KOMENTÁŘ: Zeman v říši prezidenta „Kmotra“ a ekonomická diplomacie

  9:11aktualizováno  9:11
Prezident Miloš Zeman při návštěvě Ázerbajdžánu plnil priority, které si sám stanovil. Otázka je, zda by ekonomické diplomacii nepomohlo ještě více, kdyby ČR zkusila přispět k narovnání tamního právního a ekonomického systému, protože ten jako celek ekonomiku poškozuje, píše pro iDNES.cz Vladimír Votápek.

Prezident Miloš Zeman se sešel 15. září v prezidentské rezidenci Zugulba v Baku s ázerbájdžánským protějškem Ilhamem Alijevem (vlevo). Snímek je ze slavnostního uvítacího ceremoniálu. | foto: ČTK

Prezident Miloš Zeman tento týden navštívil Ázerbajdžánskou republiku a může si tak ze svého plánu zahraničních cest odškrtnout další položku. Jeho kancelář mu tentokrát naplánovala klidnější tempo - do Baku přicestoval v pondělí a do Prahy se vrátil až ve čtvrtek.

V tomto čase se stihl například několikrát sejít se svým protějškem Ilhamem Alijevem, podepsat Deklaraci o strategickém partnerství mezi oběma zeměmi, pohovořit se studenty, zúčastnit se česko-azerského podnikatelského fóra a také poradit českým podnikatelům, kteří nenajdou na místním trhu příležitost, ať raději spáchají sebevraždu.

Při bližším pohledu má návštěva Baku mnohé společné rysy s předchozími cestami hlavy českého státu. I v tomto případě jde podle Hradu především o podporu tzv. ekonomické diplomacie, tedy úsilí o státní pomoc podnikům a podnikatelům, kteří chtějí pronikat na cizí trhy, případně o lákání cizích investic do České republiky.

A podobně jako u cest do Moskvy nebo Pekingu se zdá, že pan prezident naplňuje i druhou ze svých priorit. Tu formuloval v rozhovoru pro rádio F1, když vyjádřil touhu mít na hrobě nápis „Zde leží člověk, který každého blbce rozzuřil do nepříčetnosti“. Těžko říct, zda Miloš Zeman takové blbce vidí mezi ochránci lidských práv a evropskými politiky. Jisté ovšem je, že právě z těchto kruhů se mu za cesty do autoritářských a diktátorských zemí pravidelně dostává silné kritiky a jejich podráždění setkáním s Ilhamem Alijevem nepochybně přiživil.

Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik Vladimír Votápek

Analytik mezinárodních vztahů a bývalý generální konzul ČR v Ruské federaci.

Je pravidelným hostem v elektronických médiích, kde komentuje vývoj v prostoru bývalého Sovětského svazu.

Ázerbajdžánská republika je stát, ležící na pobřeží Kaspického moře, sousedící s Ruskem, Gruzií, Tureckem, Arménií a Íránem a disponující velkými zásobami ropy a zemního plynu. Má proto strategický význam nejen pro své sousedy, ale i celé mezinárodní společenství.

Zemi už od šedesátých let minulého století (s výjimkou let 1987 - 1993) vládne klan Alijevů. Hejdar Alijev, ještě jako místní šéf KGB (od roku 1966) a poté první tajemník ÚV komunistické strany Ázerbajdžánské SSR (od roku 1969), vybudoval pod rouškou boje proti korupci velmi efektivní mafiánskou strukturu, kterou úspěšně rozvíjel i poté, co jej Michail Gorbačov odstavil od moci. I díky tomu se dokázal vrátit na politický vrchol, když byl v roce 1993 zvolen prezidentem republiky.

Alijev starší následně zavedl takovou stabilitu politického systému, že se mu nejen podařilo nejvyšší post udržet dalších deset let, ale po jeho smrti tento úřad zdědil jeho syn, současný prezident Ilham Alijev.

