Kontroly na hranicích skončí na Silvestra 2007

  12:55aktualizováno  17:03
Česko a dalších osm nováčků Evropské unie vstoupí do schengenského prostoru k 31. prosinci 2007. Rozhodli o tom ministři vnitra EU na schůzce v Bruselu. Kontroly na letištích skončí až v březnu 2008.

EU, Unie, Evropa | foto: Profimedia.cz

INFOGRAFIKA:
Země schengenské dohody

Vstup do Schengenu znamená, že při cestách do zahraničí odpadnou kontroly na hranicích. Budky, v nichž za komunismu sedávali obávaní příslušníci pohraniční kontroly, se začnou vyprazdňovat a osiří.

K poslednímu prosinci 2007 vstoupí do bezhraničního prostoru všichni noví členové Unie kromě Kypru. Ten se z vlastní vůle připojí až po zavedení nového informačního systému SIS II.

"Je to historické rozhodnutí," řekl po jednání český ministr vnitra Ivan Langer. "Znamená to, že Evropa přestane být rozdělena na dvě části, na země a
občany první a druhé kategorie," citovala ho ČTK.

Průtahy s technikou
Podle původního plánu měly státy, které do EU vstoupily předloni v květnu, rozšířit schengenský prostor už v říjnu 2007.

Jenže tento termín se ukázal jako nereálný. Na straně Evropské komise i většiny států totiž nastaly průtahy s přípravou nového počítačového systému SIS II, který bude daleko modernější než současná databáze SIS I. "Dvojka" obsáhne mnohem více informací o hledaných lidech či kradených autech a navíc bude pracovat s biometrickými údaji.

Unie zprvu počítala s tím, že se nováčci zapojí rovnou do SIS II. A tak byli bruselští úředníci ještě před pár měsíci skálopevně přesvědčení, že se rozšíření Schengenu odkládá minimálně o dva roky.

"Pro zavedení systému SIS II není stanoven žádný pevný termín. Problémy s ním spojené jsou tak velké, že ani výhled do roku 2009 nemusel být konečný. Popravdě řečeno, kdyby dnes nebyl schválen Silvestr 2007, neměli bychom vůbec nic jisté," řekl iDNES.cz mluvčí české mise v Bruselu Jan Vytopil.

Jenže s dlouhými průtahy se noví členové unie nechtěli smířit. Svým občanům slíbili rušení hranic v říjnu 2007 - a spustili kampaň za dodržení termínu.

Portugalci přišli s kompromisem
Nakonec se podařilo prosadit řešení, které se zprvu zdálo málo pravděpodobné: začlenění nových zemí do stávajícího (ale zmodernizovaného) policejního systému SIS I do doby, než bude možné spustit ten nový. S tímto návrhem přišlo v říjnu Portugalsko.

Před dnešní dohodou ministrů bylo potřeba zlomit odpor Velké Británie, která se zásadně postavila proti modernizaci stávající databáze SIS I. Nové členské země nakonec Londýnu nabídly, že se podělí o britský a irský podíl na modernizaci.

Českou republiku tak vstup do Schengenu přijde asi na 200 milionů korun, uvedl ministr vnitra Langer. Nejde však o ztracenou investici. "Kdybychom museli ještě další roky držet na hranicích kontroly, tak by nás to stálo ještě víc,“ řekl jeden z českých expertů zabývajících se Unií.

Schengenský systém začal fungovat v březnu 1995. V současnosti zahrnuje patnáct států. Jde o původní členy EU (kromě Velké Británie a Irska) a dvě nečlenské země - Norsko a Island.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Evropa Trumpově poslu netleskala, přesto je bezmocná, píše o Mnichovu tisk

Americký viceprezident Mike Pence se zúčastnil mnichovské bezpečnostní...

Rozpory mezi Spojenými státy a Evropou se na mnichovské bezpečnostní konferenci vyjevily i v symbolické rovině....

Jít na potrat v Turecku je těžké. Musí se nás rodit víc, hřímá Erdogan

Turecké ženy v roce 2012 protestovaly proti plošnému zákazu potratů.

Ačkoli je umělé přerušení těhotenství v Turecko legální a jeho podmínky jsou pevně dané zákonem, veřejné nemocnice...

Japonci navrhli Trumpa na Nobelovu cenu. O nominaci je žádali Američané

Donald Trump mluví k vojákům USA  na základně Al Asad v Iráku při jeho...

Japonský premiér Šinzó Abe nominoval loni na podzim na Nobelovu cenu za mír amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz