Italská policie kontroluje dodržování opatření nedaleko Palerma na Sicílii....

Italská policie kontroluje dodržování opatření nedaleko Palerma na Sicílii. (24. března 2020) | foto: Profimedia.cz

Italská mafie za pandemie vzkvétá. Investuje v pohřebnictví, nabízí půjčky

  • 86
Přestože koronavirová opatření italské mafii zkomplikovala její tradiční podnikání, jako je obchodování s drogami nebo prostituce, okamžitě se chopila nových příležitostí a rozšířila své pole působnosti. Italští úředníci čelí rostoucímu vlivu klanů zejména na jihu země. Zločinci v době krize nabízejí úvěry krachujícím podnikům, obchodují se zdravotnickými pomůckami či investují do prádelen.

Začátkem dubna prošel sicilskou Messinou pohřební průvod čítající několik desítek lidí, což je v rozporu s opatřeními proti šíření koronaviru v Itálii. Smuteční hosté ale nevzdávali poctu jen tak někomu, nýbrž sedmdesátiletému členovi nechvalně proslulého mafiánského klanu Cosa Nostra.

Předseda regionálního výboru pro boj proti mafii Claudio Fava incident označil za skandál a urážku těch, kteří kvůli pandemii ztratili příbuzné. Zákaz pohřbů je součástí omezení od začátku března. Fakt, že se procesí na Sicílii odehrálo, vypovídá o skutečné moci a beztrestnosti mafie v některých částech Itálie.

Podle expertů se mafiánským rodinám daří z koronavirové pandemie profitovat, a to zejména na jihu Itálie. Zajišťují totiž každodenní nezbytnosti v chudých čtvrtích, podnikům na pokraji bankrotu nabízejí úvěry a plánují odčerpání nemalé části peněz z miliardových stimulačních fondů.

Nejmocnější italská mafie 'Ndrangheta, jejíž působištěm je region Kalábrie, ovládá až osmdesát procent obchodu s kokainem v Evropě. Ačkoli pandemie distribuci drog ztížila, také tento klan se omezením přizpůsobil.

Mafie je zakořeněná v ekonomice

„Využívají nedostatečného dohledu a vymáhání práva na letištích a v přístavech,“ říká Roberto Saviano, autor publikace o neapolské mafii Camorra. Mafie se ale nezabývá jen obchodem s drogami, je hluboce zakořeněná v ekonomice. Ačkoli jedna část jejího byznysu nyní strádá, jiné naopak vzkvétají.

Pohřeb člena mafie na Sicílii:

Šéf italské policie Franci Gabirelii pro stanici CNN uvedl, že mafie stihla zakotvit v oblastech, kterých se omezení tolik nedotkla, například v potravinovém řetězci, distribuci léků a zdravotnického vybavení nebo silniční dopravě.

„Investují do pohřebních ústavů, do prádelen v nemocnicích, úklidových společností, čerpacích stanic nebo doručovacích firem,“ říká Saviano. „Do konce krize mohou zločinecká sdružení znečistit ekonomiku a kontrolovat společnosti, které dosud neinfiltrovala,“ souhlasí Gabrielli.

Minulé krize podle expertů ukázaly, že mafie dokáže rychle přesouvat peníze mimo bankovní systém a požaduje po lidech méně záruk než banky. Půjčování peněz společnostem v nouzi a jejich postupné převzetí je osvědčenou praktikou těchto klanů. Zvláště zranitelné jsou nyní restaurace a hotely.

Mafie v chudších čtvrtích zdarma rozdává jídlo:

Stát nesmí povolit, jinak prohraje

Podle Gratteriho si zločinecké organizace takovým chováním budují loajalitu. „Pokud se stát neukáže jako efektivní, může se stát, že se mafie bude prezentovat jako lepší model a požádá o návrat laskavosti ve volbách,“ říká.

Novinář Salvo Palazzolo z deníku La Repubblica dostal několik výhrůžek smrti poté, co napsal, že mafie v chudých čtvrtích na Sicílii rozdává jídlo. „V této chvíli je Cosa Nostra v Palermu velmi silná. Má ohromnou likviditu a moc dobře ví, jak se před lidmi ukázat jako alternativa ke státu,“ říká Palazzolo.

Italská vláda o takovém nebezpečí dobře ví. Varovala proto regionální vedení a zřídila fond potravinových poukázek ve výši 400 milionů eur a místním starostům přidala další 4,3 miliardy eur. Proti mafii to však budou mít těžké. Ta se totiž podle Saviana pokusí naverbovat nově nezaměstnané jako pěšáky.

Na jihu Itálie rostlo napětí, lidem došly peníze:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video