Kuvajťan bojuje proti kritice islámu komiksem. Štve Západ i radikály

  19:10aktualizováno  19:10
Proti démonizaci islámu je možné bojovat různými způsoby. Jednu z nejobtížnějších cest si zvolil kuvajtský psycholog Naíf al-Mutawa. Opustil lukrativní kariéru a vrhl se na tvorbu komiksů výhradně s muslimskými superhrdiny, kteří kážou skutečnou podobu Koránu. Chce tak skrze vyprávění příběhů zabránit radikalizaci mládeže.

Komiks The 99 má ukázat pravou tvář islámu plnou míru a porozumění. | foto: Profimedia.cz

Před více než deseti lety zažil Naíf al-Mutawa moment, který mu radikálně změnil život. Seděl na zadním sedadle jednoho z tisíců klasických londýnských taxíků. Usměvavý Kuvajťan tehdy měl dva tituly z psychologie a v ruce také čerstvý doktorát. Vše z věhlasných evropských a amerických univerzit.

Mohl zůstat u pohodlné kariéry, která by mu přinesla prestiž i bohatství. On se však rozhodl změnit pohled světa na islám. O dobru kritizovaného náboženství však nechtěl hlásat tradičním způsobem.

Al-Mutawa vždy miloval komiksy. Ty klasické, se superhrdiny. A právě na zaprášeném sedadle taxíku se mu tyto dva světy spojily. V ten moment se začal rodit komiks The 99, kde superhrdiny z dílen komiksových gigantů Marvel a DC Comics nahradili hrdinové s 99 jmény a přednostmi Alláha.

Síla, štědrost, oduševnělost. Tím vším zástup postav bojuje proti padouchovi jménem Rughal, který zprvu zosobňoval Usámu bin-Ládina, s trochou představivosti však může reprezentovat i aktuální hrozbu Islámského státu.

Zkušený psycholog a začínající komiksový scenárista v rekordně rychlém čase založil vlastní komiksové vydavatelství Teshkeel Comics, jehož hlavní zbraní na trhu měl být právě komiks The 99, píše server The Independent. Jako první vyšel v roce 2007 v rodišti al-Mutawy Kuvajtu, posléze v Americe a na dalších trzích po celém světě. Z al-Mutawy se stala rázem hvězda. Dvakrát vystupoval na konferencích TED, objevil se také v magazínu Forbes a sbíral literární i další ocenění.

Výhrůžky smrtí

Se slávou však přišly i problémy. Jeho komiks má paradoxně odpůrce na obou stranách barikády. V západním světě i mezi muslimskými radikály. Pro americké konzervativce je al-Mutawa extremistou a skrytou zbraní radikálních islamistů. Pro ty je naopak zrádce, který slouží Západu. Oba tábory v uplynulých letech varovaly před údajnou zrůdností a nebezpečím jeho komiksového dítka.

Američané například ve strachu před radikalizací svých dětí a jejich možnému konvertování k islámu tlakem na filmová studia zastavili hollywoodskou adaptaci komiksu, na které se měli podílet tvůrci, kteří v minulosti spolupracovali na sérii Hvězdných válek, X-Men či Spider-Manovi.

Může komiks pomoci překonat náboženské předsudky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 21. března 2015. Anketa je uzavřena.

ANO 1648
NE 829

V Kuvajtu pak na něj rozhořčená náboženská obec podala žalobu pro urážku jejich víry. Vedení Kuvajtu přitom komiks ocenilo, stejně tak prezident USA Barack Obama. Al-Mutawa se tak dostal do stejné situace jako jeho kreslení hrdinové. Jedni ho adorovali, jiní zatracovali.

Jak může člověk ustát takový tlak? Al-Mutawův přístup je prostý - nenechat vyhrát nepřátele. Paktování se Západem však čím dál tím častěji přerůstá ve výhrůžky smrtí, píše server The Huffington Post. Na Twitteru se například objevila kampaň #whowillkillDrNaif (kdo zabije doktora Naífa, pozn. red.). Al-Mutawa se však na podobné věci snaží nehledět a dál si jde za svým cílem - změnit pohled obyčejných lidí na islám.

