Pacient s koronavirem leží na nosítkách před nemocnicí v paraguayském...

Pacient s koronavirem leží na nosítkách před nemocnicí v paraguayském Asunciónu. (24. května 2021) | foto: AP

Tolerance? Uzávěry? Jakýkoliv přístup je brazilské mutaci covidu jedno

  • 92
Tolerantní strategie v Uruguayi, v příkrém protikladu vůči přísné uzávěře v Argentině, paradoxně vedla ke stejnému výsledku: Obě země, společně se sousední Paraguayí, nyní zaznamenávají největší míru úmrtnosti na světě. Toto zjištění lze jen částečně vysvětlit nakažlivější brazilskou variantou, která je v těchto třech zemích dominantní.

V Uruguayi „lidé nevěří“ nakažlivosti viru, domnívá se lékař Francisco Domínguez. „Vidíte to v ulicích: Téměř nikdo nenosí roušku. Pokud tu nemají blízké v nemocnici, neuvědomují si to,“ říká Domínguez. 

Poté, co byla země s 3,6 milionu obyvatel chválena za příkladné zvládání pandemie, je dnes podle dat založených na oficiálních číslech na vrcholu počtu úmrtí na 100 tisíc obyvatel za posledních 14 dní (22,20 úmrtí). 

Zdravotníci přivážejí pacienta s koronavirem do nemocnice v Montevideu v Uruguayi. (21. května 2021)

Následují Paraguay (19,38 úmrtí na 100 tisíc obyvatel za 14 dní) a Argentina (14,92) a další latinskoamerické země: Kolumbie, Brazílie a Peru. Pro srovnání: Spojené státy, země s největším počtem úmrtí s covidem-19 na světě, mají nyní 2,45 úmrtí na 100 tisíc obyvatel za 14 dní.

Slabé vnímání rizika v Uruguayi lze vysvětlit dlouhým obdobím bez kontaminace, zatímco zbytek světa rozšiřoval omezení a potýkal se s přetížením center intenzivní péče. 

Země nebyla navzdory tlaku lékařské profese nikdy uzavřena. Aby udržel ekonomiku oslabenou nedostatkem příjmů z cestovního ruchu, prosazuje středopravý prezident Luis Lacalle Pou „odpovědnou svobodu“ občanů. 

Je pravda, že byly pozastaveny kulturní akce a školy i hranice země jsou od března uzavřeny, ale sportovní haly, restaurace a obchody fungují jako před pandemií.

Očkování začalo příliš pozdě

Vláda vsadila na očkování, které začalo pozdě. Ale navzdory svému intenzivnímu tempu - dokončené očkování má 28 procent populace a 47 procent dostalo jednu dávku - ještě neměla vakcinace tolik očekávaný dopad na křivku infekce a úmrtí jako v sousedním Chile.

Argentina v sobotu vstoupila do druhé přísné uzávěry po několika zákazech nočního vycházení a zavírání a otevírání obchodů. Na devět dní jsou nyní pozastaveny všechny aktivity, aby byl přibrzděn nebývalý denní průměr nových případů (30 tisíc) a úmrtí (500).

KOMENTÁŘ: Nezapomínejme na Jižní Ameriku. Dopady pandemie tu budou enormní

Nezodpovědné chování, pozdní přijetí přísných omezení a nedostatek vakcín vysvětlují nenasytnost této nové vlny, tvrdí Elisa Estenssorová, členka expertní skupiny, která radí vládě středolevého prezidenta Alberta Fernándeze. 

„Mezi obyvateli se nechovají všichni stejně, pokud jde o společenské setkávání nebo nenošení masek. Jedna část se chová podle pravidel, druhá je odmítá nebo se bouří,“ říká odbornice.

Lůžka jsou neustále plná

Zdravotní infrastruktura je na pokraji zadušení. V Neuquénu jihozápadě od metropole Buenos Aires musela Hellerova nemocnice, největší v provincii, zavřít své brány. 

V Durandově nemocnici v Buenos Aires „chybí lůžka a personál je vyčerpaný“, řekl zdravotník Héctor Ortiz. „Když se lůžko uvolní, tedy když někdo zemře, ihned je znovu obsazeno,“ dodal Ortiz.

Covid v Brazílii zabíjí děti víc než jinde, lékařům na ně nezbývají síly

V úterý se v několika městech konaly manifestace proti novému uzavření, které rozděluje zemi. Ta po třech letech recese zhoršené pandemií teprve začala projevovat známky oživení. 

Očkování postupuje pomalu, první dávku dostalo 8,7 milionu z 45 milionů obyvatel, tedy méně než 20 procent. Dokončené očkování má 2,4 milionu lidí.

Neodstatek zdravotnického materiálu

V sousední Paraguayi, která je chudší, je nedostatek zdravotnického materiálu a vakcín kritický. 

„Dnes tu máme seznam více než stovky Paraguayců, kteří čekají na přijetí na intenzivní péči“ a kterým se dostává „nedostatečné péče vzhledem k závažnosti“ jejich zdravotního stavu, stěžuje si epidemiolog Tomás Mateo Balmelli. 

Jako když spadne atomová bomba. Covid v Brazílii sílí, dopad bude globální

„Jsou to lidé, kteří umírají na židlích na chodbách nemocnic nebo ve svých domovech,“ říká Balmelli.

Jen tři procenta ze 7,3 milionu obyvatel Paraguaye jsou očkovány, služby intenzivní péče jsou plné a vláda konzervativce Maria Abda Beníteze prodloužila noční zákaz vycházení jen do 7. června.

Brazilce během pandemie zasáhla katastrofální chudoba: 

1. května 2021

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video