KOMENTÁŘ: Turecká hra s ohněm postrádá větší smysl i racionalitu

  13:01aktualizováno  13:01
Turecko zahájilo boj s tzv. Islámským státem a „mimoděk“ přitom začalo bombardovat i tábory Strany kurdských pracujících v Iráku. „Již tak velmi spletitý konflikt v Sýrii a Iráku se tím stal ještě složitějším,“ píše ve svém komentáři analytik a publicista Jan Kužvart.
Turecká armáda. Ilustrační snímek.

Turecká armáda. Ilustrační snímek. | foto: Turecké ministerstvo obrany

Přitom v severní Sýrii vypadala situace poslední dobou relativně přehledně. Syrská opozice byla vojensky takřka na lopatkách, IS byl spíše v defenzívě podobně jako místní zbytky syrského režimu a podél syrsko-turecké hranice si k nelibosti jak IS, tak Turecka pomalu ale jistě vytvářeli vlastní „nárazníkovou zónu“ místní Kurdové. Teď je vše jinak.

Od pasivity k vojenskému dobrodružství?

Pokud budeme věřit zprávám kurdských Lidových ochranných jednotek (YPG), které bojují s IS v severní Sýrii, tak turecké tanky ostřelovaly jednu z jejich pozic, zatímco turecké letectvo bombardovalo pozice IS.

Jan Kužvart

Analytik, zabývá se bezpečnostní a politickou problematikou Blízkého východu a severní Afriky. Zaměřuje se i na e-diplomacii a drony (bezpilotní prostředky).

Jan Kužvart

Spolupracuje s řadou médií včetně iDNES.cz. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy, návazně bezpečnostní studia a také arabistiku a historii.

Na situaci se dá nahlížet jako na druhé dějství absurdního dramatu o tom, jak si Turecko neví rady s regionální kurdskou otázkou. Tím prvním dějstvím byla situace, kdy americké letouny na dohled tureckých tanků zaparkovaných jen pár set metrů od místního hraničního přechodu musely shazovat zásoby kurdským obráncům severosyrského města Kobane jen proto, že Turecko nebylo ochotno zásobování tohoto města umožnit pozemní cestou, ač se nachází bezprostředně za jeho hranicí.

Kurdové se tehdy tváří v tvář zuřivým útokům IS udrželi i navzdory turecké pasivitě. Dnes je v té samé oblasti Turecko naopak aktivní až příliš a podle všeho střílí granáty i na jednotky YPG, kterým USA letecky dodávaly zbraně.

Zároveň však USA akci Turecka proti IS podporují a toto „nedorozumění“ zatím decentně přecházejí. Nemluvě o tom, že si Turecko z akce proti IS udělalo částečně krytí k tomu, aby zaútočilo paralelně i v Iráku na PKK a na svém vlastním území pak hromadně pozatýkalo stovky osob - sympatizanty IS počínaje a kurdskými a levicovými aktivisty konče.

Důvody útoku

Vysvětlení pro turecké jednání je řada. Pokud bychom se drželi při zdi, můžeme konstatovat, že turecká akce byla vyvolána rostoucí aktivitou IS na tureckém území a sílícím tlakem domácího veřejného mínění a Západu na to, aby turecké bezpečnostní složky začaly konat.

Podle jednoho amerického činitele se Turecko do syrského dobrodružství pustilo, aby v oblasti zajistilo „větší bezpečnost a stabilitu“. Pravdou nicméně je, že k turecké akci došlo v době, kdy syrští Kurdové na úkor IS úspěšně postupovali a jejich záměr spojit své enklávy v severní Sýrii v jedno kvazistátní území nebyl sousední blízkovýchodní mocnosti rozhodně po chuti.

Stojí proto za to být v úvahách trochu konspirativní a vidět tureckou akci spíše jako snahu vyřešit najednou několik bezpečnostních hrozeb a při tom zrealizovat i vlastní strategické zájmy. Konkrétně jde o ovlivnění syrské občanské války skrze místní bojůvky, které budou nyní v severní Sýrii pod ochranou Tureckem zřízené bezletové zóny, oslabení kurdských YPG v Sýrii a PKK v Turecku a Iráku a také oslabení IS.

U něj však nyní nejde o snahu jej zcela zničit a je otázkou, zda turecké vedení dlouhodobě trpící averzí vůči syrskému režimu Bašára Asada je schopno plně přijmout fakt, že IS skutečně není vhodným nástrojem k jeho svržení.

V zajetí kruhu ohně

Turecký premiér Ahmet Davutoglu se nechal slyšet, že jeho země je „bohužel obklopena kruhem ohně“ a je proto nucena se bránit. Doufejme, že akce Turecka nepovedou k tomu, že se jej nechtěně podaří ještě více rozfoukat po okolí.

I proto, že Západ má z aktivit IS oprávněné obavy a bude dnes ochoten Turecku leccos odpustit. Jeho politickou a vojenskou moc totiž nutně potřebuje mít na své straně. To by samo o sobě nevadilo, pokud by za těchto podmínek Turecko nerozehrálo na Blízkém východě hru, která je méně racionální a smysluplná, než by se na první pohled mohlo zdát.

Začít ji bylo vcelku jednoduché, úspěšně ji ukončit bude ale mnohem obtížnější. Američané by mohli vyprávět.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

Nejprve prodali moji ledvinu, pak mě. Nepálky bojují proti obchodu s lidmi

Počty případů obchodování s lidmi v Nepálu stále narůstají. (7. února 2019)

Hranice Indie a Nepálu se v posledních letech staly jednou z nejrušnějších světových tras pro obchodníky s lidmi. Za...

OBRAZEM: V Německu se sešli šmoulové, doufají v pokoření rekordu

V německém Lauchringenu se sešlo přes dva tisíce šmoulů. (16. února 2019)

Město Lauchringen nedaleko německo-švýcarských hranic v sobotu zažilo obří šmoulí sjezd. Fanoušků slavných modrých...

Nigerijec žije už měsíce na letišti. Vyhostila ho i vlastní země

Nově otevřený terminál letiště v Istanbulu. (29. října 2018)

Čtyřiadvacetiletý Nigerijec, kterého úřady vyhostily z Izraele, žije už čtyři měsíce na letišti v etiopském hlavním...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz