Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová se účastní videokonference ku...

Švédska ekologická aktivistka Greta Thunbergová se účastní videokonference ku příležitosti Dnu Země. Kromě environmentálních témat probírala i koronavirovou krizi. (22. dubna 2020) | foto: AP

Televize čelí kritice, že pozvala Gretu do debaty expertů o koronaviru

  • 299
Na sociálních sítích se strhla bouře poté, co americká stanice CNN oznámila švédskou ekologickou aktivistku Gretu Thunbergovou jako jednu z diskutujících do panelu o koronavirové krizi. Uživatelé sociálních sítí se tážou, jakou má Thunbergová odbornost. Aktivistka se hájila, že nikde sama sebe neoznačovala za expertku.

CNN avizovala, že čtvrteční panelové diskuze se kromě ekologické aktivistky zúčastní i specialista CNN na zdravotnická témata, neurolog Sanjaj Gupta, bývalá ministryně zdravotnictví USA Kathleen Sebeliusová a bývalý ředitel Centra pro kontrolu a prevenci nemocí Richard Besser.

Na sociálních sítích to vyvolalo značný údiv. „Rozumím tomu, ale tohle je panel pro přední klimatické experty. Klimatická aktivistka se lépe hodí pro odlišný panel,“ napsal např. novinář magazínu New York Jashar Ali.

Značně ironicky se k záležitosti vyjádřil syn amerického prezidenta Donald Trump mladší. „Greta Thunbergová má pozoruhodnou kariéru. Jako teenagerka je nyní světově uznávanou specialistou na infekční choroby a epidemioložkou a vůdčím vědeckým hlasem, pokud jde o globální klimatickou politiku. Wow, to je působivé,“ napsal na svém Twitteru.

Aktivistka našla i zastánce. Podle některých jsou výtky proti Thunbergové známkou sexismu a pozvání mužů bez dostatečné odbornosti nikdy takové pobouření nevyvolalo.

Britský levicový deník The Guardian tvrdí, že Donald Trump mladší je poslední, kdo by měl Thunbergovou kritizovat, protože sám se rád vyjadřuje k věcem, kterým nerozumí a spolu se svým otcem zpochybňuje vědeckou komunitu.

List se přidává k obhájcům aktivisty, podle nichž si jako jedna z hlavních mluvčí mladé generace zaslouží místo u panelového stolu. Podle listu jí navíc globální status dává unikátní příležitost poukázat na nebezpečí nákazy, což je zvláště podstatné vzhledem k faktu, že právě mladí lidé virus často podceňují.

Nejsem expertka, hájí se Thunbergová

Ke kauze se ve čtvrtek vyjádřila samotná Thunbergová. „Nejsem odbornice. Jsem aktivistka. Jediní lidé, kteří tvrdí, že jsem „odbornice“, jsou ti, kteří se mi chtějí vysmívat,“ napsala na svůj Twitter. „Mým poselstvím bylo vždy se sjednotit za vědou a poslouchat odborníky.“

Aktivistka ve čtvrteční diskuzi CNN řekla, že svět by si měl uvědomit, že „během jakékoliv krize jsou to pokaždé ti nejzranitelnější, kteří jsou nejvíce zasaženi“. Jedná se o lidi v nejchudších částech světa, zvláště pak ty, co se nachází v konfliktních zónách a uprchlických táborech, upřesnila aktivistka.

Thunbergová varovala, aby se kromě starších lidí nezapomínalo i na děti. „Ano, (koronavirová krize) hodně zasahuje starší lidi, ale musíme si též pamatovat, že to je taktéž krize práv dětí, protože děti jsou nejvíce zranitelné,“ uvedla Thunbergová.

V březnu Thunbergová napsala na svém Instagramu, že zřejmě prodělala nákazu koronavirem. Po návratu z Bruselu se cítila špatně, na test však neměla nárok. Uchýlila se proto do dvanáctidenní izolace.

Vzali jste mi moje dětství a sny, prohlásila Thunbergová na summitu:

23. září 2019


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video