Tento cíl měl v hlavě už dlouho předtím, než se vydal na dráhu komiksového tvůrce. Prvním impulsem byly útoky na Světové obchodní centrum 11. září 2001, definitivním zlomem pak kontroverze kolem dánských karikatur proroka Mohameda v roce 2005. „Lidé neustále očerňují islám v touze po válce. Chtěl jsem vzít hlavní myšlenky mé víry, což jsou podle mě základní lidské hodnoty a kreativně je využít. Chtěl jsem říct, že tohle je islám a v ničem se neliší od vašich (západních) základních hodnot,“ vysvětluje třiačtyřicetiletý al-Mutawa.

Inspirace klasickými komiksy

V jedné ze svých přednášek v rámci konference TED prozradil, že komiksovou formu pro své myšlenky zvolil kvůli tomu, aby předešel možné radikalizaci mladých čtenářů. Nebál se přitom ani inspirace u tradičních komiksových hrdinů. Ti totiž v mnoha případech čerpají v teologických kruzích. Už Neal Adams, který pomáhal zrodu Batmana či Supermana, do těchto děl prosadil některé náboženské odkazy.

„Vezměte si například charakter Kapitána Marvela a jeho hlášku Shazam!, která je akronymem šesti řeckých bohů. V Supermanovi pak lze zase vysledovat linku Mojžíše,“ vysvětluje al-Mutawa. Inspiraci těmito vzory přesunul do čistě muslimského světa a své postavy provádí moha významnými historickými momenty. Děj komiksu například začíná při obléhání Bagdádu Mongoly v roce 1258.

V červnu 2009 po vystoupení Obamy v Káhiře se al-Mutawa rozhodl, že se pokusí spojit západní a východní svět i na stránkách svého komiksu. Vydavatelství DC Comics mu vyšlo vstříc a muslimští hrdinové se tak mohli spojit s ikonickým Supermanem či Wonder Woman. Studio Marvel posléze v reakci na úspěch The 99 protlačilo na pulty obchodů Slečnu Marvelovou - americkou muslimku Kamalu Chan, která dokáže protahovat svoje končetiny a měnit tvar (více o ní zde).

Al-Mutawa je na svou dosavadní kariéru komiksového scenáristy pyšný. „Ve světě, kde jsou muslimové vnímáni jen jako zlé postavy, jsem na ně nabídl trochu jiný pohled. Vždy tu budou psychopati, kteří si náboženstvím omlouvají svoje činy. Jediná možnost jak úspěšně bojovat s těmito extremisty, se skrývá v umění a kultuře. V apelu na mladé skrze příběhy,“ myslí si Kuvajťan.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Čtvrt milionu lidí na Letné. Budeme tu znovu v listopadu, vzkazují Babišovi

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

V Praze na Letné proběhla největší demonstrace od roku 1989. Vyvrcholila tak série protestů za nezávislost justice a...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Policie vyšetřuje znásilnění dívky u Terezína, podezřelým je cizinec

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Litoměřičtí policisté vyšetřují případ znásilnění, které se stalo v úterý kolem poledne na poli u severočeské obce...

Impozantní, píší o demonstraci proti miliardářskému premiérovi světová média

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

O nedělní mohutné demonstraci na pražské Letenské pláni informovaly všechny světové tiskové agentury i přední...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Aktivisté v Porýní opustili povrchový důl, který od soboty blokovali

Do dolu Garzweiler v porýnském hnědouhelném revíru proniklo několik stovek...

Ekologičtí aktivisté v neděli vyklidili povrchový důl Garzweiler v hnědouhelné pánvi na západě Německa, kam se jim...

Volby v Istanbulu vyhrál opoziční favorit Imamoglu. Erdogan mu poblahopřál

Příznivci Ekrema Imamoglua se radují z jeho výhry v istanbulských volbách. (23....

Opakované volby starosty Istanbulu v neděli vyhrál Ekrem Imamoglu z opoziční Lidové republikánské strany (CHP), který...

Babiš má z úcty k občanům odejít, může se vrátit, píše frankfurtský deník

Demonstrace za nezávislost justice a lepší vládu, kterou na pražské Letné...

Podezření o střetu zájmů vůči premiérovi Andreji Babišovi jsou tak závažná, že by do jejich vyšetření měl přerušit...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz