Londýnský policista na koni před budovou Bank of England, centrální bankou...

Londýnský policista na koni před budovou Bank of England, centrální bankou Velké Británie (31. března 2020) | foto: Reuters

Británie hlásí přes 500 úmrtí za den. Premiér Johnson zůstává nemocný

  • 74
V Británii zemřelo na COVID-19 za posledních 24 hodin dalších 569 lidí, což je zatím nejvyšší jednodenní bilance. Vláda stále čelí kritice kvůli pomalému testování a premiér Boris Johnson pořád vykazuje mírné symptomy nemoci. Z karantény chtěl přitom vystoupit už v pátek.

Celkový počet obětí nákazy v Británii vystoupal na 2 921, koronavirus se potvrdil již u 33 718 pacientů.

Dosavadní počínání vlády kritizují média napříč politickým spektrem, seriózní listy i ty bulvární. Obzvláště pozoruhodné jsou podle komentátorů výtky v případě The Daily Telegraph, jenž kdysi premiéra Borise Johnsona zaměstnával a který je současné konzervativní vládě značně nakloněn.

„Otázky bez odpovědí,“ znělo ale jeho čtvrteční hlavní sdělení z titulní strany. Levicový bulvární list Daily Mirror píše o „katastrofě“, The Times zase o „chaosu“ v testovací strategii.

Ve středu britské ministerstvo zdravotnictví informovalo, že za úterý bylo v zemi provedeno 9 793 testů na přítomnost koronaviru. 

Média poukazují zejména na propastný rozdíl oproti Německu, kde se vzorky prověřují tempem 500 tisíc za týden. Při přepočtu na počet obyvatel ale Británie výrazně zaostává i za Českou republikou.

I britské kapacity postupně rostou, ovšem ne tak rychle, jak nedávno vláda naznačovala. Obzvláště vážným problémem je prověřování potenciálních nakažených z řad zdravotníků, kteří často musí odcházet do karantény a dál tak oslabují mimořádně vytížený systém.

„550 tisíc zaměstnanců NHS, jen dva tisíce otestovaných,“ shrnul středeční údaje ve čtvrtečním titulku bulvární list Daily Mail. Deník The Guardian vysvětluje, že čísla se týkají zdravotníků „v první linii“.

Masivně rozšiřujeme testování, tvrdí Johnson

Předseda vlády na kritiku reagoval už ve středu večer ujištěním, že „masivně rozšiřujeme testování“. „Chtěl bych teď zdůraznit otázku testování, protože je nesmírně důležitá. Jak říkám už týdny a týdny, tohle je způsob, jakým rozluštíme rébus v podobě koronaviru, tohle je způsob, jakým jej nakonec porazíme,“ uvedl ve videu zveřejněném na Twitteru. 

Premiér jej natočil v bytě v Downing Street, kde je izolován od pátku poté, co měl sám na koronavirus pozitivní test. Ačkoli premiér měl karanténu původně opustit  už tento pátek, jeho mluvčí ve čtvrtek naznačil, že se tak stane o něco později. Konečné rozhodnutí učiní na základě doporučení lékařů a odborníků.

Premiérův záměr držet se v izolaci jen po sedm dní kritizovala již dříve labouristická poslankyně Rosena Allinová-Khanová. Ta Johnsona vyzvala, aby v karanténě zůstal další týden a strávil tam celkem 14 dní, jak doporučuje Světová zdravotnická organizace (WHO).

Opožděné kroky úřadů a příliš přísná regulace

Agentura Reuters souhlasí s Johnsonovým hodnocením, že testování je klíčem k úspěchu v boji proti nemoci COVID-19, podotýká však, že oficiální prohlášení ohledně britských statistik si v některých případech protiřečila.

Pokud jde o příčiny relativně pomalého postupu, skloňují se v britských médiích opožděné kroky úřadů i příliš přísná regulace daného procesu.

The Daily Telegraph informoval o novém plánu ministra zdravotnictví Matta Hancocka, který počítá se zapojením soukromého sektoru či nasazením nových testů na protilátky v těle. 

Tato metoda by mohla zpětně odhalit skutečný rozsah nákazy v zemi. Uvedený list ovšem nevidí jako příliš pravděpodobné, že by se Británie v polovině měsíce dostala na úroveň 25 000 testů za den, což je nový deklarovaný cíl vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video