Demonstrace ve Vancouveru za dekriminalizaci drog. Kanada čelí růstu počtu...

Demonstrace ve Vancouveru za dekriminalizaci drog. Kanada čelí růstu počtu úmrtí na předávkování. (31. srpna 2021) | foto: Profimedia.cz

Kanadská města žádají zmírnění drogových zákonů, vláda je zatím skeptická

  • 13
Největší kanadské město Toronto usiluje o změnu legislativy, která by pomohla dekriminalizovat některé lidmi užívané drogy. Lidé by nově mohli mít u sebe malé množství heroinu, kokainu či fentanylu pro osobní použití. K podobným opatřením dal v květnu podnět Vancouver, v listopadu se připojila i celá provincie Britská Kolumbie.

Torontská rada pro zdraví nyní usiluje o získání souhlasu kanadské federální vlády k tomu, aby město mohlo schválit legislativu o dekriminalizaci užití drog. Ta by umožnila, aby lidem nehrozily tresty za užívání malého množství narkotik. Tresty za pašování drog by nicméně zůstaly v platnosti. 

Radní tvrdí, že dekriminalizace pomůže lidem, aby získali práci a bydlení, neboť nebudou mít záznamy v rejstříku trestů za držení drog. Také jim to má usnadnit hledání odborné pomoci. 

Toronto následuje příkladů jiných kanadských měst a provincií. Vancouver už pro podobné oprávnění požádal v květnu. V listopadu pak totéž učinila celá provincie Britská Kolumbie, která chce umožnit držení až 4,5 gramů nelegálních drog, jako je heroin, crack, kokain, fentanyl a metamfetamin.

Nová legislativa má být odpovědí na nárůst počtu předávkování drogami. Období od dubna 2020 a března 2021 kanadské úřady zaznamenaly celkem 6 946 takových případů. Je to 88procentní nárůst proti období před pandemií.

Na předávkování zemřelo za sedm měsíců od počátku letoška 1 204 lidí, to je o třetinu víc než v roce 2020. Toronto přitom hlásilo, že v loni z podobných příčin zemřelo nejvíce lidí za jediný rok vůbec. 

„Současný přístup k drogové politice a regulaci narkotik nefungují,“ je přesvědčená doktorka Eileen de Villaová, vůdčí hlas za zmírnění postoje vůči drogám v Torontu. Podle ní je kriminalizace narkotik drahá a nefunkční.

Jen v provincii Ontario úřady v roce 2017 utratily 3,7 miliard kanadských dolarů (65 miliard Kč) na vymáhání protidrogových zákonů. Počet úmrtí na předávkování přesto stoupal.

Iniciativy kanadských měst nyní podle odborníků ukazují na nový postoj vůči drogové problematice. „Vidím posun v chápání, že mnoho látek, které jsou v současnosti nelegální a lidé k nim nemají přístup, lze použít jako léky. A celkově vidím posun, i co se týče naší otevřenosti vůči drogám a jejich užívání pro potěšení,“ tvrdí Akwasi Owusu-Bempah, odborný asistent na katedře sociologie torontské univerzity.

V Kanadě bojují s drogami po svém. Čistý kokain narkomanům rozdávali

Kanadská federální vláda však projevuje vůči nové drogové politice jen mírnou přízeň. Premiér Trudeau zatím odmítl schválení celonárodní dekriminalizace drog, vláda však schválila už v roce 2018 legalizaci marihuany. Vládní liberálové tento měsíc představili legislativu, která by měla docílit zrušení povinných minimálních trestů za držení drog. Liberálům vadí, že jedinci, kteří spáchali jen drobné přestupky, okamžitě končí v celách.

V menších městech se vůči dekriminalizaci drog objevují i rezervovanější postoje. Manažerka drogové strategie z komunitního centra v kanadském Guelphu Adrienne Crowderová poukazuje, že malá města, jako je to její, nejsou zatím připravená na to, aby přijala podobnou politiku jako mnohem větší Toronto. Podle ní nemají zatím připravené dostatečné podpůrné služby pro drogově  závislé.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video