Na příkladu dynastie Alijevů se výmluvně ukazuje slabá stránka monarchií, které se z nějakých důvodů chtějí tvářit jako demokracie a proto nutí vládnoucí elitu, aby testovala loajalitu svých poddaných pravidelnými volbami. Ať už je místní politický režim jak chce pokroucený a sešněrovaný, vždy se najde několik pošetilců, kteří vezmou vážně slova ústavy a domáhají se svých práv, kritizují korupci a podobně.

Systém proti nim obvykle rychle zakročí a ukáže jim jejich místo, ale podobné represe pravidelně vyvolávají kritiku ze strany lidskoprávních organizací a poškozují image systému navenek a do jisté míry i doma. Posledním takovým příkladem je rezoluce Evropského parlamentu, která odsuzuje systematické porušování lidských práv v Ázerbajdžánu.

Naši poslanci v Bruselu mj. požadují, aby byli bez odkladu propuštěni političtí vězni jako ředitelka Institutu pro mír a demokracii Lejla Junusová a její manžel Ari, profesor historie, nebo novinářka Chadídža Ismailová, snažící se odhalovat korupci. Evropští zákonodárci také zrušili plánovanou cestu parlamentní delegace do Baku a vyzvali Evropskou komisi, aby zastavila vyjednávání s Ázerbajdžánem o podpisu dohody o Strategickém partnerství.

Pořádky v této nejbohatší zakavkazské zemi výmluvně popisují depeše z velvyslanectví USA, zveřejněné na Wikileaks. Jedna z nich, pocházející ze září 2009, prezidenta Alijeva srovnává s mafiánskými bossy ze světově známé knihy Kmotr. Podle pozorovatelů v Baku se správa země podobá feudalismu ve středověké Evropě. Hrstka navzájem provázaných rodin ovládá celé regiony a sektory ekonomiky. Tyto rodiny navzájem spolupracují, využívají vládních mechanismů a zabraňují tak nežádoucím zahraničním konkurentům vstoupit na ázerbájdžánský trh.

V tomto smyslu může mít podpora českého státu, vyjádřená návštěvou pana prezidenta, skutečně pozitivní vliv na některé konkrétní podnikatelské aktivity - prostě proto, že otevřením dveří do prezidentské administrativy jim poněkud sníží „transakční náklady“.

Jinou otázkou ovšem je, zda by pro českou ekonomiku jako celek nebylo naopak výhodnější přispět k narovnání právního a ekonomického systému v Ázerbajdžánu například tím, že dáme jasně najevo, že systém vládnoucí v této na suroviny bohaté zemi představuje slepou uličku.

Jsem přesvědčen, že i pan prezident jako bývalý prognostik ví, že pro ekonomiku jako celek je mnohem důležitější nastavení rovného a konkurenčního prostředí, motivujícího co největší počet podnikatelů ke zvýšení aktivit, než pokřivený a zkorumpovaný systém, který sice umožňuje obohacení několika hráčům, ale jako celek je neefektivní a vývoj ekonomiky poškozuje.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno je po nedělní večerní nehodě opět plně průjezdná. Ráno tady kolabovala doprava i na...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

VIDEO: Ekvádorci zapálili muže zákona. I on má rodinu, apelovala policie

Ekvádorské nepokoje jsou zřejmě u konce. Prezident Lenín Moreno odvolal kritizovaná úsporná opatření. Ještě minulý...

Putinův „kuchař“ Prigožin je údajně mrtvý, jeho letadlo se zřítilo v Kongu

Ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, známý jako pravá ruka ruského prezidenta Vladimira Putina, je údajně mrtvý. Na...

Brita, který sexuálně zneužil desítky dětí, našli ve vězení mrtvého

Britský pedofil Richard Huckle, odsouzený k dvaadvaceti doživotním trestům za zneužití desítek malajsijských dětí, byl...

Afghánec útočil v azylovém centru u českých hranic, při útěku zabil farmáře

Jednoho mrtvého a jednoho těžce zraněného si v pondělí vyžádal konflikt v hornorakouské obci Wullowitz u českých...

Najdete na iDNES.cz