Selhali jsme. Už i švédský král tepe strategii země v boji s koronavirem

  • 188
Švédský král Karel XVI. Gustav ve středu v rozhovoru u příležitosti konce roku prohlásil, že země zcela selhala v boji proti šíření koronaviru. Uvedl také, že množství lidí, kteří v souvislosti s covidem-19 zemřeli, je hrozné. Autoři švédské strategie proti koronaviru v posledních dnech připustili, že byli možná příliš benevolentní. Hlavnímu epidemiologovi rekordně klesla důvěra.

„Lidé ve Švédsku v obtížných podmínkách ohromně trpěli. Myslím na všechny, kteří se nemohli rozloučit se svými milovanými. Muselo to být traumatizující,“ prohlásil král v rozhovoru s televizní stanicí STV. „Myslím, že jsme selhali. Máme velké množství mrtvých, což je hrozné,“ dodal.

Na otázku, zda se bojí nakažení covidem, Karel XVI. Gustav, kterému je čtyřiasedmdesát, odpověděl bez okolků. „Je stále zjevnější, že koronavirus je onemocnění, které nechcete dostat,“ prohlásil podle stanice BBC

Královo vzácné pokárání přišlo poté, co dva hlavní švédské regiony Stockholm a Skåne oznámily, že musí odložit operace, které nejsou akutní, protože zdravotnictví nezvládá druhou vlnu pandemie.

„Zvládneme pohotovostní péči a péči o nemocné s covidem-19,“ řekl ve středu regionální zdravotní ředitel Skåne Alf Jönsson. „Ale stane se tak na úkor jiné zdravotní péče. Více než pětadvacet procent testů na koronavirus bylo v posledních dnech pozitivních,“ dodal.

Tegnell má rekordně nízkou důvěru

Stockholmský regionální ředitel pro zdravotnictví Björn Eriksson uvedl, že veškerá neurgentní péče bude odložena nejméně po 31. lednu. „Mojí povinností je nyní udělat vše, co je v mých silách, abych ulevil a pomohl zdravotnickému personálu. Musí to vydržet týdny až měsíce,“ popsal.

Nezvládli jsme ochránit seniory, uznalo Švédsko. Úmrtí v domovech je moc

Průzkum společnosti Ipsos ve čtvrtek ukázal, že veřejná podpora Andersa Tegnella, hlavního epidemiologa a autora benevolentní švédské strategie, klesla o 13 bodů na 59 procent. 

Důvěra v Agenturu pro veřejné zdraví klesla ze 68 procent na 52. Rekordně nízká je pak důvěra v úřady obecně, věří jim jen 34 procent obyvatel. 

Švédové se v rámci své strategie boje proti nemoci covid-19 snažili vyhnout nařizování roušek a uzávěr a jejich postup se tak liší od většiny ostatních zemí světa. Švédské úřady přijaly jen málo omezení týkající se uzávěr škol, restaurací či dalších podniků, ale zároveň vyzývaly lidi, aby omezili kontakty a dodržovali hygienická opatření.

Situace se blíží zlomu

Tegnell přesto tento týden trval na tom, že je příliš brzy na to říct, zda švédská strategie selhala. „Potýká se s tím téměř každá země,“ uvedl s tím, že ho rozsah druhé vlny překvapil a připustil, že se „situace v některých oblastech začíná blížit bodu zlomu“.

O kolektivní imunitu nám nikdy nešlo, je to mýtus, říká „švédský Prymula“

Švédsko, které má 10 milionů obyvatel, od začátku pandemie zaznamenalo 341 tisíc případů koronaviru. S covidem-19 pak v zemi zemřelo 7 802 lidí, což je výrazně více než v sousedních zemích.

Švédský premiér Stefan Löfven strategii boje proti covidu-19 brání, ale ve středu přiznal, že země nedokázala ochránit starší lidi. Nedostatečná péče o staré lidi a neodpovídající opatření totiž způsobily, že v zemi zemřelo v souvislosti s nákazou velké množství lidí v domovech důchodců.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video