ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Botanická zahrada Liberec

Manželé se otrávili čistidlem akvárií, vypili ho ze strachu před koronavirem

  • 177
V Arizoně zemřel muž poté, co vypil přípravek na čištění akvárií. S manželkou si ho namíchali jako prevenci před koronavirem. Zaměnili přísadu chlorochin s lékem, který může pomoci pacientům s chorobou COVID-19. Slyšeli to na brífinku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten uvedl, že je chlorochin oficiálně schválený. Což není.

Šedesátnice z Arizony se 19. března dívala na Trumpovu tiskovou konferenci o dalším postupu v léčbě pacientů s koronavirovou infekcí. Prezident na ní radostně oznamoval průlom v medicíně, a sice že Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil látku chlorochin jako možný lék choroby COVID-19. 

„Je to běžný lék na malárii, užívá se také na silnou artritidu. Známe ho už dlouhou dobu a je velmi mocný. Hezké na tom je, že tu je už dlouho, takže víme, že pokud s ním věci nepůjdou podle plánu, nikoho nezabije,“ řekl podle přepisu na stránkách Bílého domu

Název chemikálie byl ženě povědomý. „Zahlédla jsem to na polici a pomyslela si: ‚Hej, není to ta věc, o které mluvili v televizi?‘“ popsala pro stanici NBC Američanka, která si přála zůstat v anonymitě. 

Trump měl pravdu v tom, že se chlorochin využívá k léčbě malárie a dalších nemocí. Koronavirová infekce mezi ně ovšem stále oficiálně nepatří. Úřad FDA také informaci o schválení chlorochinu pro tento účel okamžitě popřel. Léčba ještě není schválená, protože musejí proběhnout klinické testy.

To už se ovšem k divačce tiskovky nedostalo. A látkou, kterou měla doma, navíc ani nebyl medicínský chlorochin, nýbrž fosfát chlorochinu, který chovatelé akvarijních rybek používají proti parazitům. I žena dřív měla kapry koi a přípravek jí doma zbyl.

VIDEO: Od hoaxu k pandemii. Jak Trump měnil názor na koronavirus

„Měli jsme strach, že onemocníme,“ vysvětluje, proč se s manželem rozhodla učinit krok, který brzy následoval. Chemikálii pro ryby smíchali s vodou a vypili. Doufali, že je to ochrání před nákazou. Během půl hodiny se oběma udělalo nevolno. Cítili horko, byli malátní a začali zvracet. 

„U manžela se objevily potíže s dýcháním, chtěl mě držet za ruku,“ vzpomíná zdrcená seniorka. Její muž krátce po převozu do nemocnice zemřel, ona sama je ve vážném stavu. 

Všechny ostatní teď varuje, aby poslouchali odborníky. „Buďte opatrní a raději zavolejte svému lékaři. Cítím bolest, ze které se už nikdy nevzpamatuji,“ dodává. Odborníci z místní nemocnice pak uvedli, že chápou, že za panující nejistoty okolo nákazy se lidé snaží najít nové cesty k prevenci či léčbě nákazy, ale samoléčení není způsob, jak tohoto cíle dosáhnout.

Trumpova slova dolétla až do Nigérie, před lékárnami jsou fronty

Pár z Phoenixu ovšem není jediný, koho Trumpova slova naděje zasáhla. Dolétla až do Nigérie, kde po chlorochinu okamžitě začala růst poptávka. Fronty zájemců pak zvedly i ceny této chemikálie. Televize CNN odkazuje na svědka, podle kterého v lékárně v jeho sousedství zdražil chlorochin během pár minut o 400 procent.

„Tamní lékárník zná trh, a tak každému příchozímu zákazníkovi povídal: Víte, Donald Trump řekl, že tahle věcička léčí koronavirus,“ popsal lagoský právník Kayode Fabunmi. Nejméně tři lidé skončili s otravou v nemocnici, což úřady v Lagosu přimělo vydat varování před samoléčbou chlorochinem. 

Kokain ani alkohol před koronavirem neochrání, varují své obyvatele vlády

„Neexistují jasné důkazy o tom, že by byl účinný v prevenci před koronavirovou infekcí nebo v její léčbě,“ vysvětlilo ministerstvo zdravotnictví. Tamní zaměstnankyně Ore Awokoya pro agenturu AFP uvedla, že už před výrokem amerického prezidenta byl chlorochin v některých částech země vyprodaný.

Na sociálních sítích totiž už pár dní předtím kolovaly zprávy o zázračném účinku čistidla akvárií v boji s nákazou. „Ale poté, co o tom promluvil Trump, lidé před lékárnami vytvořili obří fronty,“ dodala. V Česku už na konci února Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varoval před neuváženým užíváním léků s chlorochinem.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video