Kosovští Albánci v Kosovu kamenovali český autobus

  8:25aktualizováno  12:44
Skupina mladých kosovských Albánců ve středu odpoledne ve Visoke Dečani zaútočila kameny na český autobus. Jeli v něm čeští vysokoškolští studenti a členové petičního výboru, kteří v Česku pořádají demonstrace proti uznání nezávislého Kosova Českou republikou. Incident se obešel bez zranění.

Kosovští Albánci zaútočili na Čechy, kteří nesouhlasí s uznáním Kosova Českou republikou. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

V autobusu, který se stal terčem útoku, jel i děčínský zastupitel Jaroslav Foldyna, který iDNES.cz incident popsal: "Navštívili jsme klášter ve Visoke Dečani a v okamžiku, kdy jsme ho opouštěli, přišla zpráva o tom, že náš stát uznal nezávislost Kosova. Vrátili jsme se k autobusu, vyjeli jsme na náměstí, abychom se otočili."

Na náměstí byla podle Foldyny skupinka mladých lidí kolem patnácti šestnácti let, která začala po autobusu házet kameny. "Autobus má českou značku, jsou na něm nápisy v češtině, je jasné, odkud jsme," uvedl Foldyna.

"Policii jsme nevolali, nikomu se nic nestalo. Myslím, že šlo o výjimečný incident, všichni se k nám tady chovají slušně," řekl Foldyna. Podivil se jen nad tím, že kameny házeli právě Albánci, jejichž nezávislost naše republika uznala, a Srbové žádný incident nevyvolali.

Ani české ministerstvo zahraničních věcí nebylo o incidentu informováno. "Žádné zprávy nemám," řekla iDNES.cz jeho mluvčí Zuzana Opletalová.

Děčínský zastupitel vezl do srbské základní a mateřské školy v Orahovaci sešity a tužky. "Založil jsem nadaci, chci místním dětem pomoci k lepším životním podmínkám. Nyní prakticky žijí na tři sta metrech čtverečních," řekl Foldyna. "Stává se tady často, že konflikt vyprovokují děti, následně to řeší jejich rodiče," říká o etnicky problematické oblasti Orahovace.

Místní srbská základní škola funguje v bývalém kulturním domě. Děti se zde učí na směny, střídají se se studenty gymnázia. Škola pro albánské děti je podle Foldyny vybavena vším, co potřebují.

Orahovac leží na jihozápadě Kosova a mezi kosovskými Albánci a Srby trvá nevraživost. "Chvílemi nás doprovází policisté nebo příslušníci KFOR," uvedl Foldyna s tím, že se zde jinak mohou svobodně pohybovat.

Čeká je ještě návštěva etnicky rozděleného města Kosovská Mitrovica, kde chtějí organizovat protestní akci proti rozhodnutí české vlády uznat samostatnost Kosova, uvedla podle rozhlasu B92 zástupkyně Sdružení srbsko-českého přátelství Adrijana Markeševičová. - čtěte Česko uznalo nezávislost Kosova

Studenti z pražské a ústecké pedagogické fakulty, členové petičního výboru a Jaroslav Foldyna svou cestu po Kosovu ukončí v pátek, kdy se přes Bělehrad budou vracet do České republiky.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Souboj koncertů na venezuelské hranici. Mohl by vynést sto milionů dolarů

Lidé se scházejí na koncert Venezuela Aid Live na kolumbijské straně...

Boj o moc ve Venezuele se v pátek změnil na hudební klání. Do blízkosti venezuelsko-kolumbijské hranice se sjely...

Guantánamo možná poslouží pro další islamisty. Kromě z Al-Káidy budou z IS

Američtí vojáci vedou trestance ve věznici Guantánamo. (1. března 2002)

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa zvažuje, že by zahraniční radikály z bojů po boku teroristického...

Kolumbijské úřady vyhodí do povětří opevněný dům Pabla Escobara

Pablo Escobar s rodinou obýval nejvyšší patro této budovy mezi lety 1986 a...

Kolumbijské úřady v pátek srovnají se zemí Monaco, opevněnou vilu nechvalně proslulého drogového magnáta Pabla...

Najdete na iDNES.cz