemůžeme říct, že jsme nevěděli, jaká silná může být nenávist, moc peněz a korupce. Nezapomeneme a neodcházíme,“ řekl z podia v Bratislavě jeden z organizátorů shromáždění z Iniciativy za slušné Slovensko Juraj Šeliga.

Otec zavražděného reportéra Jozef Kuciak z pódia vyjádřil vděk lidem, kteří přišli na náměstí dnes i v minulosti. 

„Chtěl bych poděkovat nejen za dnešek, ale za všechna setkání, která jste zde měli,“ řekl Kuciak starší, jehož doprovázela dcera. Dav čítající tisíce lidí odpověděl skandováním „Jsme s vámi“.

Iniciativa Za slušné Slovensko svolala shromáždění do více než tří desítek měst v zemi pod Tatrami a také do vybraných metropolí v zahraničí včetně České republiky. Již loni po Kuciakově vraždě, jejímž motivem podle policie byla reportérova investigativní práce, iniciativa uspořádala sérii demonstrací, které byly z hlediska účasti největšími od pádu komunismu v roce 1989.

Kromě demonstrací připravili občanští aktivisté a novináři u příležitosti výročí vraždy diskuse a také čtení Kuciakových novinářských textů.

Podle rodičů zavražděného Kuciaka někdo brání vyšetření případu

Policie loni na podzim zadržela a obvinila z vraždy Kuciaka a jeho partnerky čtyři osoby, vyšetřovatelé ale pátrají po hlavním objednavateli popravy.  Násilná smrt novináře, který byl podle policie zastřelen kvůli své investigativní práci, před rokem vyvolala v zemi politickou krizi, která vyústila v demisi šéfa nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie Roberta Fica z funkce premiéra.

Premiér Peter Pellegrini v prohlášení označil vraždu Kuciaka a Kušnírové za brutální akt a útok na svobodu slova. Zároveň vyslovil přání, aby vražda přestala rozdělovat slovenskou společnost. Místopředseda Směru-SD Pellegrini se stal předsedou vlády loni v březnu po Ficově demisi.

Podle opozice stojí Slovensko rok po vraždě zmiňované dvojice stále na rozcestí. „Jedině občané mohou v zemi vytvořit politické prostředí, ve kterém se mafiánům nebude dařit,“ uvedl šéf nejsilnější opoziční strany Svoboda a solidarita Richard Sulík. Dodal, že nadcházející prezidentské volby, volby do Evropského parlamentu i parlamentní volby v příštím roce jsou tři klíčové příležitosti, aby Slovensko vykročilo ze zmiňovaného rozcestí správným směrem.

Vzpomínalo se i v Praze

Na pražském Václavském náměstí se k tichému uctění památky Jána Kuciaka a jeho partnerky sešlo zhruba 500 lidí. Mnoho z nich položilo svíčky k fotografii partnerů a nápisům „All For Jan“ a „All For Martina“ u sochy svatého Václava. 

„Naší dnešní úlohou je produkovat neutichající veřejný tlak na politiky. Musí cítit, jak jim dýcháme na krk. Setkávejme se, mluvme spolu, diskutujme, přemýšlejme, zlepšujme a všechno to sdílejme na sociálních sítích, našich blozích a v médiích. Ukažme svoji sílu, která časem nevyprchává, ale sceluje se, formuje a znásobuje. Má to smysl, protože máme společnou vizi slušného Slovenska,“ uvedli organizátoři na facebooku události.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video