Italský voják na silnici u města Castiglione d'Adda, které bylo kvůli...

Italský voják na silnici u města Castiglione d'Adda, které bylo kvůli koronaviru uzavřeno do karantény (27. února 2020) | foto: Reuters

Dezinfekce za sedm tisíc, maska za pět. Šejdíři vydělávají na koronaviru

  • 183
Příležitost dělá zloděje. Staré přísloví se znovu potvrdilo v Itálii, která hlásí největší výskyt koronaviru v Evropě. Rychle se zde vyrojili podvodníci, kteří se snaží vydělat na panice z nemoci. Někteří nabízejí předražené zdravotnické potřeby, jiní se vydávají za pracovníky Červeného kříže a okrádají lidi.

Počet nakažených koronavirem v Itálii stoupl již na 655, mrtvých je sedmnáct. Na jedenáct měst uvalila vláda karanténu. Lidé na severu země skupují roušky a dezinfekční gely, které už v mnoha obchodech nejsou k dostání. 

Na internetovém tržišti eBay jeden prodejce v úterý nabízel litr dezinfekce za 300 eur, což je v přepočtu přes 7 600 korun. Na internetu to okamžitě spustilo příval vtipů. „Vyměním pět litrů antibakteriálního gelu Amuchina za Audi RS 5 z roku 2019,“ žertoval jeden z uživatelů. „Pokud to bude model z roku 2016, přidejte 65 000 eur.“

Italské sdružení na obranu spotřebitele Codacons potvrzuje, že ceny některých produktů rostou do astronomických výšek. Malá lahev gelu Amuchina podražila o 650 procent na 22,5 eura. Rouška před vypuknutím paniky z epidemie stála deset eurocentů, dnes vyjde na 1,8 eura.

Na Amazonu se dokonce objevil inzerát na balení pěti dýchacích masek s ventily za 189 eur (asi 4 800 korun), které jsou podle popisu „perfektní proti koronaviru“. 

Vláda zvažuje regulaci cen

„Je to hanebné spekulování za účelem vydělat na lidském strachu,“ odsoudilo to sdružení na obranu spotřebitele. Podle agentury AFP už podalo stížnost na policii a žalobce v Římě vyzvalo k zablokování internetových stránek s předraženými nabídkami.

Epidemie nového koronaviru

„Pokud giganti internetového obchodování nebudou stránky zapojených do spekulací automaticky blokovat, tak se na tomto podvodu sami podílejí,“ stojí v prohlášení Codacons. Žalobci v Miláně už oznámili, že prověřují „spekulativní manévry“ jako například hromadění zásob určitých produktů s cílem zvednout ceny.

„Zvažujeme možnost zavést regulaci cen masek a dezinfekčních prostředků, aby se zamezilo neodůvodnitelnému růstu cen,“ uvedla Laura Castelli z italského ministerstva hospodářství.

Na Apeninském poloostrově se v souvislosti s chorobou Covid-19 objevil ještě jeden nepěkný fenomén. Zloději, kteří se vydávají za pracovníky Červeného kříže či členy civilní ochrany, se pod záminkou testování vetřou lidem do bytu a pak je okradou. 

23. února 2020

Červený kříž vydal prohlášení, že jeho zdravotníci testy v bytech neprovádějí a vyzval Italy, aby v případě setkání s podvodníky neprodleně informovali policii.

Objevili se také šarlatáni, kteří nabízejí „zázračné léky“ proti koronaviru. „Na internetu nabízejí homeopatické či naturopatické produkty, které údajně slouží jako prevence před nákazou koronavirem nebo ji léčí,“ vysvětluje hygienik Pier Luigi Lopalco z univerzity v Pise. „Tyto produkty nejsou účinné,“ dodává.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video