Korejští představitelé podepsali první dohodu

- Představitelé Severní a Jižní Koreje Kim Čong-il a Kim Te-džung podepsali na summitu v Pchjongjangu první dohodu. Pět hlavních bodů podepsaného dokumentu se týkají usmíření obou států, spolupráce, spojování rodin rozdělených od korejské války z let 1950 až 1953, a opatření, která by měla vést k sjednocení Severní a Jižní Koreje.

"Ovzduší jednání bylo velmi příjemné," uvedl v Soulu náměstek jihokorejského ministra pro národní sjednocení Jang Jong-sik. "Oba vedoucí činitelé jednali o všech otázkách dvou korejských států velmi upřímně," dodal.

Střípky kolem summitu

Při oficiální večeři, která se konala v úterý v Pchjongjangu, Kim Čong-il uvedl: "Modlím se za štěstí pro prezidenta Kim Te-džunga a za nezávislost a mírové sjednocení národa, které je po dlouhou dobu toužebně vyhlíženo sedmdesáti miliony Korejců."
Největší jihokorejský deník Čoson Ilbo uvádí, že podle jeho zdrojů uvnitř korejské delegace by se úterní schůzka měla zaměřit především na otázky rozšiřování ekonomické spolupráce a Jihem prosazované uskutečnění setkání příslušníků korejských rodin rozdělených během korejské války. Otázka nastolení trvalého mírového uspořádání na korejském poloostrově by se měla dostat na pořad jednání později.
Zmíněné otázky by měl Kim Te-džung začít projednávat s předsedou stálého výboru nejvyššího lidového shromáždění Kim Jong-namem, který oficiálně zaujímá druhé místo v severokorejské vládní hierarchii. Setkání s Kim Čong-ilem je naplánováno na odpoledne.
Severokorejský tisk věnuje summitu velkou pozornost. Orgán komunistické Severokorejské strany práce Rodong sinmun a vládní noviny Mindžu Čoson shodně věnovaly čtyři ze svých dnešních šesti stran popsání Kim Te-džungova příletu do Pchjongjangu a jeho první schůzce s předsedou Kim Čong-ilem.
Jihokorejská delegace odmítla potvrdit už dříve zveřejněnou zprávu, že by se obě strany k sobě přiblížily v názorech při projednávání případného zavedení „horkých linek“ mezi Soulem a Pchjongjangem.

Jakub Svoboda, spolupracovník iDNES

Severokorejský vůdce překvapuje humorem
Stalinistický vůdce Severní Koreje na začátku středečního jednání překvapil svět žerty a smíchem. Kim Čong-il v šedém oděvu ve stylu Mao Ce-tunga podle přítomných jihokorejských novinářů pevným hlasem řekl, že summit odhalil lživost obrazu samotáře, který o něm vytvořili zahraniční sdělovací prostředky.

"Lidé ze Západu byli podle všeho velmi zvědaví, proč žiji jako poustevník. A nyní, když jste sem přicestoval, již našli odpověď," prohlásil. "V západních zprávách se tvrdí, že návštěva prezidenta Kima mi pomohla z izolace," dodal a jeho protějšek i další jihokorejští a severokorejští činitelé propukli v smích.

"Zdá se, že víte všechno," odpověděl Kim Te-džung, který se tvářil vážněji.

Kim Te-džung, provázený manželkou I Hi-ho, stotřicetičlennou oficiální delegací a 50 jihokorejskými novináři, má zůstat v Severní Koreji do čtvrtka. V jeho doprovodu jsou mimo jiné ministři pro národní sjednocení, financí a hospodářství, kultury a cestovního ruchu.

Mezikorejský summit, první od rozdělení Korejského poloostrova na konci druhé světové války, je považován za největší diplomatických průlom ve vztazích mezi oběma zeměmi. Ty svou válku v roce 1953 ukončily jen dohodou o příměří, nikoli mírovou smlouvou.

Jak to vypadá v tiskovém středisku

Tiskové středisko je otevřeno dvacetčtyři hodiny denně, živé vysílání je přerušováno pravidelnými tiskovými konferencemi, na kterých náměstek ministra pro sjednocení Jang Jong-sik odpovídá na konkrétní dotazy přítomných novinářů.
Situaci v Pchjongjangu monitoruje v soulském press centru 5O3 zahraničních novinářů ze 173 médií 21 zemí. Akreditováno je též 772 členů ze 116 domácích zpravodajských štábů.

ZPRÁVY ZE SEVEROKOREJSKÉHO TISKU

Hlavní severokorejské noviny Rodong sinmun a Mindžu Čoson označily summit za "ejdůležitější posun v historii rozděleného korejského národa, která je stará pět tisíc let". První stisk rukou obou korejských státníků nazvaly "výynamnou událostí, jež jasně ukázala na neutuchající vůli lidu dosáhnout sjednocení cestou nezávislosti". Cestou nezávislosti přitom míní bez vlivu velmocí, což v severokorejském politickém slovníku znamená především "bez přítomnosti amerických jednotek v Koreji".

Noviny otiskly zprávu, že jihokorejský prezident Kim Te-džung dal krátce po příletu k dispozici písemné prohlášení svého prvního projevu na území KLDR. Jeho obsah ale ze shora kontrolovaný tisk nezveřejnil.

OHLASY ZE SUMMITU

Zájem obyvatel Soulu o probíhající summit postupně narůstá.
Nepochybně má na tom bezprostřední vliv i přímý přenos jihokorejských televizí, díky kterému mohou Jihokorejci pozorně sledovat průběh jednání v Pchjongjangu. Přenos je pro Západ historicky prvním naživo vysílaným svědectvím z KLDR, ve kterém vystupuje severokorejský vůdce Kim Čong-il. Odborníci na pchjongjangský režim pokládají summit za vynikající příležitost pro poznání „tajemného Kima“.

Naděje místních lidí se upínají k hlavním protagonistům rozhovorů, jejichž shoda by umožnila shledání příslušníků rodin, před půl stoletím drasticky rozdělených občanskou válkou.
"Celá má rodina pochází z Jihu, osobně se mě to netýká, nicméně věřím, že se rodiny zase spojí," řekla prodavačka na ulici Čong Un-suk.
Sjednocení většina dotázaný Jihokorejců nepovažuje za aktuální věc. "Je to pouze první krok na dlouhé cestě," řekl vysokoškolský student I Čin-man, "při pohledu na historii vzájemného německého dialogu před pádem berlínské zdi považuji za reálné sjednocení za dvacet, možná třicet let."
Prezident Kim Te-džung se nechal slyšet, že by rád přivítal předsedu Kim Čong-ila v Soulu při případném druhém kole jednání.

Jakub Svoboda, spolupracovník iDNES

iGLOBE: Informace o KLDR a Korejské republice.

Kim Te-džung s manželkou při prohlídce Pchjongjangu, 13. 6. 2000

Státníci korejských republik na letišti. (13. června 2000)

Kim-Ilova přítomnost vyvolala překvapení, protože vůdce možná ještě na letišti státní návštěvu nevítal. (13. června 2000)

Projíždějící kolona vozidel z letiště. V pozadí je vidět ohromný okřídlený kůň "Čhollima", což v korejštině znamená "kůň deseti tisíc mil". Symbolizuje na památníku Kim Ir-senovu ideologii Čucche. To je ideál všestranné soběstačnosti KLDR vůči okolnímu světu. Za koněm stojí velká pozlacená socha Kim Ir-sena, který vyhlíží světlé zítřky. Říká se, že Severokorejci střídali zlatou sochu za bronzovou, když měli různé ekonomické problémy v minulosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video